Tělo a pohyb: Správné dýchání

22.02.2020Tomáš Pausa

Dýchání je z mnoha důvodů velmi důležité. Existuje ho více druhů, my se zaměříme na benefity dýchání do středu těla. Jeho správné zvládnutí ocení všichni ti, kdo mají co do činění se stresem i bolestmi zad.

Veškerá magie se odehrává ve středu těla, kam by měl směřovat nádech. Stimuluje se tak parasympatikus, který tělu vysílá signál, že je vše v pohodě. V opačném případě, když vás ovládne stres, se spouští sympatikus a dýcháte víc do horní části těla – a přesně to může být jedna z příčin zatuhlých svalů na horním trapézu. Brániční dýchání se používá rovněž při otužování, v rámci nějž chcete tělo přesvědčit, že je vše ok, že se studenou vodou nemusí stresovat. Ve sportu se uplatňuje například při běhání, které pro tělo rovněž představuje určitý druh stresu a správným dýcháním mu říkáte, aby se uklidnilo. Spadne vám tepovka a běží se vám mnohem lépe. Využívá se i při silovém tréninku, ovšem s tím rozdílem, že je nádech směřován do zpevněného středu těla. Naučit se takto dýchat je hned po správném postoji druhá důležitá věc, kterou je třeba si osvojit. Lehké nenásilné dýchání do středu těla je pro začátek super už z toho důvodu, že začínáte pracovat s pánevním dnem a hlubokým stabilizačním systémem. Správné dýchání zároveň ovlivňuje i prostředí kolem bederní páteře. Zkuste svým vnitřním rentgenem v ideálním postoji projet tělo odshora dolů před dýcháním a po něm. Určitě zaznamenáte rozdíl. A jak tedy správně dýchat? Pusťte si druhé z videí seriálu Tělo a pohyb.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Paragon

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat