V Praze otevřelo muzeum s tekutými exponáty

27.10.2019Bára Urbanová

Sbírkou čítající více než tisícovku whisk(e)y z různých koutů světa se pyšní muzeum, jež bylo nedávno otevřeno v centru Prahy, na rozhraní Kaprovy a Maiselovy ulice. Každý z vystavených destilátů je možné ochutnat, nejde totiž o expozici v pravém slova smyslu, ale o koncept podniku, jehož celý název zní Whiskey Restaurant, Bar & Museum.  

První Whiskey Restaurant, Bar & Museum bylo otevřeno před třemi lety v Tel Avivu a poměrně záhy se zařadilo mezi vyhledávané podniky. Autoři konceptu, jenž stojí na kombinaci restaurace, baru a sbírky whisky, se tak nebránili myšlence expanze za hranice Izraele a formou franšízy jej poskytli zájemci z České republiky. Pražské Whiskey Restaurant, Bar & Museum našlo místo nedaleko Staroměstského náměstí. Hlavní vstup má z Maiselovy ulice, druhý, utajený, který bude využíván například při pořádání soukromých akcí, ústí do Kaprovy. Jakmile hosté sestoupají po schodišti, otevře se před nimi pohled na jednu velkou místnost s barem uprostřed a stěnami obestavenými policemi a vitrínami s whisky. Od stolů i baru může sbírku obdivovat až 144 hostů. Na hlavní místnost ještě navazují dva salonky vybavené technikou tak, aby mohly sloužit nejen pro posezení nad sklenkou či talířem, ale i pro semináře a další typy prezentací. Oddělené jsou posuvnými dveřmi, nabízejí tak dostatek soukromí (včetně zmiňovaného vstupu z Kaprovy ulice), zároveň je lze ale snadno propojit s centrálním prostorem a navýšit tak jeho kapacitu. Cílovou skupinou pro Whiskey Restaurant, Bar & Museum jsou jak znalci a milovníci whisky, tak ti, kdo ji teprve objevují. „Vítáni jsou u nás úplně všichni. Naším cílem je poskytovat hostům ucelený zážitek, a to nejen z whisky, ale také z koktejlů a pokrmů. Nejsme tu od toho, abychom je poučovali, nechceme tvrdit, že jsme ti jediní nebo nejlepší, rádi bychom ale svým dílem přispěli k pozvednutí whisky kultury v Praze a České republice obecně,“ vysvětluje Shota Koblianidze, jenž do Prahy dorazil z telavivského „muzea“ a má zdejší „sbírku“ destilátů na starost. Označení whisky sommelier, které mu někteří přisuzují, se ale brání. „Jsem spíš spirit guide,“ říká.

Na cestě rozlehlým světem whisky / Průvodce po světě whisk(e)y většina hostů nového pražského podniku skutečně potřebuje, jelikož v nabídce čítající více než tisícovku položek není snadné se rychle zorientovat. „Aktuálně máme v naší sbírce whisky či whiskey ze třinácti zemí světa a budeme ji dále rozšiřovat. Jsou mezi nimi různé limitované edice, nezávislá stáčení či whisky z již uzavřených palíren. Hodně široký záběr máme například v případě whisky Macallan, Highland Park, Glenmorangie, Jura či Talisker,“ vypočítává Shota Koblianidze. Kromě destilátů z tradičních producentských zemí, tedy hlavně Skotska, Irska, USA a Kanady, nebo třeba Japonska, které je svou whisky už nějakou dobu vyhlášené, sbírka zahrnuje také láhve z Tchaj-wanu, Indie, Hongkongu, Izraele, Belgie, Nizozemska, Švýcarska nebo třeba Slovenska a pochopitelně i z České republiky, kterou aktuálně reprezentují Gold Cock, Hammerhead a Trebitsch. K servisu whisky se používají výhradně sklenky Glencairn, mírou je jeden dram, tedy 25 ml. Cenově se pohybují od pětapadesáti korun po několik tisíc. Pro ty, kdo chtějí prozkoumat svět whisky trochu detailněji, sestavil Shota degustační a cenově lehce zvýhodněné „whiskey journeys“, každou o čtyřech vzorcích seřazených tak, aby po chuťové stránce gradovaly. Tři cesty vezmou hosty kolem světa, dvanáct je jich zasvěcených skotské a po jedné irské, japonské a bourbonu. Další brzy přibudou, obměny se dočká také nabídka koktejlů. V době otevření zahrnovala čtyři koktejlové klasiky a čtyři signature drinky, které do určité míry vycházely z toho, co se míchá v telavivském „muzeu“, ovšem se zohledněním lokálních chutí a surovin. Postavena je záměrně tak, aby whisky zpřístupnila i těm, kdo ji doposud nepijí, a případně je i pomohla k čistému destilátu nasměrovat.

Whisky ve sklence, v koktejlu i na talíři / Nová koktejlová nabídka, na níž kromě Shoty pracuje i barový tým v čele s hlavním barmanem Romanem Vrbkou, by měla být představena každým dnem. „Pracovat v ní hodně budeme s domácími ingrediencemi,“ prozrazuje Roman, k jehož předchozím působištím patřily pražské kluby Nebe a Moon. Pro přípravu home made surovin má Whiskey Restaurant, Bar & Museum to nejlepší zázemí v moderně vybavené kuchyni. Rovněž nabídka pokrmů lehce kopíruje telavivské menu, stejně jako koktejly však zohledňuje chutě lokální klientely. Nechybějí v ní steaky grilované na dřevěném uhlí nebo ryby v různých úpravách, Shota Koblianidze má ale pro hosty trochu jiný tip: „Osobně doporučuji ochutnat třeba charcouterie platter, což je variace jemně zauzeného hovězího, kuřecího a krůtího masa, nebo pálený kuřecí stehenní steak s batáty, karotkovým pyré a salátem z klíčků. Skvělý je ale i náš výběr z oliv, které jsou speciálně naložené,“ říká. Pokrmy jsou záměrně pojaté tak, aby umocnily chuť whisky či whiskey, které k nim personál restaurace rád doporučí. Ostatně pracuje se s nimi i v kuchyni – ingrediencí jsou například pro whiskey aioli, které hosté dostanou třeba ke carpacciu z tresky. Velkým lákadlem bude jistě i dezert nazvaný The Smoked, jenž má podobu čokoládové pěny s kakaovou drobenkou, mangovým želé, zlatými brownies a pipetkou whisky. Kterýkoliv z tekutých exponátů si lze ve Whiskey Restaurantu, Baru & Museu vychutnat denně od šesti do půlnoci, vaří se do jedenácti. Živo by ale v podniku do budoucna mělo být už dříve, počítá se s pronájmem prostor na nejrůznější akce, ale také s pořádáním degustací, whisky workshopů a dalších vzdělávacích setkání.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat