Barová akademie: Jak přežít předvánoční nápor?

11.12.2019Tim Etherington-Judge, DBA

Nejšílenější období pro vás, kteří pracujete v gastronomii, je tu zas! Nastala ta část roku, kdy se ze všech kanceláří v okolí vyhrnou lidé a chtějí se společně trochu pobavit a uvolnit, někteří letos úplně poprvé. Jejich kroky míří do barů a restaurací, kde si pod vánočními dekoracemi uspořádají party, jako by byly Vánoce roku devětadevadesát. Dá se to samozřejmě zvládnout, měli byste ale myslet na to, že kdo hodně pracuje, měl by taky hodně odpočívat. Prostě work hard – recover hard.

Nalijme si čistého vína – prosinec je zkrátka pro všechny v oblasti pohostinství velmi náročný. Práce je víc než dost, směny jsou dlouhé a ne vždy jednoduché a ne každý host je zrovna příjemný. To všechno s sebou nese spoustu stresu. Pracovat tvrdě samo o sobě není nic špatného, máte-li však obtížným obdobím úspěšně projít, musíte se zaměřit také na odpočinek a vyhradit si čas na zotavení. Jedině tak zvládnete každou směnu na sto procent a zároveň si zachováte potřebný balanc mezi prací a běžným životem. V Healthy Hospo jsme dali dohromady několik tipů, které by vám mohly pomoci udržet se v „bojové“ kondici až do ledna.

Spánek je základ / Kdybyste se ze všech našich doporučení rozhodli vybrat jen jedno, měl by to být určitě kvalitní spánek. Lidé dnes obecně spí méně, než je třeba, a ti z gastronomické branže jsou patrně nejhoršími spáči ze všech. Přestaňte vnímat spánek jako ztrátu času, který byste jinak mohli věnovat něčemu zábavnějšímu. Berte ho jako něco, čím skutečně je – základ pro zotavení vašeho těla i mysli. Existuje celá řada způsobů, jak můžete kvalitu svého spánku vylepšit, od investice do nové matrace až po konzultace u spánkového kouče. Je tu ale i pár věcí, které vám pomohou a nebudou stát ani cent. V první řadě jde o nastavení priorit. Vyhraďte si na spánek minimálně osm hodin denně (socializaci, jak se dnes říká setkávání s přáteli, si nechte až na leden). Zaměřte se i na to, co děláte 90 minut před tím, než ulehnete. Vytvořte si nějaký rituál – ponořte se do čtení dobré knihy, dopřejte si šálek čaje bez obsahu kofeinu, pište si deník, meditujte nebo se třeba věnujte drobným domácím pracím. Pomůže vám to zklidnit mysl, a následně se tak zkrátí čas, než se vám podaří zabrat a usnout. Telefon nechte za dveřmi ložnice. Mobil působí jako rušivý element a často lidi udržuje vzhůru. Pokud se bojíte, že se pak nedokážete včas probudit, kupte si raději obyčejný budík. Je to jen malá investice, která se rozhodně vyplatí. Ujistěte se rovněž, že spíte v optimálních podmínkách. Ložnice by měla být přiměřeně chladná (ideální teplota se pohybuje mezi 16,5 a 19,4 ºC), tmavá (pokud se snažíte usnout, když je venku světlo, zatáhněte závěsy nebo žaluzie, případně sáhněte po masce na oči) a tichá (proti rušivým zvukům zvenčí pomohou špunty do uší). Pokud máte možnost, zdřímněte si na dvacet až třicet minut i přes den. Tohle umění dovedli k dokonalosti Španělé v podobě siesty a i vám by mohl takzvaný controlled recovery period (aby to znělo víc vědecky) prospět. Pokud během dne dokážete najít chvilku, kdy byste mohli zavřít oči, dodá vám to spoustu energie a sílu zvládnout pracovní nápor. Nikdy by to ale nemělo být déle než třicet minut, jinak byste mohli upadnout do hlubokého spánku a probudit se ještě unavenější než předtím.

Jíst, pít a meditovat / „Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék tvým jídlem,“ prohlásil prý kdysi Hippokratés. A měl pravdu. Pro člověka, který pracuje v gastronomii, bývá paradoxně často problém se dobře (natož zdravě!) stravovat. Můžete se o to ale aspoň pokusit. Doma si ledničku zásobte zdravými polévkami a jídly, která se dobře ohřívají, abyste si je po příjezdu domů mohli jednoduše připravit. Skvělý způsob, jak tělu rychle a snadno dodat spoustu živin, představují smoothies. Alkoholu se po práci raději vyhýbejte. Vím, ono se to nabízí… Máte za sebou náročnou směnu, potřebujete se nějak uvolnit a s kolegy si trochu zanadávat, jak moc šílená noc to byla, k čemuž drink prostě patří. Sáhněte ale raději po něčem nealkoholickém nebo alespoň s nižším obsahu alkoholu – pomůže vám to se po těžkém dni uvolnit a odreagovat, zároveň se ale vyvarujete negativních dopadů na kvalitní spánek. Dostat se do klidu pomáhá meditace. Nemůže být pochyb o tom, že práce v pohostinství patří k těm nejvíc stresujícím. Zkuste si proto najít nějaké klidné místo dál od lidí, může to být třeba sklad nebo chladicí místnost. Zavřete se tam, dopřejte si pauzu a zhluboka dýchejte. Výdech, nádech, výdech, nádech… Na jednu jedinou minutu se zaměřte pouze na svůj dech. Jen to úplně postačí, abyste se dokázali vrátit zpátky do hry, a slovy sotva dokážu popsat, jak účinná tato technika během rušné noci může být. Nevěříte mi? Tak si to vyzkoušejte! Do správné nálady vás dokáže dostat také aplikace Mindspace a jí podobné, které lze využít třeba i na cestách. Není to ale jen o vás. V pohostinství žádné já neexistuje, je to týmová práce. Jste to vy a váš tým proti davům hostů, které neberou konce. Jeden druhého sledujte, a pokud je to potřeba, vzájemně si vypomáhejte. Dávejte pozor na to, aby nikdo neměl naloženo víc, než může zvládnout. Pamatujte si, že spolu jste silnější než každý sám a že trocha péče, kterou si (zejména v rušných chvílích) věnujete, znamená strašně moc.

úvodní foto: iStock

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat