Flute, Galileo a 612 jsou inspirované vesmírem

29.11.2019AtBars

Značka Jakobsen Design českého designéra Martina Jakobsena, jejíž doménou je nápojové sklo netradičních tvarů, oslavuje deset let své existence novou kolekcí. Sklenky Flute, Galileo a 612 jsou inspirované vesmírnými tělesy.

Martin Jakobsen si za deset let, které zasvětil produktovému designu, získal dobré jméno v celé řadě zemí, jeho sklenka Halm se dokonce stala exponátem newyorského Muzea moderního umění. Jen za uplynulý rok se mu podařilo vyrobit a doručit zákazníkům více než 12 000 sklenek, novou klientelu našel i v mnoha vzdálených zemích, například v Tasmánii, Trinidadu a Tobagu nebo třeba na Havaji. „Od samého začátku jsem chtěl tvořit především design, který bude alternativou konvenčnímu nápojovému sklu. Posouvat možnosti sklářské výroby a dělat design s přidanou hodnotou,“ objasňuje záměr své tvorby Martin Jakobsen a pokračuje: „Myslím, že se mi za těch deset let podařilo navrhnout ucelenou kolekci nápojového skla, což není vůbec jednoduché. Okolnosti, za nichž tvoříte, se v průběhu let mění.“ Sklenky mladého českého designéra se nezřídka stávají inspirací pro napodobitele. „Viděl jsem kopie svých výrobků v tisících kusech, proto se snažím přicházet s ještě sofistikovanějšími návrhy, díky nimž se posouvám v myšlení jak po výtvarné, tak po technické stránce,“ říká.

V letošním roce Martin Jakobsen pracoval na několika velkých projektech spjatých se značkami alkoholu, jako jsou Campari či vodky Elit a Beluga. Pustil se rovněž do návrhu sklenky na gin pro irský pětihvězdičkový hotel Adare Manor, který dal nakonec vzniknout i Flute, jubilejní sklenici vytvořené na oslavu desátého výročí značky Jakobsen Design. Ta je zároveň součástí ručně vyráběné kolekce inspirované vesmírnými tělesy, do níž patří ještě Galileo a 612. Jméno toskánského astronoma nese kulatá koktejlová sklenka se skleněnou hvězdou uvnitř, jež má symbolizovat Galileovy objevy a pozorování Mléčné dráhy. Ze stejného konceptu vychází i sklenka 612. „Inspirována je knihou Malý princ, vesmírnými tělesy a vzrušujícím pozorováním noční oblohy. Ručně tvarované vpichy mají připomínat krátery, zároveň jsou ale estetickým doplňkem této koktejlové sklenky,“ prozrazuje designér. Flute už od začátku listopadu pro jeden z koktejlů ze svého nového menu používá pražský bar AnonymouS Shrink’s Office. Není to náhoda, Martin Jakobsen s oběma bary AnonymouS dlouhodobě spolupracuje. Filip Stránský je ostatně i autorem drinků Bloody Vermouth, Cocktail on the Moon a Cocktail No. 5, s nimiž byly sklenky Flute, Galileo a 612 nejen do barového světa vyslány.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat