Selbak a Braniš vstávají z popela jako Fénix

19.06.2019AtBars

Samer Selbak a Jan Braniš se čtyři a půl roku poté, co prodali firmu S&B Gastro Team znovu vracejí na gastronomickou scénu. Svoji novou společnost nazvali Fénix Drinks na znamení toho, že stejně jako bájný pták po letech povstávají „z popela“. Jejich ambicí je vybudovat portfolio zajímavých značek alkoholických a možná i nealkoholických nápojů a zásobovat jimi primárně bary, kavárny a restaurace po celé České republice. „Naším cílem je nabízet zákazníkům produkty s autentickým příběhem, které splňují naše představy o vysoké kvalitě,“ říká Samer Selbak.

Měli jste spolu firmu osm let a v roce 2014 jste se ji rozhodli prodat. Co vás k tomu přimělo?

Hlavním důvodem byla byrokracie spojená s tímto druhem podnikání. Po osmi letech neměl ani jeden z nás energii posouvat firmu dál. Byli jsme dobrý tým, ale nastavení logistiky, administrativy, účetnictví a obecně náš tehdejší způsob práce nám neumožňovaly dál růst. Stáli jsme tehdy před rozhodnutím, zda firmu v takové podobě udržovat nebo ji zavřít, popřípadě najít investora a s pomocí několika milionů korun ji restrukturalizovat do podoby schopné růstu. V té době nás oslovili z Premier Wines & Spirits, že by měli zájem o naše portfolio, což bylo řešení, které přišlo v pravý čas, a tak jsme se S&B Gastro Team rozhodli prodat.

Vaše cesty se rozdělily, kudy ses vydal ty a kudy Honza?

S Honzou jsme byli samozřejmě dál v kontaktu, protože jsme dlouholetí kámoši, pracovně jsme se ale vydali každý jinudy. Zatímco Honza pokračoval v práci pro Bugsy’s bar a otevřel bistro Špejle, já jsem pracoval na různých pozicích pro Premier Wines & Spirits, což pro mě byla velká zkušenost. Posunul jsem se mnohem dál profesně i váhově, a to i přes hranice, které jsem nikdy nemyslel, že bych mohl pokořit.

Po čtyřech a půl letech jste se s Honzou rozhodli pustit se do společného podnikání znovu. Co vás k tomu vedlo?

Vždycky se nám spolu dobře dělalo. Oba máme pozitivní vztah k alkoholu a já osobně neznám zábavnější způsob, jak vydělávat peníze. Chci tím říct, že mě tahle branže prostě baví. Navíc po více než čtyřech letech v mém předchozím působišti nastal čas posunout se dál a založit znovu vlastní firmu se mi zdálo jako ten nejlepší nápad.

Takže jste založili S&B Gastro Team, vol. 2?

Naše nová firma se jmenuje Fénix Drinks. Má to být samozřejmě odkaz na bájného Fénixe, který nejdřív zemře spálením sebe sama, aby pak ze svého popela znovu povstal. I my dva s Honzou po letech začínáme společně znovu. Bohatší o zkušenosti, které jsme za těch pár let získali, a taky plní energie a odhodlání. Je to pro nás druhá šance, kterou chceme zužitkovat na maximum. Máme možnost navázat na to, co bylo, a zároveň se vyvarovat chyb, které jsme dělali a s odstupem času je dokážeme vnímat. Chceme se oba zabývat tím, co umíme, a ne věcmi, na něž nedokážeme využít svůj potenciál. Rozhodli jsme se proto některé činnosti outsourcovat, nebudeme třeba sami řešit logistiku nebo skladování.

Na jaké produkty se chcete zaměřit především?

Naším cílem je sestavit portfolio Fénix Drinks z produktů s autentickým příběhem, které splňují naše představy o vysoké kvalitě. Hledáme nápoje, které můžeme nabízet s přesvědčením, že naplní očekávání našich zákazníků i konečných spotřebitelů a že jim každá kapka přinese trochu štěstí do života. Důležití jsou pro nás také lidé, kteří za těmito produkty stojí. Chceme být s nimi v kontaktu a mít možnost se na vlastní oči přesvědčit o tom, že vše probíhá tak, jak deklarují. Máme rovněž v úmyslu vyhledávat kategorie destilátů, které na českém trhu zatím nejsou příliš zastoupené. Jedním z takových kandidátů je třeba applejack Laird’s, za nímž stoji už osmá generace rodiny Lairdových. Vyrábí se tudíž v jedné z nejstarších palíren ve Spojených státech.

Jak velké portfolio byste chtěli mít a jaké nejbližší kroky vás aktuálně čekají?

Rádi bychom se dostali na něco kolem patnácti výrobců a kolem tří desítek značek. Primárně se zaměříme na on-trade, protože ten nám jde nejlíp a taky si myslíme, že si to produkty, které se chystáme zastupovat, zaslouží. Budeme se zabývat pouze přímou distribucí a prodejem přes velkoobchodní partnery. Rádi budeme spolupracovat se zavedenými e-shopy, ale ambice vybudovat vlastní nemáme. Naše portfolio budeme představovat postupně v průběhu příštích dvou měsíců. Kdo má zájem, měl by proto sledovat náš web a také profily na sociálních sítích. Potkat se s námi osobně bude možné na konci září na Prague Bar Show.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Hennessy Very Special

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat