The Bar rozkrývá své druhé koktejlové menu

06.11.2019Bára Urbanová

Na sklonku června přivítal své první hosty nový pražský hotel Radisson Blu a spolu s ním The Bar, jenž se nachází v přízemí a přístupný je i přímo z ulice. Má to svůj důvod. „Jsme sice situováni v hotelu, ale nejsme tu zdaleka jen pro hotelové hosty. Tuto myšlenkovou bariéru bychom rádi zbourali,“ říká bar supervisor Daniel Prokeš. Stát se tak má mimo jiné i prostřednictvím koktejlového menu, které se mění dvakrát do roka. To aktuální, jež mělo premiéru v říjnu, obsahuje čtrnáct drinků – sedm signature a sedm twistů na koktejlovou klasiku.

Hotel v Žitné ulici nedaleko pražského Karlova náměstí nesl až do konce loňského roku logo Sheraton, od 4. ledna 2019 má ale nového nájemce – Radisson Hotel Group v něm našla náhradu za hotel Alcron, který se vydal vlastní cestou mimo skupinu. Jakmile budovu opustili poslední silvestrovští a novoroční hosté, byla kompletně uzavřena a následovala poměrně rozsáhlá rekonstrukce a úprava veškerých interiérů v souladu s filozofií značky Radisson. Hotovo bylo bezmála po půl roce, nový pražský hotel Radisson Blu byl otevřen 24. června. Stavební úpravy se významně dotkly také gastronomického zázemí hotelu. Restaurace byla přesunuta hlouběji do útrob objektu, zabírá teď větší část někdejšího lobby a pohltila také původní bar. Její kapacita se díky tomu navýšila na více než stovku míst, a to i díky dvěma salonkům, které k ní patří. Dřívější restaurační prostory napravo od hlavního vchodu se proměnily v nový bar. Vlastně The Bar, jak zní jeho celé jméno. Přístupný je nejen z lobby, ale také z ulice, což je s ohledem na ambice barového týmu přilákat i jiné než jen hotelové hosty jednoznačně velké plus. Design interiéru je v souladu s filozofií Radisson Blu jednoduchý, odlehčený a účelný, zároveň ale laděný tak, aby korespondoval se stylem objektu, v němž se nachází. Základními materiály jsou dřevo, kámen, sklo a kůže, respektive koženka. Podobně laděná je i lounge s křesílky, sofa a televizí, která s barem sousedí a jejíž kapacita činí třicet míst. The Bar sám o sobě pojme čtyřiadvacet hostů – dva mohou sedět přímo na baru, osm u komunitního stolu, jenž je opatřen zásuvkami (včetně USB), dalších deset u nízkých stolků a dvě dvojice u barových stolků situovaných po obou stranách vchodu. Nad stoly „ve výloze“ jsou květináče, v nichž by do budoucna mohly růst bylinky, jež se budou používat do koktejlů.

Od skrytého po postupně rozkryté / Bar designéři navrhli do tvaru písmene L, které opisují i police nad ním, jež jsou vyrobeny z kovu a skla. Stejného provedení je i barový displej, hosté na něj ale mají od stolů minimální výhled. „Je to záměr, chceme, aby objednávka vzešla z komunikace hosta z barmanem, ne aby se hosté nechávali ovlivnit tím, co vidí, a jen si na to ukázali,“ říká Daniel Prokeš, jenž v pražském hotelu Radisson Blu zastává pozici bar supervizora a měl možnost v roli poradce zasahovat i do dispozic a ergonomie barové části gastronomického provozu. „Za bar se pohodlně vejdou dva lidé, máme ale jen jednu barovou stanici. Vycházíme z toho, že nám na směnu stačí jeden barman, který bude hosty zároveň i obsluhovat. Do budoucna možná přibude barback nebo číšník, zatím to ale takto stačí,“ vysvětluje Dan, kromě nějž barový tým aktuálně tvoří už jen Jakub Kříž a Tomáš Bravenec, které podle potřeby doplňuje outlets manager Jiří Beneš, případně může zaskočit ještě někdo z obsluhy restaurace. Pracovní uniformu, jež sestává ze lněné bleděmodré košile s poutky držícími vykasané rukávy, tmavě modrých kalhot a zástěry ze šedé džínoviny, si mohli supervizoři jednotlivých provozů navrhnout sami. „Měli jsme tři návrhy, které nám vedení schválilo a konečný výběr nechalo na nás. Na doporučení ředitele dokonce můžeme nosit i pohodlnou sportovní obuv, samozřejmě černou, namísto lakýrek,“ pochvaluje si Dan a jedním dechem představuje koncept menu: „Nechtěli jsme mít obsáhlou knížku, ve které by hosté museli dlouho listovat. Místo toho jsme zvolili jednoduchý formát několikrát přeložené A3 z tvrdšího papíru, jež se postupně rozkládá, a před hosty se tak rozkrývá celá naše nabídka. Prostě Unfolding.“ Menu host dostane v podobě podélně přeložené A4 s logem na přední straně a výběrem jídel z restauračního menu na té zadní. Když ho otevře, najde vlevo signature drinky a vpravo koktejlovou klasiku. Jakmile otočí do stran i tyto dvě stránky, naskytne se mu pohled na nabídku destilátů, likérů, piva, vína a nealka.

Klasika ano, ale vždycky s twistem / Mezi destiláty má lehkou převahu whisky a whiskey, nabídka je ale sestavena tak, aby v ní figurovaly všechny základní kategorie. Pivem na čepu je Pilsner Urquell, speciály reprezentuje Bernard v láhvi. „Jde o jeden z mála pivovarů, který své speciály i lahvuje, a tak volba padla právě na něj,“ vysvětluje Dan a ohledně dalších nápojů dodává: „Vína ošetřujeme systémem Vinojet, aby si i po otevření láhve co nejdéle zachovala optimální kvalitu. Chceme zanechávat co nejmenší uhlíkovou stopu, tak jsme se zaměřili na evropské producenty, včetně těch našich. Ze stejného důvodu máme také vlastní filtrovanou vodu, sycenou i nesycenou, kterou servírujeme ve skleněných láhvích s patentním uzávěrem.“ Nealko v menu reprezentují ještě například čerstvé ovocné šťávy či lažanský mošt, ale také dva koktejly. „Drinky bez alkoholu považujeme za plnohodnotné koktejly, a tak jsme je záměrně zamíchali mezi ostatní. Nechceme, aby se krčily někde stranou nebo na konci stránky,“ objasňuje bar supervizor. Koktejlů je v menu čtrnáct, rozděleny jsou na signature a classic cocktails. Rozdělení je to však spíše intuitivní, protože i většina signature drinků má nějaký předobraz a všechny koktejlové klasiky v nabídce The Bar jsou ozvláštněny nějakým twistem. „Osobně bych rozdíl mezi oběma skupinami drinků definoval tak, že zatímco u twistů na klasiku se snažíme držet chuťového profilu původního koktejlu, u signature drinků se od něj někdy i výrazněji vzdalujeme. Liší se také servisem – v případě klasiky se držíme střídmosti a zdobíme ji hlavně krustami z ovocných kůr, signature drinky jsou spíš takový barmanský freestyle. Jejich servis je o poznání hravější a vizuálně přitažlivý, nikoliv však přeplácaný. F&B manažer a generální manažer nás hodně podporují v tom, abychom byli při tvorbě koktejlů kreativní,“ objasňuje Dan. Mezi twisty hosté najdou například Raspberry Espresso Martini postavené na slivovici nebo třeba Indian Gin Sour ozvláštněný žlutým kari. Barový tým se snaží hodně pracovat s domácími surovinami, na zimu si kupříkladu připravuje shruby. „Z čerstvých brusinek v kombinaci se skořicí, muškátovým oříškem a dalším zimním kořením, jablečným octem a cukrem jsme připravili shrub, který v koktejlu Winter Cosmo mícháme už jen s citronovou vodkou. Zdobíme ho krustou z prachu ze sušených citronových kůr smíchaného s cukrem,“ říká Dan a dodává: „Krusty z prachu citrusových kůr používáme jednak proto, že působí efektně, hlavně je to ale naše cesta, jak citrusy maximálně zužitkovat a generovat minimum odpadu.“ Domácí shrub, tentokrát však z opalovaných rajčat, semínek a natě koriandru, jablečného octa, soli a cukru, obsahuje také Bloody Marge. Jde o drink na bázi tequily zdobený krustou z černé havajské soli, limetou a chilli.

S hlínou na povrchu i s modrým ledem / Nealko drinkem mezi klasikami je Big Green, variace na ice tea sestávající ze zeleného čaje připraveného metodou cold brew, medové vody a citronové šťávy. Za názvem koktejlu jsou ikony symbolizující chlad a horko, jež jasně naznačují, že lze drink popíjet vychlazený i v horké podobě. To samé platí také pro drink Hot Buttered Becherovka a Orchard Temptation, což je nealko koktejl z jablečného moštu, citronové šťávy a vanilkovo-skořicového sirupu zařazený mezi signature drinky. Nejhravějším servisem ze všech koktejlů v podzimně-zimním menu The Bar se jednoznačně vyznačuje Back 2 the Roots. Kombinace bourbonu, tiramisu sirupu a čokoládových bitters se servíruje na ledovou tříšť do barevných květináčů a na povrchu je hustě zasypaná jedlou hlínou tak, že drink není vůbec vidět. Z hlíny „vyrůstá“ snítka máty a jedlé květy. V plechovce vložené do lehce zmačkaného papírového sáčku hosté dostanou koktejl Yes, My Can!, jehož název je variací na motto hotelů Radisson Yes, I can, které má vyjadřovat vstřícnost a pohostinnost personálu. „Receptura drinku sestává z ginu, marmelády ze sevillských pomerančů, Campari a grapefruitového džusu. Je to taková naše hravá variace na High Society, která se kontrastním servisem snaží rozbít stereotyp, že je na koktejl potřeba použít skleničku,“ objasňuje Dan. Tiki nádech má Nuts for Caribbean. Servíruje se v kokosu a obsahuje rum, vanilkovo-skořicový sirup, limetovou šťávu a kokosovou vodu. Jako absintovou limonádu popisuje Dan drink Green Beast, jenž se míchá z absintu, okurky a citronu a dolévá se Sprite. Hravý servis, i když trochu jinak pojatý, má koktejl Blu Memories. „Blu v názvu hotelu odkazuje na modrou barvu – blue. Do koktejlu jsme proto použili modrým barvivem obarvený led, který postupně roztává a původně bílý drink zbarvuje do modra. Když si jich dá host více, bude mít i modrý jazyk, takže si na nás druhý den určitě vzpomene.“ Hru se slovy představuje také Pinnsvin, což je norský výraz pro ježka. Jde o narážku na bázi, kterou je rum pojmenovaný po americkém pornoherci Ronu Jeremym, jemuž se přezdívalo Hedgehog. Aktuální sestava koktejlů je už druhá v pořadí. The Bar chce mít dvě menu do roka – vždy na jarně-letní a podzimně-zimní sezonu, přičemž obě budou svázaná stejným konceptem. „S novým menu, které plánujeme představit v dubnu, opustíme koncept Unfolding a posuneme se zas o kousek dál. Procházíme evolucí, rádi bychom v první řadě zbourali myšlenkovou bariéru, že jsme tu jen pro hotelové hosty,“ říká Daniel Prokeš. „Nápady máme pohromadě, zatím ale můžu říct jen to, že v našem novém menu bude šestnáct koktejlů,“ prozrazuje na závěr.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat