Whisky Nomad cestuje mezi dvěma zeměmi

25.11.2019AtBars

Na etiketě je Nomad popsána jako outland whisky. Má to své opodstatnění – destiluje se sice ve Skotsku a několik let tam také stárne, dozrává však pod horkým sluncem jižního Španělska. Technicky a hlavně legislativně vzato tak nejde o skotskou, ale ani o španělskou whisky.

Duchovním otcem Nomad Outland Whisky je legendární Richard Paterson, master blender a master distiller společnosti Whyte & Mackay, do jejíhož portfolia kromě stejnojmenné blended whisky patří ještě single malt Dalmore a Jura. Když před pár lety slavil padesát let práce v oboru, nabízelo se, aby při této příležitosti vytvořit speciální whisky. Původně pro ni ve španělském Jerezu u společnosti González Byass, jež se řadí k největším výrobcům sherry a s Whyte & Mackay po desetiletí spolupracuje, hledal nějaké vhodné sudy. S Antoniem Floresem, jenž je ve světě sherry stejně uznávanou osobností jako Paterson ve whisky, se ale shodli na tom, že v tomto ohledu už celou škálu možností vyčerpali. Zrodil se tak nový nápad – nechat whisky dozrávat přímo v Jerezu, kde bude mít naprosto odlišné klimatické podmínky, díky nimž bude stárnout podstatně rychleji (rozdíl je patrný už z andělské daně, která v Jerezu činí 5 %, zatímco ve Skotsku kolem 1,5 %). Richard Paterson na základě pečlivých rozborů sestavil blend, který byl podle jeho názoru pro daný experiment nejvhodnější, a nápad s dozráváním ve Španělsku zrealizoval. Výsledek byl víc než uspokojivý, a tak se zrodila whisky Nomad, jež je díky svému původu ve dvou zemích prvním příspěvkem do nové kategorie outland whisky.

Nomad sestává z pětadvaceti sladových a pěti obilných whisky, jež pocházejí z palíren společnosti Whyte & Mackay situovaných ve třech skotských oblastech – Highlands, Lowlands a Speyside. Podíl malt whisky v blendu činí 40 %, což je zhruba dvojnásobek toho, co je v kategorii skotských blended whisky běžně zvykem. Jednotlivé destiláty nejprve zrály pět až osm let v sudech po bourbonu a poté, již jako blend, tři roky v sudech po oloroso sherry. Dalším krokem je cesta do Jerezu ke González Byass, kde ve sklepení San Fernando whisky dozrává minimálně 12 měsíců v sudech po sherry Pedro Ximénez, které v nich leželo celých deset let, a předalo tak dřevu hodně ze svého charakteru. Do 0,7l láhví, jež mají svým lehce zploštělým tvarem připomínat placatku a potažmo i kožené vaky na vodu či víno, které s sebou na cesty vozívali nomádi, se plní při 41,3 % alkoholu. Nomad má barvu topazu se světlejšími odlesky. Voní po sladu, dřevu a sherry, v chuti zaznívají tóny rozinek a medu, v závěru se objevuje i náznak vanilky a sušeného ovoce. Díky své příjemně nasládlé chuti se dokáže zavděčit i těm, kdo se whisky teprve propíjejí. Něco se chystá ale už i pro pokročilejší pijáky – příští rok v květnu by měla být uvedena na trh Nomad Reserva s výraznějšími tóny dřeva, kůže a tabáku.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat