Doktor Jekyll už míchá svoje lektvary

24.03.2019Bára Urbanová

Brněnská barová scéna je od 16. března bohatší o nový podnik, respektive o polovinu projektu nazvaného Jekyll & Hyde. Zatímco Jekyll, moderní bar se zajímavým designem a hravým koktejlovým menu sestávajícím z dvanácti signature drinků, je už v provozu, Hyde, jenž má být alternativním místem plným hudby a tance, si na své otevření ještě pár týdnů počká. Jde o dva ideově a částečně i provozně spjaté, stavebně ovšem oddělené podniky, které mají společnou adresu: Josefská 7.

Jekyll & Hyde je tak trochu schovaný v tzv. E-pasáži v centru Brna. Jde o obchodní prostor zkraje Josefské ulice, který navazuje na sousední historické budovy. Na místě Jekylla bývala dříve kavárna, Hyde přebírá prostor po bistru se zdravou výživou. Jekyll prošel rozsáhlou rekonstrukcí, z původních prostor zůstaly prakticky jen stěny a znovu se dělaly i veškeré rozvody. Navzdory tomu se však úpravy stihly za dva a půl měsíce. Hyde na svou proměnu zatím ještě čeká, ta by ale neměla být tak náročná. Interiéry obou částí dostal na starost mladý architekt Tomáš Kocourek spolu s talentovanou scénografkou a studentkou JAMU Magdalénou Paráčkovou. Jejich úkolem bylo promítnout do nich eleganci a sofistikovanost Jekylla, jenž vyvíjí různé lektvary a snaží se oddělit v duši dobro a zlo, potažmo divokost a alternativnost Hydea. V případě baru se mimo jiné museli popasovat se skutečností, že jsou prostory ze tří stran prosklené a nemají pravidelný půdorys. „Prostor původně ze tří stran obehnaný sklem a nepravidelný půdorys v nás vyvolávaly rozpolcené úvahy. Tyto zdánlivé nevýhody jsme uchopili a použili v náš prospěch spojením s konceptem i tématem. Interiér jsme ‚otevřeli‘ do ulice, nechali jsme si ale možnost ho utvářet dle potřeby. Vůči ulici se může tvářit různě jen díky změně osvětlení a samozřejmě se může zcela uzavřít pomocí závěsů. Ty ale budou vždy místy prosvítat, aby v kolemjdoucích vzbuzovaly zvědavost,“ vysvětluje Tomáš Kocourek a Magdaléna Paráčková dodává: „Složitost prostoru se propsala i do baru, konstrukce za ním i do takového detailu, jako je tapeta, jíž zdobí nepravidelné tvary. Barový pult doslova prorůstá do prostoru. Všichni hosté tak mají blízký kontakt s barmanem a mohou obdivovat jeho umění. Také konstrukce za barem roste do prostoru a podporuje celkovou nepravidelnost, tentokráte i ve hmotě. Celým prostorem prostupuje technicistní nádech laboratoře, který podtrhuje vedení trubek, ale také nejrůznější přístroje, krystaly a samozřejmě i láhve.“

Do baru za zážitkem / Kapacita Jekylla se pohybuje kolem sedmi desítek míst. Přímo na baru se může posadit až osmnáct hostů. Ostatní mají na výběr mezi barovými a nízkými stolky, k dispozici jsou jim také dva „boxy“ s gauči. Počítá se samozřejmě i s hosty popíjejícími svůj drink na stojáka, koncept nicméně není postaven na kvantitě a rušné atmosféře, spíš na zážitku. „Chceme být zážitkový bar, který bude hostům nabízet něco nového, překvapujícího, inovativního, a to až do nejmenších detailů, k nimž patří interaktivní menu, práce s vlastním sekaným ledem, servírování brouků nebo třeba používání látkových ručníčků na WC. Ambice máme poměrně velké, rádi bychom se zařadili k tomu nejlepšímu, co může Česká republika v oboru mixologie nabídnout. Stejně jako v jiných dobrých barech nám jde o pohostinnost, maximální pohodlí a spokojenost zákazníka,“ nastiňuje filozofii podniku jeho tvůrce Martin Durek, jenž v minulosti působil mimo jiné jako barman a provozní Baru, který neexistuje. V Jekyllovi ho hosté najdou i za barovým pultem, o post šéfbarmana se zatím bude dělit se Stanislavem Zukalem, který do nováčka na brněnské barové scéně přišel ze 4pokojů. „Barový tým tvoří jak lidé se zkušenostmi z gastronomie, tak ti barovým světem nepolíbení. Při tvorbě týmu nám nešlo o zkušenosti, ale o charisma, snahu se učit něčemu novému a hlavně o zapálení pro nový projekt,“ vysvětluje Martin Durek. Na netradičním barovém displeji je zatím vyskládáno něco kolem 160 láhví, lehce mezi nimi převažuji rumy a whisky, není to ale záměr – spíše odraz jejich větší obliby. „Nezaměřujeme se na žádnou konkrétní kategorii, chceme mít co nejširší spektrum portfolia,“ říká k tomu Martin Durek. Barmani rovněž hodně pracují s domácími ingrediencemi, vyrábějí si svoje infuze, sirupy a další nezbytné suroviny. Částečně soběstačný je Jekyll, i co se barových jídel týče. „Úzce spolupracujeme se skvělou brněnskou restaurací Mori, která nám dodává sushi. Sami si vyrábíme tapas, a to z kvalitních surovin dodávaných přímo ze Španělska od odborníka na tento druh občerstvení Ramona Macia Rodrigueze. Do naší nabídky jsme zařadili také brouky. Jelikož se považujeme za zážitkový bar, koncept podávání brouků nám do toho skvěle zapadá. Chceme překvapovat a taková kobylka naložená v mango chutney to dokáže,“ domnívá se Martin Durek.

Drinky vybírané smysly / Cvrčci a jeden z druhů sushi zároveň slouží jako ozdoba u dvou drinků z menu, v němž koktejly nemají názvy, pouze čísla. Nevybírají se ani podle složení či slovní charakteristiky, ale čistě pomocí smyslů. Barman před hosty postaví kulatou mísu se dvanácti přihrádkami. V každé z nich naleznou nějaký předmět (třeba mech, kousek dřeva, parfém, měšec s mincemi, chrastítko nebo fotku) a je na nich si vše prohlédnout, osahat, ovonět, poslechnout či ochutnat a na základě toho si drink vybrat. „Nechtěli jsme hostům předkládat soupis ingrediencí, z nichž většinu vlastně ani neznají. Naším záměrem bylo nechat je vybírat způsobem, který je jim blízký, a to pomocí smyslů,“ vysvětluje Stanislav Zukal a dodává: „Tři drinky se primárně vybírají zrakem, další tři hmatem a po dvou čichem, sluchem nebo chutí. Samozřejmě je ale možné zapojit více smyslů naráz – například koktejl reprezentovaný mechem lze vybírat jak zrakem, tak čichem a hmatem.“ Hosté se ovšem také mohou odevzdat osudu a nechat za sebe rozhodnout kuličku, kterou uprostřed mísy roztočí podobně jako v ruletě. Naopak ti, kteří potřebují mít přehled o tom, co pijí a za kolik, mohou sáhnout po malé baterce s UV světlem, pod nímž se jim všechny požadované informace zobrazí. V případě zmiňovaného mechu se třeba dozvědí, že jde o kombinaci ginu infuzovaného tymiánem, čaj pu erh, Avernu, citron, houbový sirup a tymiánovou sodu – má totiž evokovat lesní chutě a navozovat pocit souznění s přírodou. Drink zdobený sushi se skrývá v přihrádce s číslem čtyři a obsahuje saké, pyré z paprik, arašídů a zázvoru, pórkový sirup, absint a Sūpāsawu. V menu ho reprezentuje flakonek s vůní a vznikal tak, aby spolu vůně a chuť drinku i drobného pokrmu dokonale souzněly. Barový tým je samozřejmě připraven namíchat hostům i jakoukoliv koktejlovou klasiku. Drinky se budou připravovat také v Hydeovi, jehož součástí bude malý bar. Půjde ale primárně o klub s různorodým programem – od tančírny přes koncerty či přednášky až po páteční a sobotní party s dýdžejem. Přes den by zde měly probíhat taneční lekce. Jeho koncept proto vznikal pod taktovkou majitelky brněnského tanečního studia No Feet Martiny Konečné, jež je vedle Martina Durka druhou hlavní duší celého projektu Jekyll & Hyde. „Kapacita Hydea bude variabilní podle programové náplně. Velký důraz ale budeme klást na to, aby nikdy nebyl přeplněný a nestala se z něj obyčejná ‚diskotéka‘. Na baru se budou míchat kvalitní drinky, zároveň ale bude možné si objednat i koktejl z vedlejšího Jekylla a migrovat z jednoho podniku do druhého. I design bude úzce spjat. Ačkoliv ten hydeovský bude o dost divočejší a alternativnější, bude obsahovat společné prvky s Jekyllem,“ prozrazuje něco málo z budoucích plánů Martina Konečná.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat