Svatomartinské má letos bezmála stovka vinařů

31.10.2019AtBars

Mladá vína, která budou moci letos používat známku Svatomartinské, už jsou vybrána. Hodnocením prošlo 366 vín od 97 vinařů a vinařských firem, na trh se tak dostane přes 2 200 000 láhví označených logem v podobě svatého Martina na koni.

Vinařský fond, jenž je majitelem známky Svatomartinské, letos zvýšil své nároky na mladá vína. Získat ji mohla jen ta, jež v hodnocení, které proběhlo 22. a 30. října ve Valticích, obdržela minimálně 80 bodů ze 100, což je o dva více než v předešlých letech. Uspělo jich bezmála 90 %, na trh se tak dostane 366 Svatomartinských vín od 97 vinařů a vinařských firem. Celkem půjde o více než 2 200 000 láhví. „Letošní Svatomartinská vína se opravdu povedla a díky téměř ideálním podmínkám v době dozrávání hroznů jsou přesně taková, jaká mají být. Velmi aromatická, svěží, ovocitá a lehká. Za to, že i přes zpřísněné požadavky na kvalitu letos prošlo bezmála 90 % přihlášených vín, vinaři vděčí nejen své šikovnosti, ale dílem i přírodě,“ říká hlavní sommelier Národního vinařského centra Ing. Marek Babisz, jenž hodnocení zajišťoval.

Převážná většina Svatomartinských vín ročníku 2019, konkrétně 363, je z vinařské oblasti Morava, z Čech jsou pouze tři. Nejvíce mladých vín se svatým Martinem ve znaku letos pochází z Velkopavlovicka, kde je vyprodukovalo 158 vinařů. Následuje Slovácko (92), Mikulovsko (53) a Znojemsko (10). Padesát moravských mladých vín putuje na trh bez označení podoblasti. V Čechách je po jednom Svatomartinském víně z Litoměřicka, Mělnicka a bez označení podoblasti. Nejvíce zastoupena mezi Svatomartinskými budou tradičně bílá vína (169), následována růžovými (105) a červenými (92). Mezi bílými víny vede z předepsaných odrůd Müller Thurgau (95), podstatně méně je Muškátu moravského (48) a nejméně Veltlínského červeného raného (26). Jednapadesát růžových Svatomartinských bude letos z odrůdy Svatovavřinecké, čtyřiačtyřicet ze Zweigeltrebe a deset z Modrého Portugalu. U červených naopak Modrý Portugal převládá – je z něj 59 vín, zbylých třiatřicet připadá na Svatovavřinecké. Vinařský fond letos nejen zpřísnil hodnocení, ale také umožnil mladá vína otevírat už v pátek 8. listopadu, tedy tři dny před svatým Martinem. Největší ochutnávka Svatomartinských vín, kterou už tradičně hostí brněnské náměstí Svobody, se ale stejně jako každý rok uskuteční 11. listopadu.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat