Letos bude Svatomartinské dříve a kvalitnější

12.10.2019AtBars

Zatímco v uplynulých čtrnácti letech se mladá moravská a česká vína s ochrannou známkou Svatomartinské otevírala až na svatého Martina, tedy 11. listopadu, letos je bude možné ochutnat už o tři dny dříve. Vinařský fond navíc slibuje, že budou o něco kvalitnější.

Rozhodnutím posunout termín otevírání mladých vín už na pátek 8. listopadu chce Vinařský fond, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní, vyhovět přáním vinařů, obchodníků, vinárníků a restauratérů a dát jim možnost využít k jejich prodeji celý víkend, který svátku svatého Martina předchází. Změnu termínu už v červnu zohlednil v licenčních podmínkách, které vinaře zavazují k dodržování stanovených pravidel prodeje a značení. „Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. 11. na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se nic nemění,“ vysvětluje ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec. A tak zatímco největší ochutnávka mladých vín, jíž je Svatomartinský košt pořádaný na brněnském náměstí Svobody, proběhne v tradičním termínu, například v Praze na náplavce bude možné v rámci Svatomartinských slavností vína pětadvaceti vinařů ochutnat už v sobotu 9. listopadu.

Druhá změna se týká zpřísnění udělování ochranné známky. „Nejde jen o vína mladá, ale také o vína kvalitní, z pečlivě vybraných odrůd a vyráběná s náležitou péčí vinaře. Rozhodli jsme se proto již podruhé v historii sáhnout ke zvýšení nároků na minimální kvalitu vín, která chtějí známku Svatomartinské používat,“ objasňuje Ing. Machovec hlavní důvody pro zvýšení spodní hranice požadovaného počtu bodů ze 78 na 80 z celkových 100. „Naši vinaři už výrobu Svatomartinských vín velmi dobře zvládají, a tak nemáme pochyb, že drtivá většina z nich vyšší nároky na kvalitu splní,“ dodává. Hrozny pro Svatomartinská vína vinaři sklízeli už v první polovině září, měli tak dostatek času víno dobře a včas připravit na hodnocení, které proběhne ve valtickém Centru Excelence 22. a 30. října. Podle odhadu Vinařského fondu letos vinaři dodají na trh stejně jako v uplynulých letech zhruba 2–2,2 milionu láhví Svatomartinských vín.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat