Barová akademie: Zaměřte se na úspěch

24.07.2019Sean Finter, DBA

Změřit se dá prakticky cokoliv. I úspěch. Není to sice snadné, ale ani nemožné. Jakmile se v podnikání zaměříte na faktory, které jej podmiňují, dokážete snáze dosáhnout svých cílů. Existuje přitom celá řada účinných nástrojů, které vám k tomu mohou dopomoci.

Když se hosté vypraví do baru nebo restaurace, očekávají, že tam dostanou skvělé jídlo a pití. Do jisté míry to považují za samozřejmost, stejně jako vy asi nebudete kdovíjak u vytržení z toho, že jste zvládli včas dobrzdit na červenou, když vám krátce předtím mechanik seřídil nové brzdy. Jinými slovy, lidé se o tom, kde stráví svůj čas a utratí peníze, mnohem spíš rozhodují na základě pocitů. Podvědomě si podnik vybírají podle toho, jak se v něm cítí. A nad tím stojí za to se zamyslet. V praxi to totiž často vypadá tak, že dvaadvacetiletý barman musí vytvořit takové podmínky a atmosféru, aby se několik pětačtyřicetiletých hostů cítilo dvě až tři hodiny skvěle. Ještě se divíte, že v tom mnohé podniky selhávají? Majitelé a provozovatelé těch nejlepších barů vědí, že je potřeba se primárně zaměřit na dvě věci: zainteresovat zaměstnance a poskytovat hostům zážitky. Většina podniků přitom pravidelně nesleduje klíčové ukazatele, některé je opomíjejí úplně nebo věnují pozornost těm nesprávným. Spokojí se s otázkou „Byl(o) jídlo/drink/servis v pořádku?“, místo toho, aby byly více konkrétní a pokusily se detailněji zmapovat, zda dostávají tomu, co jako firma a značka hostům slibují. K nejlepším nástrojům, jak měřit spokojenost hostů, patří Net Promoter Score (NPS). Chcete-li si ověřit, nakolik konzistentní výkon podává personál, zamyslete se nad využitím služeb mystery shopperů, a prověřte tak nejen jejich barmanské umění, ale i míru pohostinnosti.

Sledujte to, na čem záleží / Správnou cestou se vydali majitelé či provozovatelé barů, kteří sledují a hodnotí to, na čem opravdu záleží, protože vědí, že personál bude mít vždy dostatečný respekt k tomu, co se nějakým způsobem kontroluje. Sledování vybraných ukazatelů je ale jen prvním krokem, a pokud se na této úrovni zastavíte, přinese vám to víc škody než užitku. Sebraná data je potřeba náležitě vyhodnotit a o výsledek se podělit s celým týmem, a to ideálně nějakou zajímavou formou. Nezapomeňte je využít jak k motivaci a koučování, tak jako příležitost k oslavě. A které klíčové parametry tedy sledovat? V případě personálu považuji za důležité zaměřit se na výkonnost a produktivitu vs. jejich potenciál. Abyste je mohli měřit a hodnotit, uspořádejte pro barový tým rychlostní zkoušky – získáte potřebná data a zapracujete tím na zvýšení rychlosti a zlepšení efektivity, navíc je to ale taky zábava! Pro měření angažovanosti personálu doporučuji používat aplikaci Gallup Q12, která vám prostřednictvím dvanácti otázek pomůže vyhodnotit zapojení členů barového týmu. Již zmiňované Net Promoter Score vám zase poskytne zpětnou vazbu na jednotlivé zaměstnance, směny, sekce atp. Každý host by se u vás měl cítit důležitý a odnést si takový zážitek, který ho přiměje se znovu vrátit. Schválně se zkuste zamyslet nad tím, kam jinam než k vám by mohl jít a pokuste se vůči konkurenci vymezit. Do jaké míry se vám to daří a nakolik naplňujete to, co jako podnik a značka deklarujete, můžete vyhodnotit prostřednictvím mystery shoppingu. K hodnocení barmanů i obsluhy využijte opět Net Promoter Score. Zamyslete se ale také nad tím, jak se zpětnou vazbou pracujete. Spousta lidí nejde daleko pro kritická slova, budete-li však s týmem sdílet i pozitivní reakce hostů, většinou toho dosáhnete mnohem víc. Pro úspěch je důležité, abyste byli všichni na jedné lodi a táhli za jeden provaz. Jak na to? Seznamte se s principy Napkinomics, získáte tak odpovědi na spoustu svých otázek.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Hennessy Odysea

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat