Blenderka s příjmením, které k whisky patří

17.03.2019DBA

Součástí dvanáctičlenného týmu blenderů whisky Johnnie Walker je už deset let také žena s příznačným jménem – Emma Walker. Jak sama připouští, k whisky se dostala v podstatě náhodou, díky svému vzdělání v oboru chemie a zaujetí pro vůně a chutě. V jejich široké škále ostatně vidí budoucnost tradičního skotského destilátu a rázně vyvrací názor, že je výroba whisky doménou mužů. „Z vlastní zkušenosti mohu říct, že předpoklad, že naši branži ovládají muži, neodráží realitu,“ říká.

Úvodní otázka se nabízí: Jste vy a Johnnie Walker příbuzní?

To, že i moje příjmení zní Walker, je naprostá náhoda. Pravda ale je, že se mému otci u skotského námořnictva přezdívalo Whisky a našlo by se ještě pár dalších nahodilostí, které shledávám lehce strašidelnými. Možná to byl prostě můj osud!

Která z cest vás k whisky přivedla?

Od malička mě přitahovala věda a už ve škole jsem propadla chemii – úplně mě pohltila a moc mě bavilo se ji učit. Díky tomu bylo rozhodnutí, co studovat na univerzitě, velmi snadné. Následně jsem měla možnost pokračovat ve studiu na PhD. Po absolvování univerzity jsem se věnovala procesní chemii, zároveň ale rostl můj zájem o nápojový průmysl, protože chutě a vůně a věda s nimi spojená mě zajímaly už od dětství. V roce 2010 jsem tudíž nastoupila do vývojového centra společnosti Diageo ve skotském Menstrie. Od samého počátku jsem byla ohromená množstvím značek, které do rodiny Diageo patří. Bylo to hodně inspirativní a velmi záhy mi došlo, jak skvělé místo pro práci to je a že je přede mnou spousta vzrušujících okamžiků. Nemýlila jsem se – dnes mám přístup ke zhruba deseti milionům sudů se zrající skotskou whisky, z níž se míchá Johnnie Walker. Něco takového je pro člověka, jako jsem já, naprosto fascinující.

Kdybyste neskončila u whisky, čím byste se pravděpodobně zabývala?

Nejspíš bych se stejně jako na počátku své profesní cesty věnovala farmacii. Spousta mých přátel v tomto oboru pracuje a ani já jsem se chemii vlastně až tak nevzdálila. Chemie a míchání whisky mají, co se přístupu k práci týče, hodně společného. Vědecké zázemí je pro mé chápání procesu výroby whisky nezbytné a je i nedílnou součástí mé role v našem pracovním týmu. Zároveň ale samozřejmě existuje celá řada rozdílů, třeba ten, že v rámci své předchozí profese nebylo mým úkolem testované látky ochutnávat ani k nim vonět.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Každý den je jiný, což považuji za jednu z velkých předností svého povolání. Hodně záleží na tom, na čem právě pracujeme, většinou ale dojde na některou z forem senzorického testování. Snažím se hlouběji proniknout do toho, jak se vůně a chutě v průběhu fermentace, destilace a zrání vyvíjejí, a tak jsem moc ráda, že jsem měla a mám tu možnost blíže nahlédnout do různých fází výrobního procesu.

Co vše vám dala spolupráce s masterem blenderem Jimem Beveridgem?

Pracovat s Jimem je naprosto fantastické. Naučila jsem se lépe chápat chutě i vůně. Při výrobě whisky totiž velmi záleží na tom, jak vznikají, jak se vyvíjejí a jak je lze vzájemně snoubit. Největší výhoda práce v týmu blenderů spočívá v tom, že se můžeme jeden od druhého hodně naučit. Dostala jsem se do party lidí s ohromnými zkušenostmi, což mě jako nováčka zpočátku trochu děsilo, záhy jsem ale pochopila, že jsou i ti zkušení natěšení, že se od nových členů týmu něco naučí. To je naprosto úžasné, protože tak hned získáte pocit, že týmu od prvního dne něčím přispíváte.

Je to velký tlak pracovat pro značku, která má tak dlouhou historii?

Do určité míry ano. Abych ale byla upřímná, já jsem v první řadě šťastná, že jsem si tak trochu náhodou našla cestu k práci v branži, kterou miluju. Johnnie Walker se může pochlubit nepřerušenou téměř dvěstěletou linií masterů blenderů, a to už je velké dědictví a spousta zkušeností, z nichž lze čerpat. To vše nás v kombinaci s touhou učit se novým věcem, osvojovat si nové výrobní techniky a zavádět různé inovace neustále posouvá dál, díky tomu se vyvíjíme a rosteme.

Co máte na své práci nejraději?

Jednou z nejdůležitějších věcí, pro které mám svoji práci ráda, je náš malý blenderský tým, v němž se na sebe všichni můžeme spolehnout. Skvělá skotská whisky je výsledkem úsilí celé řady lidí. Úzce spolupracujeme s kolegy z vývoje, destilace i zrání, abychom lépe porozuměli chutím a vůním, jež whisky obsahuje, a mohli tak rozšířit chuťovou paletu, s níž pak můžeme pracovat. Hodně mě baví inovace a proces vývoje nových produktů, v němž se vše točí právě kolem chuti.

Jak takový proces vývoje nové whisky vypadá?

Když pracujeme na nové whisky, zaměřujeme se primárně na její chuť, a v poslední době stále výrazněji také na příležitost, při které se bude pít. Zajímá nás, jak bude whisky chutnat samotná, stále častěji ji ale také testujeme v koktejlech a jednoduchých mixech. Mám ráda mnohostranný charakter whisky a širokou škálu chutí, které zahrnuje. A právě to množství nuancí vůní a chutí z ní dělá destilát, jenž se dokáže přizpůsobit různým příležitostem i měnícím se chuťovým preferencím.

Jaké to je být jednou z mála žen v branži, jíž dominují muži?

Podobné otázky dostávám poměrně často, z vlastní zkušenosti ale mohu říct, že předpoklad, že naši branži ovládají muži, neodráží realitu. Náš tým v Diageu sestává se zhruba stejného počtu mužů a žen a například whisky Bell’s či Buchanan’s mají své master blenderky. Vyrovnaný poměr mužů a žen je také ve vedení palíren a napříč celým Skotskem se stále častěji setkávám se ženami, jež v nich pracují na nejrůznějších pozicích.

Jak bude podle vás vypadat budoucnost whisky?

Budoucnost whisky podle mého názoru spočívá v hledání nových chutí, nových příležitostí a okamžiků, které svádějí lidi dohromady. Doufám, že bude o skvělých chutích a vysoké kvalitě, která je pro naši whisky zásadní a oslovuje i spojuje lidi po celém světě. Vnímání skotské a toho, kdo ji pije, se mění – už to dávno není pití pro starší muže. Jsem moc ráda, že mohu být součástí řemesla, které má svou historii, zároveň se ale rychle vyvíjí a roste. Období, jímž whisky právě prochází, považují za velmi vzrušující.

Jak a kde si svou sklenku Johnnieho nejraději vychutnáte?

Ono je to mnohem spíš o tom, s kým si ji vychutnám. Pokud ode mě ale chcete slyšet nějaké místo, asi bych zašla do svého oblíbeného baru v edinburghské čtvrti Stockbridge. Jmenuje se The Last Word Saloon a je to malý útulný podnik se slušným výběrem whisky a výbornými koktejly. Budete-li v Edinburghu, rozhodně stojí za návštěvu!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat