Srdcem kolekce Wilde je sklenka na absint

03.10.2019AtBars

Minulý týden měly svou premiéru nové kolekce sklářské značky Rückl, na nichž se vedle uměleckého ředitele Ronyho Plesla poprvé podíleli i další designéři. Lukáš Novák k novinkám přispěl nápojovým setem Wilde, jehož středobodem je absintová sklenice. Ta byla do světa poslána spolu s absintem This is not Dubied.

Jméno Rückl je ve světě skla synonymem prvotřídního broušeného křišťálu. Historie rodinné sklárny situované ve středočeském Nižboru sahá do roku 1846, sklářský rod Rücklů je však ještě starší – řemeslné výrobě skla se nepřetržitě věnuje už déle než tři sta let. Od roku 2017 je uměleckým ředitelem značky Rückl Rony Plesl, jenž je také hlavním tvůrcem nových kolekcí, které byly ve čtvrtek 26. září slavnostně představeny v pražské Ville Pellé. Součástí prezentace bylo pět nových kolekcí Ronyho Plesla, jmenovitě série křišťálových váz LoveOdette, nápojové sety sklenic a karaf HamletMr. K a sada antropomorfních karaf a flakonů Robot. Rozšíření se dočkala kolekce Pleslových sklenic ABC, kolekce Krakatit se rozrostla o sklenice na tiché víno i šampaňské a ledák. Z dalších návrhářů dostali prostor Lukáš Novák, který pro Rückl vytvořil kolekci Wilde, a Kristýna Venturová, od níž Rückl mezi novinky zařadil pivní sklenice Storytellers. Svou českou premiéru měl v rámci prezentace také projekt Constellation of Us, jenž je výsledkem spolupráce sklárny Rückl s talentovanou francouzskou malířkou Marine Julié.

Středobodem kolekce Wilde je sklenka na absint, zahrnuje ale také karafu a sklenice na sekt, na likér, na vodu či koktejl. Lukáš Novák se při její tvorbě inspiroval tradicí absintu, rituálem jeho pití, dekadencí i kulturním dědictvím avantgardních umělců. Vzdává jejím prostřednictvím hold bohatství a kráse života a názvem odkazuje k postavě spisovatele a milovníka absintu Oscara Wilda. Lukáš Novák si při tvorbě kolekce za hlavní motiv zvolil ručně broušený symbol hada, který na absintové skleničce doplňuje ještě symbol slzy nebo kapky jedu. Její specifický tvar vychází z tradice přípravy a pití absintu – spodní část funguje jako odměrka, do které se pak po kapkách přidává voda. Díky kolekci Wilde navíc vznikla spolupráce s lihovarem Žufánek a jeho limitovanou edicí absintu This is not Dubied, která byla představena současně s novými kolekcemi sklárny Rückl.

„Sklenice na absint Lukáše Nováka je naprosto úchvatná. Její tvar je víceméně podobný tvarům původních absintových sklenic, ale detaily jsou to, co ovlivňuje celek. Ať je to neskutečně složitá výroba dlouhé nožičky anebo brus hlavního symbolu. Stačí jeden špatný pohyb a sklenice letí zpátky do pece. Předchozí mnohahodinová práce přijde vniveč. A to se mi líbí. Já destiluju sto litrů absintu šest hodin. Pak jdu na barvení. Kdybych ho pokazil, ať delší dobou macerace anebo nekvalitními bylinami, zkazím celý předchozí destilát. A tato řemeslnost je to, co lidi poznají a co je na tom baví. Proto může být každá sklenice trochu jiná, proto je každá šarže absintu jiná. Žádné odlévané formy, žádný absint z postmixu,“ komentuje výsledek práce designéra, sklářů a brusičů Martin Žufánek a otázku, do jaké míry měl možnost podobu sklenky ovlivnit, odráží konstatováním: „Veškerý kredit náleží Lukášovi. To on se ponořil do archivů, ve kterých objevoval kouzelnou a bohatou historii absintu a jeho servisu. Já se na tom podílel pouze tak, že jsem ho absintem opil a byl tou ďábelskou múzou v pozadí. Jo, nějak tak to bylo…“ A co se skrývá v láhvi s etiketou This is not Dubied? „Je to taková moje hříčka a výrazné mrknutí za loňským Dubiedem, který na absintovém trhu způsobil menší zemětřesení. Proč to není Dubied? Protože jsem se rozhodl použít základ, který v původním receptu není, a to destilát z champagne hroznů, grappu, chcete-li. Jinak je to zcela identické. Není to Dubied, ale je to Dubied,“ vysvětluje Martin Žufánek a dodává: „V první vlně budou u nás na e-shopu sklenice v setu s absintem. Ten máme dávno vyprodaný, a tak  jde o poslední možnost, jak ho získat. Poté začneme prodávat i samotné sklenice. Koho ale nezajímá absint anebo ho doma už má, může zamířit rovnou na e-shop sklárny Rückl, kde jsou sklenky už k dispozici.“

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat