Než se s barem vypravíte za zdi podniku

13.05.2019Tereza Fridrichová

Venku se postupně začíná oteplovat, což je neklamné znamení toho, že se blíží hlavní sezona nejrůznějších festivalů, trhů a dalších venkovních aktivit, jejichž nedílnou součást tvoří nabídka něčeho k jídlu a pití. Do terénu tak vyrážejí nejen majitelé cateringových agentur nebo třeba provozovatelé food trucků, ale také restaurace a bary. Pop-up, jak se někdy působení restauračního nebo barového týmu mimo kamenné zdi podniku říká, představuje zajímavou příležitost, jak o sobě dát vědět a získat nové zkušenosti.

Pop-up může mít mnoho podob. Tímto termínem lze v zásadě označit jak krátké hostování barového týmu v jiném podniku, tak podstatně dlouhodobější aktivity. Pavel Tvaroh kupříkladu před časem jako pop-up pojal svůj pražský Lounge Bohemia, jehož existence se nakonec nepočítala v řádech měsíců, ale let. Dobrým příkladem firemního pop-upu je pak White Walker Bar, který v Praze-Karlíně pro prezentaci značky Johnnie Walker a její limitované edice White Walker na sklonku loňského roku na pár týdnů otevřela společnost Stock Plzeň-Božkov. Barové pop-upy mají své místo také na nejrůznějších festivalech, od těch hudebních nebo jinak kulturně zaměřených až po ty výhradně gastronomické, s nimiž se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Svou rozmanitostí, dostupností a hlavně také množstvím se jim podařilo zastínit Prague Food Festival, jeden z nejstarších a zcela jistě největší gastronomický event v České republice, jehož existence se v loňském roce dvanáctým ročníkem uzavřela. V době svého vzniku šlo ale o nevídaný počin, jenž návštěvníkům umožňoval na jednom místě za relativně přijatelné ceny ochutnat jídlo těch nejlepších českých a moravských šéfkuchařů. A přesně o tom food festivaly jsou – nabídnout široké veřejnosti zajímavý kulinářský zážitek a zároveň umožnit podnikům, aby se představily v tom nejlepším světle a získaly nové zákazníky nebo třeba i potenciální investory pro další rozvoj či případné nové projekty.

Zázemí v projektech i u asociace / Zajímavým konceptem spojujícím gastronomii s kulturními zážitky je pop-up market Manifesto, jenž byl po vzoru londýnského Boxparku nebo třeba lisabonského TimeOut Marketu otevřen před rokem v pražské ulici Na Florenci. Projekt, za nímž stojí nezisková organizace reSITE, našel místo na pozemku mezi dvěma nádražími, kde má v budoucnu vyrůst ambiciózní Central Business District – a právě tím je jeho existence limitována. Už teď má ale nové místo v Praze na Smíchově, kde kontejnery, z nichž je první Manifesto sestaveno, nahradí architektonické moduly a dojde i na vodní plochu. Nabídce druhého marketu, jenž by měl první hosty přivítat v létě, bude dominovat pivo a gastronomie, která se s ním dobře snoubí. Podobných příležitostí prezentovat se potenciálním hostům je ale samozřejmě celá řada. Jejich vyhledáváním se zabývá Czefta, což je česká food truck asociace, která sdružuje food trucky a street food koncepty po celé republice. Její snahou je vyjednávat s městy a vytvářet pro street food koncepty a podnikatele příznivější podmínky, které by ráda přiblížila těm, jaké byly pro tento typ podnikání nastaveny v zahraničí. Nově vzniklá asociace zároveň zajišťuje vyhrazené parkování nebo zóny pro stánky či trucky, které rovněž nabízí k pronájmu. Její členové mají také možnost využít pomoci při jednání s veřejnými institucemi a získávání nových obchodních příležitostí, mohou se poradit o návrzích nového či přestavbě starého food trucku a získat doporučení na dodavatele vybavení. Pro ty, kdo s podnikáním v této branži teprve začínají, je to jistě celá řada plus.

Kreativitě se meze nekladou / Obecně platí, že spojit se s někým je jednodušší než podnikat na vlastní pěst. Je-li pop-up bar součástí nějakého festivalu, trhu či jiné velké akce, není potřeba řešit povolení od úřadů, protože to vše mají na starosti přímí organizátoři. Potřeba zatím není ani EET pokladna, jelikož pop-upy tohoto druhu obvykle spadají pod stánkový prodej bez zázemí pro konzumaci, u nějž je povinnost evidence tržeb odložena. V zásadě tak stačí obstarat si živnostenský list, vymyslet koncept pop-upu, pořídit si mobilní bar, upravit ho dle potřeby a také podle závazných hygienických norem a vyrazit za organizátory akcí, jichž chcete být součástí. Bar přitom může mít celou řadu podob, od stánku přes vozík a auto až po food truck. Trend moderních skládacích barů je ten tam, v kurzu jsou třeba staré kusy nábytku předělané na skládací koktejlové bary. Výjimkou není třeba ani stará televize opatřená kolečky a předělaná na pojízdnou skříňku na láhve. Kromě mobilního baru stačí třeba i kárka na dvou kolech, celou řadu možností nabízí například karavan předělaný na food truck, jehož rekonstrukce nemusí být až tak finančně náročná. Kdo má více prostředků, může se vydat i jinou cestou. Výjimkou dnes nejsou zrekonstruované maringotky, přívěsy na koně či velké železné kontejnery, nákladní auta předělaná na míru na pojízdné gastrostánky, stará hasičská auta přestavěná na bar a mnoho dalších. Kreativitě se zkrátka meze nekladou.

foto: archiv a iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat