Panák plný chuti a energie z čajových lístků

28.03.2019AtBars

V době, kdy se začíná hodně mluvit o destilátech bez obsahu alkoholu, si o pozornost říká také jeden ryze český produkt, jenž byl vytvořen jako nealkoholická varianta k panáku. Samurai Shot má čajový základ, čistě přírodní složení a díky poměrně vysokému obsahu kofeinu povzbuzuje soustředění a působí proti únavě. Navíc se s ním dá skvěle pracovat i za barem, a to jak při přípravě horkých či ledových čajů a nealkoholických drinků, tak v mixu s destiláty a dalšími koktejlovými ingrediencemi.

Samurai Shot je společným projektem Jaromíra Horáka a Martina Solničky. S nápadem vytvořit na bázi čaje, respektive čajového extraktu, nealkoholickou variantu k panáku destilátu přišel už před čtyřmi lety Jaromír. Vycházel přitom ze svých dlouholetých zkušeností s čajem, jeho přípravou a podáváním a také z experimentů s různě silnými nálevy. V čajovém světe není neznámou osobností, od roku 2008 pořádá Čajomír fest, největší evropský festival zaměřený na čajovou kulturu napříč světadíly, na Kampě provozuje Čajovou školu a zajišťuje čajový catering včetně degustací a ukázek čajových obřadů. Je rovněž členem World Tea Union, do níž byl přijat jako první Evropan. Jednou z jeho specializací byl i koncepční přístup k výběru a podávání kvalitních čajů v gastronomických provozech, poznal tak jejich specifika, jako třeba zaměření na rychlost, jednoduchost, ekonomičnost a trendy, ale také hledání kvality, perfektní chuti a vzhledu servírovaného čaje. Všechno to naplňuje i Samurai Shot, proto byl od počátku určen primárně do barů, na police vedle alkoholu. Martin Solnička se k Jaromírovi připojil nejprve jen proto, že jeho nápadu fandil a chtěl mu pomoci, nakonec ho ale Samurai Shot pohltil natolik, že do něj investoval a stal se jeho nedílnou součástí. „Nejprve jsem byl spíš skeptický. Pojem nealko panák jsem slyšel poprvé, nikdo nic podobného nevyráběl. Pak ale dva dny po naší schůzce můj kamarád zapíjel narození syna, a když jsem viděl, kolik lidí na neplánovanou party dorazilo autem, třeba cestou z práce, došlo mi, že kdyby v baru měli nějakou verzi nealko panáka, každý by ji rád vyzkoušel místo přípitků s vodou nebo džusem,“ vzpomíná a dodává: „Bylo to rychlé. Od rozhodnutí realizovat myšlenku čajového nealko panáka po nalahvování první edice tří základních variant uběhl necelý půlrok. Následovala crowdfundingová kampaň, v rámci níž Jaromír v krátkém videu představil svůj záměr a požádal o předobjednávky v hodnotě 100 000 Kč. Do měsíce byly na účtu a mohlo se vyrábět. Psal se tehdy červenec 2015.“

Sedm českých samurajů / Jako první vznikla trojice „samurajů“ Bitter Green, Pure Dark a Sweet Flower. První dva se vyznačují čistou chutí zeleného a černého čaje bez přídavku cukru, třetí je slazený třtinovým cukrem a dochucený liči, grepem a lístky růže. „Bitter Green považujeme za naši vlajkovou loď. Jde o nejvíce hořkou varianta Samurai Shotu, kterou připravujeme z vietnamského zeleného čaje. Má výrazné ovocné aroma a nejprve silně hořkou chuť zeleného čaje, která v ústech díky cesmíně velkolisté až deset minut rafinovaně sládne,“ popisuje nejprodávanější verzi Samurai Shotu Jaromír Horák. Pure Dark kombinuje zemitou chuť černého čaje pu-erh s dochutí hořké čokolády a citrusových plodů a Sweet Flower snoubí sladké květinovo-ovocné tóny se zeleným čajem sencha. K původní sestavě postupně přibyly ještě další chuťové varianty, konkrétně Maté Rio (brazilské maté v kombinaci s květy chrpy a příchutí mučenky, sladí se třtinovým cukrem), White Moon (bílý čaj s dochutí konopí oslazený kokosovým cukrem), Matcha Booster (spojení hruškového koncentrátu s extraktem ze zelených čajů sencha a matcha, sladkost pochází pouze z hrušky) a Masala Spicy (vychází z tradiční indické receptury na kořeněný mléčný nápoj na bázi černého čaje, jde o silný výluh bez mléka). Aktuálně je jich tedy sedm, a tak si mezi nimi každý může najít svého favorita. Všechny se vyrábějí bez přídavku jakékoliv chemie z pravých celolistých sypaných čajů od prověřených českých dovozců, s nimiž Jaromír Horák po léta spolupracuje. Jejich zpracování a výroba Samurai Shotu probíhají na několika místech v České republice. „Jsme hrdí na to, že nejen myšlenka je originální a česká, ale i na to, že vše vyrábíme u nás, plníme do láhví od českých výrobců a i vizuál je od českého grafika Maťo Mišíka, který je rovněž skvělým muzikantem. Naše portfolio je po třech letech už poměrně široké, a tak Samurai Shot vyrábíme na různých místech republiky. Hlavní část ale pochází z jižních Čech, kde si pronajímáme výrobní kapacity firmy, která je specialistou na rostlinné extrakty. Sami fabriku zatím nevlastníme,“ vysvětluje Martin Solnička.

Jako panák, ice tea i do koktejlů / Ačkoliv Samurai Shot cílí především na gastronomický sektor, k dostání je i v běžné obchodní síti a prodávají ho také prodejny se zdravou výživou. „Dnešní doba a trendy více nahrávají nealkoholickým a přírodním produktům,“ říká k tomu Martin Solnička a dodává: „I mezi mladými je poměrně běžné, že si chtějí drink vychutnat a užít a nejdou se do baru opít. Základem Samurai Shotu je silný výluh z pravého čaje, takže obsahuje vysoký obsah teinu, který mimo jiné pomáhá těm, kdo z jakéhokoliv důvodu na akci nepijí, bojovat proti únavě a zároveň jim umožňuje držet lépe krok s těmi, kteří popíjejí.“ Základním způsobem konzumace Samurai Shotu je panák, dá se s ním ale pracovat jako s ingrediencí pro celou řadu alkoholických i nealkoholických nápojů. Zatímco v zimě se může proměnit v šálek teplého čaje, v létě z něj lze pouhým naředěním připravit osvěžující ledový čaj. „Samurai Shot představuje způsob, jak mít vždy po ruce kvalitní čaj v konstantní koncentraci a jakosti. Kdo v restauracích například v čase oběda ice tea někdy z pravého čaje připravoval, ví, jak je to náročné na čas, prostor a skladování. Láhev Samurai Shotu všechna tato úskalí s přehledem vyřeší,“ vysvětluje Martin Solnička. Z pražských podniků se Samurai Shotem pracují například La Bottega, Cobra, Lehká hlava nebo třeba vinohradský bar Martinez. „Rád po něm sáhnu pokaždé, když pro náročnějšího hosta míchám drink na speciální přání nebo když chce nějak obměnit svůj oblíbený koktejl. Samurai Shot mu dodá zajímavější tělo a lehký čajový podtón. Změní jeho dochuť a zlehka i barvu,“ říká barman Martinezu Henry Trung a dodává: „Nejraději mám Bitter Green nebo třeba Sweet Flower v kombinaci s destilátem a sladko-kyselým ovocem v podobě pyré, většinou přidávám také trochu cukrového sirupu pro zvýraznění chuti a citronový fresh pro lepší balanc. V létě bude chutnat skvěle nealko kombinace s vodním melounem – stačí ho rozmuddlovat, přidat Samurai Shot, promíchat a dolít sodou.“

Geisha jako alternativa k sektu / U sedmi příchutí Samurai Shotu nezůstalo. Nejprve přibylo Maté Rio v plechovce a po něm točená limonáda Lim-ča, jež se distribuuje v sudech. „Hodně lidí Samurai Shot používá právě jako energetický nakopávač například v autě nebo při sportu. Láhev je pro tyto účely těžká nebo nebezpečná, a tak jsme udělali verzi maté v plechovce. Obsahem kofeinu se rovná běžným energy drinkům, ten náš je ale 100% přírodní,“ vysvětluje Martin Solnička a dodává: „Kromě ‚nakopávacích‘ drinků z čaje vyrábíme i produkt, který mohou pít také děti nebo těhotné ženy. Jde o čistě přírodní limonádu s chutí liči a grepu a velmi nízkým obsahem cukru. Vyrábí se jinou metodou luhování – zatímco v případě koncentrátů luhujeme čaj přes 12 hodin v dlouhé horké lázni, Lim-Ča je macerát, který se luhuje v dlouhé studené lázni a pak se neředěný stáčí.“ Obdobně se vyrábí také naprostá novinka – nealkoholická čajová alternativa k sektu Geisha Velvet. „Šumivý nápoj z pravého zeleného čaje s levandulí a aroma meruňky se nám zdál na připíjení možná ještě významnější než panáky. Příležitostí k přípitku je v pracovním i běžném denním režimu spousta a výběr nealkoholických alternativ omezený,“ říká Martin Solnička a pokračuje: „První várku jsme udělali před Vánoci a ohlas na ni byl opravdu skvělý. Téměř obratem jsme vyrobili další a poptávka se nadále zvyšuje. Geisha Velvet se určitě stane významnou součástí našeho portfolia a těšíme se, až se rozšíří i do gastronomických provozoven. Už nyní domlouváme jednu velmi zajímavou distribuční spolupráci.“ Ačkoliv i barman Martinezu Henry Trung si Geishu pochvaluje primárně čistou, dokáže si ji představit také v koktejlech. „Je krásně perlivá, má příjemné sladké podtóny a zároveň i čajovou suchost. Jelikož je sama o sobě hodně květnatá, doplnil bych ji třeba o japonský gin Roku a fialkový likér od Bitter Truth a drink ozdobil fialkami. Zajímavá by mohla být i kombinace s vodkou a například švestkami. Každopádně s čirými destiláty půjde Geisha dohromady lépe než s hnědými,“ uzavírá.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat