Organický rum z Belize se ředí dešťovou vodou

22.07.2019AtBars

Už tak pestrou nabídku třtinových destilátů na českém trhu nedávno rozšířil rum ze středoamerického Belize. Copal Tree Distillery, v níž se vyrábí, ctí pravidla udržitelného rozvoje, a tak svůj rum Copalli opatřila přívlastkem organic.  

Název palírny i rumu je odvozen od stromu copal (Protium copal), který v Belize roste a svou roli sehrával už v mayské mytologii. Produkuje totiž mízu, která se pálila a doposud pálí jako kadidlo při různých rituálech a slavnostních příležitostech. Palírna je součástí farmy situované na jihu Belize na okraji deštného pralesa a jen pár kilometrů od pobřeží karibského moře. Dbá na ekologii a funguje na principech udržitelného rozvoje. Rum se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny sklizené na plantážích vzdálených do tří kilometrů od Copal Tree Distillery, zpracovává se tudíž do jedné až dvou hodin po sklizni. Jakmile se třtina na plantáži ručně sklidí, putuje do palírny, kde se drtí, lisuje se z ní šťáva a ta přes filtry putuje rovnou do uzavřených fermentačních nádrží z nerezové oceli. Před fermentací se nepasterizuje, nechává se přirozeně kvasit při teplotě kolem 31 °C. Zhruba po čtyřech dnech následuje destilace.

Zatímco bílý rum Copalli je směsí destilátů z kolony a destilačního kotle a následně čtyři až šest měsíců odpočívá v nerezových nádržích, Copalli Barrel Rested Rum se destiluje výhradně v měděném kotli a necelý rok zraje v sudech po bourbonu. Na potřebnou stupňovitost (42 %, resp. 44 % alkoholu) se oba rumy na závěr ředí dešťovou vodou. Veškeré zbytky vzniklé zpracováním cukrové třtiny se v palírně dále využívají – topí se jimi pod kotli. Popel se následně smíchá s vodou a vrací se v podobě závlahy a hnojiva zpět do půdy na plantážích. Kromě přírody se Copal Tree stará také o místní komunitu. Životní podmínky se obyvatelům jihu Belize snaží vylepšit nejrůznějšími projekty, například výstavbou školy. Kdo chce, může se o tom přesvědčit na vlastní oči. Farma návštěvníkům nabízí šestnáct pokojů a jednu vilu o třech ložnicích.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat