V Praze bude hostovat petrohradský Orthodox

07.08.2019Tomáš Ivančík

Petrohrad patří k nejhezčím městům Evropy. Turisty přitahuje svou historií, kulturou a architekturou, co nabídnout má ale i z barového pohledu. Příkladem budiž Orthodox, jehož barman Maxim Kuzněcov příští týden zavítá do Prahy.

Petrohrad je obrovský, žije zde více než pět milionů obyvatel. V mnoha ohledech však nejde o typicky ruské město, odráží se na něm severský vliv a zároveň i to, že je například ve srovnání s Moskvou poměrně mladý – založen byl až začátkem 18. století carem Petrem Velikým. Jeho historie je spjata s celou řadou osobností z oblasti vědy i kultury a právě ty se staly inspirací pro bar Orthodox. Otevřen byl před pár lety v centru Petrohradu v Rubinštejnově ulici, která patří díky spoustě zajímavých podniků k oblíbeným petrohradským gastronomickým destinacím. Schovaný je ve vnitrobloku, minout ho by ale byla škoda. Na první pohled zaujme interiérem, jemuž dominuje do obdélníku tvarovaný centrální bar, a hned po chvíli rádi propadnete jeho příjemné atmosféře, kterou podporuje tlumené osvětlení. Na barovém displeji jsou k vidění nápoje rozličných značek, které nejsou českým barmanům až tak známé. Rusko je hlavně zemí vodky, a tak právě ona v nabídce převládá, doplněná o polugar a nejrůznější variace na nastojku, což je – zjednodušeně řečeno – vodka infuzovaná širokou škálou bylin.

Zatímco sortiment likérů a destilátů baru Orthodox se opírá primárně o lokální produkci, koktejly jsou inspirované osobnostmi z ruské historie a jejich dílem. Volba padla například na hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského, spisovatele Fjodora Michajloviče Dostojevského a Antona Pavloviče Čechova, básníka Alexandra Alexandroviče Bloka či malíře Ivana Ivanoviče Šiškina. V koktejlovém menu tak hosté najdou drink Tři sestry, Louskáček nebo třeba Bratři Karamazovi. Namíchá jim ho zkušený barový tým, k jehož členům už nějakou dobu patří Maxim Kuzněcov, jenž se příští týden chystá do Prahy. V pondělí 12. srpna v devět hodin večer začne jeho guest bartending v baru L’Fleur. S těmi, kdo sem zavítají, se rád podělí nejen o své koktejlové umění, ale také o informace o petrohradské barové scéně a konceptu baru Orthodox.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat