Když se z vína stane fenomén

14.05.2019Barbora Štolúnová

V určité sociální bublině jsou už nějakou dobu velmi diskutovaným tématem přírodní vína. Neváhala bych je označit za určitý fenomén, a to tohle slovo opravdu nerada používám. Co to ale vlastně přírodní, potažmo naturální, víno je? A proč se o něm čím dál tím víc mluví? Pokud vím, žádná všeobecně rozšířená a uznávaná definice přírodních vín ještě stále neexistuje. Pokusím se tedy alespoň vysvětlit, co pod tímto pojmem vnímám já.

Ve vinařském světě se v posledních letech formovaly dva hlavní „tábory“. První z nich reprezentují výrobci tzv. konvenčních vín, ten druhý vinaři, kteří se rozhodli vydat výhradně přírodní cestou. Rozdíly mezi jejich produkcí jsou celkem zásadní. V obecné rovině například platí, že konvenční produkce připouští různé, především na chemické bázi založené postřiky. V některých případech bývá už ve vinici upřednostňována kvantita před kvalitou. (Pozor, neříkám tím ale, že všichni oficiálně konvenční vinaři či vinařství dělají vše špatně a že jsou jejich vína nepitelná – tak to rozhodně není!) Podobné to je i následně ve sklepě, kde jsou přípustná různá aditiva a většinou se tam také nešetří sírou. Opět ale musím zdůraznit, že ne všechna konvenční vinařství jdou do extrémů. Síra je vlastně dost ožehavé téma napříč celou vinařskou scénou. Sířit hodně, či málo? A je to vůbec potřeba? No, všeho s mírou a se sírou obzvlášť – a to platí i pro přírodno.

V symbióze s přírodou / Vinařina je dřina a u přírodní cesty to platí dvojnásob. Bývá to krásný, leč sakra náročný koníček. Naturální vinaři se oproti těm konvenčním soustředí na kvalitu hroznu, jež u nich je – nebo by měla být – na prvním místě. Důraz kladou také na kvalitu půdy, která je považována za živý organismus a přesně tak se s ní i nakládá. Jejich péče se zaměřuje nejen na vinohrad a révu, ale i na jeho okolí, na zeleň či živočichy. Jde zkrátka nejen o to, aby si z přírody bral, ale aby jí také něco dobrého vracel, aby s ní byl v symbióze. Při práci na vinicích jsou proto naprosto vyloučeny jakékoliv chemické či konvenční látky. Je to hodně o intuici, o schopnosti naslouchat přírodě a svému okolí. Vinař vinici pomáhá, respektive více či méně na ni dohlíží (v tomto je přístup vinařů dost individuální, existují jedinci, kteří do vinice chodí sporadicky, a pak i tací, kteří v ní v podstatě přespávají). Stejně přirozeně se k vínu přistupuje i ve sklepě – fermentace by měla být spontánní, vyloučené je čiření. Přípustná je jen hrubá filtrace a minimální množství síry. Přírodní cestou se většinou vydala malá a vesměs rodinná vinařství, v nichž se každá ruka hodí. Stává se ale také, že se třeba i právník odchovaný městem jednoho krásného dne rozhodne částečně přesídlit například do Maďarska, aby začal konečně žít a zrealizoval svůj sen v podobě vinohradu obhospodařovaného přírodně, „po staru“.

Sklenka plná emocí / Dělat věci srdcem – to je trefné označení přístupu, jenž si zvolila většina vinařů, kteří se přírodním směrem vydali. A co přesně přírodní, naturální, rukodělné, autentické nebo taky čisté víno znamená pro mne? Je to něco, co mi pokaždé přinese zážitek, něco, o čem se dokážu bavit hodiny a hodiny, něco, co ve mně vždycky vyvolá emoce, co mě nenechá chladnou. Je to součást mého života a něco, co mě momentálně také živí. Je to můj koníček a velká láska. Miluju tu různorodost, kterou svět naturálních vín jednoznačně nabízí. Mám ráda upřímnost a pravdivost těchto vín, vlastně i tu nedokonalost, která se u nich občas objevuje (nezaměňujme ji ale s vadami – ne každá vada je cool!). A nenechte se mýlit, nejsem žádný hater konvence. Je to jen oblast, která mně osobně není blízká, a to se nemusíme nutně bavit jen o víně. Celkově zastávám udržitelný přístup ke světu a šetrnost k přírodě. Snažit se ji za každou cenu ovládnout podle mého není klíč k úspěchu.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat