Modrá myš chce vrátit život na Stodolní ulici

27.09.2019Bára Urbanová

Bar Modrá myš, který v březnu 2011 na tehdy ještě poměrně rušné Stodolní ulici otevřel Radim Hamrosi, letos v květnu změnil majitele. Daniel Howard ani Lukáš Sikora za sebou sice nemají dlouhá léta za barovým pultem v klasickém koktejlovém baru, nechybí jim ale snaha, nadšení a touha znovu oživit ulici, jež svého času byla pulzující tepnou ostravského nočního života. „Pokud něco nevíme, je to v pořádku. Učíme se,“ přiznávají otevřeně v desateru otištěném na zadní straně premiérového menu „nové“ Modré myši.

Jednatřicetiletý Ostravák Daniel Howard ve svém rodném městě vystudoval obchodní školu, pak krátce pracoval pro nadnárodní tabákový koncern a před pěti lety zakotvil ve společnosti Stock Plzeň-Božkov jako obchodní zástupce, jímž je dodnes. O tři roky mladší Lukáš Sikora je inženýr ekonomie. Než se stal na plný úvazek spolumajitelem Modré myši, pracoval dva roky jako obchoďák pro Rémy Cointreau. Z Ostravy na rozdíl od Daniela nepochází, ke Stodolní má ale vztah z časů studií, kdy sedm let pracoval jako barman a provozní v baru Desperado. Oba se znají dlouhá léta a kromě přátelství a práce ve stejné branži je spojuje i určitý patriotismus, jenž se projevuje třeba tím, že by rádi vrátili Stodolní její zašlou slávu. Nad drinkem nejednou debatovali o tom, že by bylo fajn provozovat na jedné z nejznámějších ostravských ulic bar. Jen u řečí nezůstalo, průběžně se zajímali o pronájem různých prostor, ovšem bez kýženého výsledku. Zlom přišel až zkraje tohoto roku. „V březnu se mi doneslo, že se Radim Hamrosi chystá pustit Modrou myš. Už nějakou dobu se o tom spekulovalo, teď to ale bylo oficiálně potvrzené. S Danem jsme se shodli, že převzít takovou barovou ikonu by byl masakr, takže jsme za Radimem okamžitě naběhli a začali vyjednávat,“ prozrazuje Lukáš Sikora.

Úpravy zvenčí i uvnitř / Modrá myš je stavebně propojená se sousedním hotelem Brioni a od samého počátku funguje na základě nájemní smlouvy. Kromě koupě značky a prakticky veškerého vybavení baru bylo tedy třeba uzavřít dohodu s majitelem objektu. Všechny potřebné dokumenty byly podepsány v květnu a následovaly necelé tři měsíce prací na interiéru i exteriéru. Zvenku jsou patrné především dvě změny – hodně prokoukla modře zbarvená fasáda a nade dveřmi se skví nové logo v podobě myši na klíček, jež nese tác s koktejlem. Proměnil se i interiér. Pryč jsou zdobené sloupy, které tvořily poměrně výrazný prvek původní Myši. Piano nechali Lukáš s Danem repasovat a natřít namodro a přesunuli ho na jiné místo, díky čemuž mohou lépe využívat druhý menší bar a usadit u něj dva hosty. Nováčkem v interiéru je marťan, který se původně potuloval kdesi v zázemí. Fotografie barmanských osobností, jež Radim Hamrosi považoval za patrony svého baru, zůstaly, jen mají nové místo na stěně nalevo od vchodu. Velkou proměnou prošel salonek, který teď působí podstatně vzdušněji. Do budoucna jsou v plánu ještě další úpravy, noví majitelé jsou v první řadě odhodláni co nejdříve vybudovat vlastní toalety, aby hosté nemuseli absolvovat dlouhou cestu přes celou recepci na ty hotelové.

Inspirace legendami ze Stodolní / Kromě prostor bylo potřeba dát dohromady také barový tým. Kromě Lukáše s Danem ho tvoří barmanky Bára Falhauerová a Anežka Pourová, jež do Modré myši přešly z nedávno uzavřeného ostravského baru U Gustava, a teprve devatenáctiletý barman Ondřej Horsák. Ve vytížených večerech se počítá ještě se dvěma členy obsluhy na place, po němž pobíhají Markéta Janečková a Sofie Joannidu. První hosty společně přivítali 14. července, kdy byl zahájen zkušební provoz. Ve zkušebním módu Modrá myš jede prakticky doteď, Lukáš s Danem se spoustu věcí učí takříkajíc za pochodu a otevřeně to přiznávají. „Nejsme barmani, spousta věcí je pro nás nových. V podstatě se dá říct, že se každou směnu něčemu novému učíme,“ říká Dan a dodává: „S ohledem na to jsme změnili i nabídku drinků. Nechtěli jsme tu mít nic komplikovaného a zároveň jsme se snažili do nich promítnout něco z nás.“ Koktejlové menu má podobu podélně přehnutého tvrdšího archu papíru. Jeho titulní strana osvětluje, že má být holdem Stodolní ulici v čase její největší slávy a že snahou nových majitelů Modré myši je vrátit na ni život, což činí pod hashtagem #ozivmestodolni!!!, který vymysleli. Na vnitřní dvoustraně koktejlového menu hosté najdou šestnáct signature drinků pojmenovaných podle podniků, které na Stodolní fungovaly v letech 1995–2019, dnes už jsou ale minulostí. Nechybí mezi nimi Černý pavouk, legendární klub, jehož dveře se definitivně zavřely už před patnácti lety, ale ani Chobotnice, která skončila teprve nedávno. Kde se podniky nacházely, hostům napoví mapa. Hned pod ní jsou ještě čtyři nealko drinky. Poslední stránka obsahuje desatero, což jsou vesměs samá doporučení, jak se v Modré myši chovat. „Máme rádi pražský Hemingway bar a právě v něm jsme se k sestavení těchto pravidel inspirovali. Zároveň desatero využíváme k tomu, abychom hostům vysvětlili, že jsme ještě stále ‚v záběhu‘, že se pořád učíme,“ objasňuje Dan.

Od drinků po beskydské tapas / Pod Desaterem má své místo kapsička, ve které je vložená kompletní nabídka nápojů. „Ponechali jsme prakticky vše, co tu měl už Radim, a ještě jsme asi sto láhví přidali. Důraz klademe hlavně na gin a whisky,“ prozrazuje Lukáš. Štamgasti možná zaznamenají, že espresso nahradila filtrovaná káva, nealko zastupuje primárně Bohemsca a pivo Frajer, jehož producenti penězi z prodeje podporují projekty v místě, kde se pije. Z koktejlů si hosté zatím nejčastěji objednávají Barvy, což je kombinace ginu s calvadosem, citronovou šťávou, cukrovým sirupem a malinovo-mátovou limonádou, a Koxovnu, která v sobě snoubí vodku, vanilkový sirup, marakujové pyré a prosecco. „Obecně se dá říci, že se u nás pijí hlavně delší a zároveň silnější koktejly,“ shrnuje preference hostů Lukáš a dodává: „Při sestavování koktejlového menu jsme se ale snažili pokrýt co nejširší chuťovou škálu, prostřídat různé typy bází i různé styly koktejlů. Rádi bychom Ostraváky naučili chodit na Stodolní na drink po práci nebo po večeři ve městě a objevovat nové chutě.“ Něco málo sníst bude možné i v Modré myši. V plánu jsou tři až čtyři druhy beskydských tapas, jak Dan s Lukášem říkají kombinaci různých druhů uzenin z vyhlášeného řeznictví U Bobra a sýrů z Čeladné v doprovodu pečiva z rodinného pekařství Velička. Tím ale samozřejmě plány nových majitelů někdejší ostravské koktejlové ikony nekončí. Ve výhledu je zahrádka, whisky room… a jednou možná i další bar.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Hennessy Odysea

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat