Pantone pro Hennessy zremixoval současnost

25.08.2019AtBars

Limitované edice koňaku Hennessy Very Special se v posledních letech nesou v duchu graffiti a streetartu. Každá je ale úplně jiná. Zatímco před dvěma lety se jejího ztvárnění ujal Američan JonOne a vloni Portugalec Alexandre Farto aka Vhils, letos padla volba na argentinsko-španělskou hvězdu současného moderního umění. Felipe Pantone už zanechal svůj umělecký otisk na čtyřech světadílech, tvář však zatím ještě nikomu neukázal. Neodhalil ji ani při představování nejnovější limitované edice koňaku Hennessy Very Special, která se světu postupně odkrývá. V České republice se začne prodávat v září.

Felipe Pantone se narodil v roce 1986 v Buenos Aires, vyrůstal a dospíval však na jihu Španělska v přístavním městě Torrevieja, kde se už ve dvanácti letech začal věnovat graffiti. V osmnácti se přestěhoval do Valencie. Vystudoval zde uměleckou školu a dnes má ve třetím největším španělském městě své studio. Pro jeho tvorbu, jež je založena zejména na kinetickém umění, instalacích a graffiti, je typické použití výrazných barev, geometrických vzorů, trojrozměrných iluzí a dalších prvků op-artu. Charakterizuje ji rovněž dynamika či transformace a témata odrážející současnost, kterou Felipe Pantone často vnímá jako střet mezi analogovou minulostí a digitalizovanou budoucností. „Má práce je velmi ovlivněna minulostí, ale vizuálně je naprosto současná. Rád překonávám čas nečekaným zážitkem, který můžete prožít pouze skrze umění. Vždy se snažím mířit dopředu, skočit rovnou na další vlnu, inovovat,“ objasňuje. Svůj umělecký otisk zanechal na různých místech v Evropě, Asii, Americe i Austrálii, a to jak v prestižních galeriích, tak na obyčejných budovách ve známých městech, třeba v New Yorku, Madridu, Paříži, Bangkoku, Šanghaji či Tokiu. Místo plátna už mu posloužila například kapota závodního vozu, ale také vestibul metra. Jeho ateliérem se tak stává prakticky celý svět.

Inspirace bohatou minulostí / Svou definici modernosti Felipe Pantone popsal v manifestu Ultradynamica. „Pro mě je podstatou naší doby být neustále všude a v pohybu,“ říká a ohledně umělecké tvorby dodává: „V umění je nejdůležitější osobitý vklad umělce. Nejde o techniku nebo o způsob, jakým nanášíte barvy. Jde hlavně o vlastní nápad.“ Za inspirací pro ten, který se stal základem limitované edice koňaku Hennessy Very Special pro rok 2019, si Felipe Pantone zajel přímo do francouzského Cognacu. Během své první návštěvy jednoho z nejstarších koňakových domů dlouze hovořil s masterem blenderem, jímž je od roku 2016 osmý představitel rodiny Filliouxových, Renaud Fillioux de Gironde, a i díky němu objevil podobnosti mezi výrobou koňaku a svým tvůrčím procesem. Fascinován byl sklepy Hennessy, v nichž jsou uloženy letité eaux-de-vie, prošel si rovněž archiv, který zahrnuje staré reklamy, láhve a obaly a celou řadu dalších artefaktů. V odkazu minulosti a v dávno zapomenutých motivech hledal vlastní vizuální identitu. Zaujaly jej například tři hvězdičky, které pro značení svého koňaku používal Maurice Hennessy, a tak i ty spolu s dalšími historickými náměty zahrnul do svého návrhu a smísil je s oblíbenými tématy, která jsou charakteristická pro jeho předchozí tvorbu.

Remixování současnosti / Porozumění minulosti a souznění se současností se v podání argentisko-španělského umělce, jehož tvář zůstává veřejnosti po léta skryta, stala základem hned dvou původních děl, která vytvořil pro koňakový dům Hennessy. To první nazval W-3 Dimensional Three Stars a z něj pak vyšel při návrhu limitované edice koňaku kategorie VS. „Jako umělec chci obohatit zážitek z koňaku Hennessy Very Special o něco nového. Chci ukázat, jak je Hennessy moderní a intenzivně žije. Je to značka se silným odkazem, ale je stále plná dynamiky,“ vysvětluje svůj přístup k návrhu limitované edice, jejíž vizuální styl označuje jako remixování současnosti. Jejím prostřednictvím tak mimo jiné dokázal, že ačkoliv se řadí k výrazným představitelům současné umělecké scény, otevřeně se hlásí i k odkazu minulosti. „Ať už se jedná o umění nebo výrobu koňaku, musíte ocenit minulost, ale zároveň je důležité neustále objevovat nové dimenze a trendy, abyste se mohli posouvat dopředu a držet krok s dobou,“ vysvětluje Felipe Pantone. I proto má být nové pojetí etikety a přebalu limitované edice metaforou schopnosti koňaku Hennessy zachytit dynamiku uplynulých staletí a zároveň projevem Pantoneho uměleckého podpisu, který zřetelně odráží rychlost současného digitálního věku. V České republice se výsledek spojení vizí uznávaného tvůrce a značky Hennessy začne prodávat v září. K dostání bude ve vybraných e-shopech, vinotékách a síti prodejen Makro.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat