Česká televize se vypraví krajinou vína

14.04.2019AtBars

Pětadvacátého dubna se na ČT2 bude vysílat první díl nového cestopisného seriálu zasvěceného odrůdám vína pěstovaným na Moravě a v Čechách. Krajinou vína bude diváky provázet moderátor a publicista Václav Žmolík.

Desetidílný cestopisný seriál Krajinou vína, jehož režisérem je Jan Těšitel, vznikl ve spolupráci s Vinařským fondem, Jihomoravským krajem a Vinařským institutem. Moderátor a publicista Václav Žmolík v něm diváky vezme na cestu za moravskými a českými odrůdami vína a zároveň jim pomůže objevovat různá místa České republiky. Každý díl bude zaměřený na jinou odrůdu a oblast. Objasní, odkud se odrůda vzala, jak dlouho se v dané oblasti pěstuje, jakou má chuť a jaké jsou její další vlastnosti. Vysvětlí také historické souvislosti a odkryje i nějaké to tajemství. Nádavkem upozorní na turistické zajímavosti a přidá tipy na výlety. Zájemci o víno či cestování se mohou těšit například na Rulandské modré, za kterým se štáb vydal na Mělnicko a Litomeřicko, na Muškát moravský, za nímž se vypravil na Velehrad, či Veltlínské zelené, které objevoval na Znojemsku.

První díl desetidílné série, jenž se bude na ČT2 vysílat 25. dubna od 21.30 hod., je o Pálavě, která patří k nejoblíbenějším tuzemským odrůdám. Její příběh začal na pavlovických vinicích a pokračoval pod vápencovými skalami v Perné. Šlechtiteli Josefu Veverkovi se podařilo vytvořit klon vinné révy, který dává skvělá aromatická vína. Cestopis vezme diváky nejprve na vinice do Velkých Pavlovic, ukáže jim ale také různé památky včetně Archeoparku v Pavlově a Věstonické venuše. Kromě výpravy na Pavlovské vrchy první díl zahrnuje také pěší výlet přírodní rezervací po hřebeni Pálavy z Pavlova až do Klentnice, kde se diváci dozvědí, jaké jídlo se s vínem odrůdy Pálava nejlépe snoubí. O týden později bude následovat putování za císařskou odrůdou Aurelius, a to až na samé počátky vinařství, jež jsou na Moravě svázány se starými Římany. Kdo nestihne sledovat cestopis Krajinou vína v premiéře, nemusí zoufat – po odvysílání budou všechny díly dostupné on-line v archivu České televize.

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat