Odstartoval desátý ročník Vinařství roku

17.09.2019AtBars

Svaz Vinařů vyhlásil 10. ročník soutěže Vinařství roku. Čas na přihlášení nebo nominace je až do 9. října. Jména finalistů budou známa na začátku listopadu a vítězové jednotlivých kategorií včetně toho celkového budou slavnostně vyhlášeni 30. ledna v Brně.

Soutěž Vinařství roku, jejíž desátý ročník byl právě zahájen, je rozdělena do tří fází. Až do 9. října probíhají nominace jednotlivých vinařství vinařskými spolky a sdruženími, popřípadě se mohou vinařství přihlásit sama. Podmínkou však je, že plní veškeré povinnosti dané vinařským zákonem, a také to, že splňují nároky, které si soutěž klade. „Abychom vybrali ta nejlepší moravská a česká vína, organizujeme Národní soutěž vín. Na uchazeče o titul Vinařství roku ale máme mnohem vyšší nároky. Úspěch v soutěži tak znamená, že vítězné vinařství posouvá dál celý obor, je inspirací ostatním, a tak se i díky němu neustále zvyšuje kvalita na Moravě a v Čechách vyráběných vín,“ vysvětluje podstatu klání o titul Vinařství roku prezident Svazu vinařů ČR JUDr. Tibor Nyitray.

Ve druhé fázi hodnotí nominovaná a přihlášená vinařství porota složená ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, sommelierství, marketingu, prodeje vína, architektury a designu. Hodnocení tentokrát potrvá od 14. října do 1. listopadu a na jeho základě se počet soutěžících zúží na devět finalistů – tři v kategorii malá vinařství (produkce do 50 000 l/rok), tři střední (50 001–250 000 l/rok) a tři velká (nad 250 000 l/rok). V závěrečné fázi, která proběhne od 18. do 20. listopadu, zavítá do vinařství finalistů sedmičlenná odborná komise a přímo na místě posoudí, do jaké míry naplňují stanovená soutěžní kritéria. Jméno držitele titulu Vinařství roku 2019 a vítězů jednotlivých kategorií zazní 30. ledna 2020 na brněnském výstavišti. V rámci slavnostního večera budou rovněž za záslužné oborové počiny oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat