Pálava je na titulce francouzské knihy o víně

18.09.2019AtBars

V Paříži se dnes bude poprvé veřejně prezentovat kniha Wine Explorers z pera francouzského milovníka vína a cestovatele Jeana-Baptisty Ancelota. Jedna z jejích kapitol je věnována moravskému vinařství. Pálava se dokonce dostala na titulní stranu.

Jean-Baptiste Ancelot na knize Wine Explorers pracoval jedenáct let, z toho na cestách strávil 1500 dnů. Navštívil osmaosmdesát zemí a na pět stovek vinařství, v nichž ochutnal přibližně pět tisíc vín. Publikace, do níž své poznatky a postřehy shrnul, má nejen francouzským patriotům ukázat, že i jinde na světě se vyrábějí kvalitní vína. Sám Jean-Baptiste Ancelot zároveň počítá s tím, že bude některá z nich do své domoviny dovážet. V České republice strávil čtyři dny a v knize se rovnou celou kapitolu rozhodl věnovat moravským vínům. Moravská je i její titulní strana – z deseti možných variant snímků pořízených v různých koutech světa nakonec padla volba na záběr na Pálavu pořízený mezi vinohrady v Popicích, kde Jean-Baptiste Ancelot navštívil vinařství Gotberg a Sonberk. „Obecně si myslím, že jihomoravská vína mají velký potenciál. Titulní snímek jsme vybírali já, moje žena a nakladatel a shodli jsme se jednomyslně,“ podotýká.

Kniha Wine Explorers, jejímž kmotrem a zároveň autorem předmluvy je Jean Moueix, majitel věhlasného francouzského vinařství Pétrus, bude slavnostně představena 18. září v centru Paříže. Na místě se bude prezentovat patnáct vinařství z patnácti zemí. Českou republiku bude na slavnostním křtu knihy reprezentovat Sonberk a jeho cuvée Sémillon/Sauvignon ročníku 2016. „Jean-Baptiste ho vybral, protože je blízké jeho chutím. Jde o bílé víno zrající v dubových sudech. Obě odrůdy v cuvée navíc pocházejí z Francie a v moravském podání ho opravdu zaujaly,“ osvětluje výběr vína marketingová ředitelka Sonberku Dagmar Fialová. Prozatím je kniha Wine Explorers k dispozici pouze ve francouzštině, anglická verze by měla vyjít v první polovině příštího roku.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat