Absint od Žufánka přispěje Národní galerii

03.09.2019AtBars

V pondělí 9. září proběhne benefiční aukce ve prospěch pražské Národní galerie. Dražit se bude posledních deset láhví limitované edice absintu Dubied, který podle historické receptury vypálil Martin Žufánek. Etiketu pro ni vytvořil Aleš Najbrt.

Benefiční aukci absintu nazvanou Absinthe Impressionist Edition organizuje Nadace Via u příležitosti výstavy Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard, kterou je možné zhlédnout až do 13. října v paláci Kinských. Její výtěžek podpoří výstavní a vzdělávací činnost Národní galerie Praha. S myšlenkou propojit umění s absintem přišel marketér, kreativec a milovník umění Petr Václavek. Ostatně nestalo se tak poprvé, zelenkavý nápoj je námětem mnoha výtvarných děl, stačí připomenout například Manetova Pijáka absintu, Picassův portrét Angél Fernandéz de Soto nebo třeba Zátiší s absintem Vincenta van Gogha. Nápad se rozhodli podpořit lihovarník Martin Žufánek a grafický designér Aleš Najbrt.

Předmětem dražby je Absinthe Dubied, který Martin Žufánek vypálil podle receptury z roku 1798, jíž sestavil francouzský obchodník s textilem major Dubied. Od jeho přímého potomka, který žije v Kanadě, získal dobovou účetní knihu obsahující zmínku o nákupu ingrediencí, na základě níž se mu podařilo recepturu rekonstruovat, a uvést tak nejstarší komerčně vyráběný absint znovu do života. „Dubied pochází ze samotného úsvitu absintových dějin. Z doby, kdy svět dosud neobjevil Antarktidu, kdy Španělé prodávali Floridu Spojeným státům, kdy ve Francii vládl král Karel X. a v Českém království František I. a kdy zbývalo ještě přes třicet let do narození slavných umělců Henriho de Toulouse-Lautreca nebo Vincenta van Gogha,“ přibližuje historický kontext Martin Žufánek. Bez nároku na honorář se do projektu Absinthe Impressionist Edition zapojil Aleš Najbrt, který je autorem ručně malované kaligrafické etikety. Kromě ní vytvořil ještě autorskou serigrafii v počtu 50/50 kusů. Padesát je i láhví limitované edice absintu určeného pro benefiční aukci. V paláci Kinských se 9. září dražitelé utkají o posledních deset z nich, čtyři desítky se dražily s předstihem v on-line aukci na webu Alkohol.cz.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat