Koktejlové variace s extra hořkým fernetem

02.05.2019AtBars

Už bezmála tři roky mají barmani možnost míchat drinky s extra hořkou variantou Fernetu Stock Original, jež se připravuje ze stejných bylin i dalších ingrediencí, obsahuje však vyšší podíl macerátu, déle zraje a vodou z hlubinného vrtu se ředí „jen“ na 40 % alkoholu, nikoliv na osmatřicet. Fernet Stock Extra hořký tak dělá čest svému jménu – oproti originálu má intenzivnější chuť i aroma. A přesně s touto skutečností mohou barmani, jimž je extra hořká varianta tradičního fernetu primárně určena, skvěle pracovat.

Fernet Stock Extra hořký byl od počátku zamýšlen primárně do míchaných nápojů. Sloužit přitom může jak jako bitters k doladění chuti koktejlu, tak jako jeho báze. „Kategorie hořkých bylinných likérů je obecně z pohledu mixologie poměrně složitá. Ne každá ingredience se dobře slučuje s bylinkami, a tak je důležité pečlivě vybírat. Ideální jsou podle mého názoru chutě ovocné, především citrusové,“ domnívá se Martin Vogeltanz, jenž se společností Stock Plzeň-Božkov úzce spolupracuje, a dodává: „Fernet Stock Extra hořký je v koktejlech více výrazný, zároveň ale chuťově jemnější a bohatší. Já osobně z něj rád míchám například Fernet Sour, v němž 4 cl fernetu kombinuji se 2 cl citronové šťávy, 1–1,5 cl bezinkového sirupu a bílkem. Výsledkem je výborný osvěžující drink, který zajímavě propojuje hořkost likéru s klasickou sladkokyselou chutí.“

Bavorák s tóny heřmánku / Cestou twistu, ovšem na ryze českou klasiku, se při vymýšlení nového koktejlu na bázi Fernetu Stock Extra hořký vydal také barman pražského baru Martinez Jan Mareš. „Rozhodl jsem se twistovat klasický Bavorák, a to přidáním domácího heřmánkového cordialu, který dominantní chuť Fernetu Extra hořký a zároveň také hořkost toniku zjemňuje. Připravuji ho z výluhu z heřmánku, kterému teď začíná sezona, citronové šťávy a cukrového sirupu,“ vysvětluje a dodává: „Na 5 cl Fernetu Stock Extra hořký používám stejné množství heřmánkového cordialu, které spolu s ledem promíchám v šejkru a přes strainer a sítko naliju do vysoké sklenky. Poté drink doliju tonikem a ozdobím květy heřmánku. Výsledkem je příjemně vybalancovaná svěže hořká chuť s nádechem heřmánku.“ Honza svůj drink pojmenoval X5, a to v narážce na skutečnost, že se název původního koktejlu shoduje s hovorovým označením pro BMW. Zúžil to ale na řadu X5. Číslo pět je totiž odkazem na pět použitých ingredienci: fernet, heřmánek, citronovou šťávu, cukrový sirup a tonik.

Extra léto s jemně hořkou chutí / Na letní kombinaci chutí při vymýšlení koktejlu s extra hořkým fernetem se rozhodla vsadit barmanka pražského baru AnonymouS Anička Postníková. Nejprve si nastudovala koktejly, s nimiž byl Fernet Stock Extra hořký vyslán do barového světa svými tvůrci, a poté nechala promluvit vlastní fantazii. „Vzhledem k tomu, že fernetový twist na Sour a Negroni, které v současnosti patří mezi hodně oblíbené, už vymyslel někdo přede mnou, sáhla jsem po jemnější variantě koktejlu, jež přivolává atmosféru letní dovolené,“ naznačuje směr svých úvah a pokračuje: „Drink jsem nazvala Extra Summer, je to vlastně taková bylinková, lehce nahořklá Piña Colada. Kombinuji v něm 3 cl Fernetu Stock Extra hořký se 3 cl čerstvě vymačkané citronové šťávy, 2 cl kokosového sirupu a 4 cl ananasového džusu. Vše odměřím do šejkru a dobře promíchám. Poté drink scedím na led do vyšší sklenky a doliju ho kokosovou vodou. Jako ozdobu doporučuji drobné kvítky, ideálně takové, jež jsou typické pro české zahrádky.“

Martini na cestu domů / Třetím barmanem, který se postavil extra hořké výzvě, je Milan Drahoš z Be Bop Baru v pražském hotelu Alcron. „Fernet Stock Extra hořký považuji za velmi zajímavý. Větší podíl hořkosti a delší doba zrání mu dodávají na komplexnosti. Navíc to, že jde o lokální produkt, mu přidává na atraktivitě i v očích zahraniční klientely. Snažil jsem se proto vymyslet koktejl, který by mohl sloužit stejně dobře jako aperitiv i digestiv,“ říká. Svůj drink Milan s odkazem na hosta, který si na závěr pokaždé dává fernet a pak si objedná taxi, nazval Call me a Cab Martini a jako bázi do něj kromě 2 cl Fernetu Stock Extra hořký použil ještě stejné množství bourbonu. „Mám rád kombinaci americké whiskey a hořkosti,“ vysvětluje svoji volbu a pokračuje: „Dále v drinku najdete 4,5 cl grepové šťávy a 1 cl javorového sirupu, který mu podobně jako bourbon propůjčuje lehce dřevité tóny.“ Koktejl připravuje v šejkru a servíruje ho ve sklence typu coupette ozdobený espumou z bílého vína odrůdy Pinot grigio a bezinek. „Příjemná kyselost espumy je tím prvním, co host po napití ucítí, teprve pak přichází na řadu hořkost fernetu a grepu,“ uzavírá šéfbarman Be Bop Baru.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat