Barová akademie: Koktejl jako aperitiv a digestiv

13.10.2019Mark Moriarty, DBA

Jídlo a pití jsou spolu neodmyslitelně spjaty a neexistuje důvod, proč by dokonalý zážitek z večeře nemohl začínat i končit koktejlem. Zatímco drink v roli aperitivu hosty příjemně naladí na to, co přijde, a kuchyni dá čas a prostor nachystat první chod, koktejl coby digestiv udělá za stolováním příjemnou tečku. Ještě jste takhle o své koktejlové nabídce neuvažovali? Nejvyšší čas s tím něco udělat!

Chcete-li hostům zprostředkovat ten nejlepší možný zážitek ze stolování, je třeba, aby bar a kuchyně úzce spolupracovaly a vytvářely pro ně dokonalé chuťové kombinace, které je dokážou zaujmout a překvapit. Koktejly k tomu mají díky své všestrannosti a širokému záběru chutí, vůní i stylů ty nejlepší předpoklady. Pro ty, kdo rádi zkoušejí něco nového a baví je objevovat dosud nepoznané možnosti, představují ideální volbu. A nutno dodat, že takových hostů neustále přibývá. Nemusíte se přitom rovnou pouštět do párování koktejlů s pokrmy, pro začátek stačí se zaměřit na drinky servírované před jídlem a po něm. Zatímco vhodně zvolený aperitiv gastronomický zážitek příjemně odstartuje, digestiv za ním udělá dokonale vyladěnou tečku a zajistí, aby hosté odcházeli maximálně spokojeni. Cokoliv, co pozvedne vaši nabídku a poskytne hostům nějakou přidanou hodnotu, je správnou volbou. Například takový Rum Old Fashioned může posloužit jako skvělý drink na úvod, neboť jeho hořkosladká chuť hosty na předkrm náležitě naladí a navíc poslouží jako důležitý wow faktor. Mají-li hosté možnost pokračovat v jídle a pití na jednom místě, jistě ji rádi využijí. Chcete-li dosáhnout toho, aby se u vás zdrželi i po večeři a utratili ještě o něco více peněz, nabídněte jim digestiv – skvěle posloužit může opět koktejlová klasika, například takové Espresso Martini.

Doporučení a jednoduchost / Podstatnou roli samozřejmě hraje i to, jak budete hostům koktejly jakožto aperitiv či digestiv nabízet. Obsluhující personál musí být naladěn na správnou vlnu a perfektně si osvojit nejen kompletní nabídku, ale také termíny, popisy a charakteristiky, aby koktejly hostům dokázal správně a poutavě prezentovat a vytvářet v jejich myslích vazby mezi drinkem a okamžiky před jídlem či po něm. Platí totiž, že hosté jsou velmi otevřeni doporučení obsluhujícího personálu, pokud je dokáže zaujmout a přesvědčit svou odborností. O to víc, jsou-li jim doporučení prezentována s náležitým zaujetím. Pozornost je potřeba věnovat pochopitelně i menu, které by mělo hosty vtáhnout do hry a probudit v nich touhu objevovat. Je-li sestaveno dobře, poskytne jim neopakovatelný zážitek, o který se rádi podělí na sociálních sítích, a v konečném důsledku navýší i jejich útratu. Klíčová je v tomto případě jednoduchost. Rozeberte každý koktejl na základní chutě a zkuste si představit, jak je budete inovativním způsobem rozvíjet a prezentovat ve spojení s pokrmy. Buďte kreativní, co se volby destilátů týče, a snažte se vymyslet takový servis, který zaujme na první pohled. Ponořte se do světa chutí a vůní a zkoušejte různé kombinace! Budete překvapeni, jak třeba přidáním bitters do drinku dokážete pozvednout chuť čokoládového dezertu. Já sám jsem nedávno vytvořil předkrm z lehce uzeného lososa v kombinaci s nauzeným morkem. Když jsme před ním podávali skotskou whisky se sodou, nasládlý kouř ve whisky nádherně podpořil kouřové tóny morku a zesílil uzenou chuť lososa. A to je jen jeden z tisíců příkladů, jak spolu mohou bar a kuchyně opravdu dobře spolupracovat!

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat