Barová akademie: Jak být dobrým manažerem

27.02.2020DBA

Evan Stroeve pracuje v barové branži už déle než osm let. Podobně jako mnoho dalších barmanů se za bar poprvé postavil v době studií, kdy si potřeboval trochu přivydělat. Pro barmanské řemeslo se ale rychle nadchl a jeho zaujetí rostlo úměrně úrovni barů, v nichž měl možnost pracovat. Když mu bylo třiadvacet, stal se manažerem Shady Pines Saloon v Darlinghurstu na východním předměstí Sydney a nyní pracuje jako generální manažer cenami ověnčeného Bulletin Place. On sám se může pochlubit titulem Australian Bar Manager of the Year, je tedy tím nejpovolanějším, s kým si na téma vedení baru promluvit.

Můžeš prosím popsat svůj manažerský styl?

Náš bar je extrémně demokratický a můj styl řízení tuhle skutečnost odráží. Jakékoliv stížnosti a problémy řešíme naprosto otevřeně a férově. Každému novému nápadu, projektu nebo plánu věnujeme dostatek pozornosti a společně o něm diskutujeme. Všichni členové týmu mají stejný přístup ke školení a dalšímu vzdělávání. Upřímně věřím, že se všemi zacházím naprosto stejně a že je zapojuji do rozhodovacího procesu. Každého ze svých kolegů maximálně respektuji, jsou pro mě jako rodina.

Pod jakým typem manažera se tobě osobně pracovalo nejlépe?

Všichni moji někdejší manažeři jsou mými dobrými kamarády. Nejlíp se mi ale vždycky pracovalo pod těmi, kteří dokážou přímo vyjádřit svá očekávání a na základě jejich naplnění pak lidi odměňují. Vyhovuje mi pracovat s lidmi, kteří sdílejí stejné vize a dokážou mě inspirovat k tomu, abych se neustále zlepšoval. Vzpomínám si, jak nadšený jsem byl, když mi poté, co jsem vyhrál několik soutěží, dal náš kreativní ředitel na starost celé koktejlové menu. Vnímal jsem to tak, že jsem naplnil jeho očekávání a on mě za moji poctivě odvedenou práci ocenil, a to i navzdory tomu, že jsem se jednou pokusil vyrobit kimči falernun. Byl to fakt hnus…

Zaznamenal jsi v průběhu své kariéry nějakou výraznou změnu v barové branži?

Za jednu z hlavních změn považuji posun směrem k uvážlivějšímu přístupu k fyzickému i duševnímu zdraví. Barmani už dnes nemají potřebu pít a bavit se stejně intenzivně jako běžní hosté. Barmanství je náročná profese, která s sebou nese velké fyzické vypětí, zároveň ale může být náročná psychicky, zvlášť když se o sebe nestaráme. Manažeři to ze své pozice mohou řešit několika možnými způsoby. Jedním z nich je zahrnutí wellness aktivit, od jógy přes fitness až po různé konzultační programy, mezi zaměstnanecké benefity. Osobně ale považuji za ještě důležitější dohlédnout na to, aby byli barmani nejen odpovídajícím způsobem zaplaceni, ale taky aby nepracovali až do úmoru a nebyly jim přidělovány směny nad předepsané limity. Přijde mi dost povrchní nabídnout personálu hodiny boxu zdarma a zároveň očekávat, že bude na plný úvazek pracovat šedesát hodiny týdně, když to má být i podle zákona méně.

Jak moc důležité je vytvořit pro personál bezpečné a podporující prostředí?

Je to naprosto nezbytné. Z etického hlediska je povinností managementu zaměstnance podporovat a vytvořit pro ně bezpečné pracovní prostředí bez jakéhokoliv rizika obtěžování nebo zneužívání. Považuji to za morální povinnost, jež sahá nad rámec barové branže a pohostinství obecně. Když se budete o své zaměstnance dobře starat, tak si je udržíte. Existuje dost skvělých barů, v nichž si personálu hledí, takže když to nebudete dělat i vy, má ten váš kam odejít. Do týmu je potřeba investovat, a to jak finančně, tak lidsky. Mám v týmu kolegy, kteří skvěle fotografují, tak jsem jim dal na starost sociální sítě. Další milují víno, a tak pomáhají se sestavováním vinných lístků… Je dobré se zaměřit na to, co jednotlivé členy týmu baví, a pomáhat jim se v téhle oblasti rozvíjet.

Jaké další kroky jsi v tomto směru u vás v baru podnikl?

Hlavní tým Bulletin Place má sedm členů. Každý z nás má trochu jiné ambice, ale i zkušenosti, životní příběh a minulost. Zároveň máme velké štěstí, že spolu opravdu skvěle vycházíme. Často spolu chodíme na oběd nebo na večeři a stýkáme se i mimo práci. Na více formální úrovni platí, že si s každým členem týmu jednou za půl roku sednu a probereme, jak si v práci vede, jaké má pocity z toho, čeho se mu podařilo dosáhnout, a kam se chce posouvat dál. Rád bych si myslel, že je můj styl vedení dostatečně otevřený, aby se na mě mohl kdokoliv obrátit, kdyby se cítil nespokojený nebo nějak ohrožený.

Jak svůj tým motivuješ k tomu, aby hostům poskytoval ten nejlepší možný servis?

V Bulletin Place máme zavedenou hierarchii pozic, z nichž každá odpovídá určité úrovni, které je potřeba dosáhnout. Každý nový člen týmu začíná doslova od podlahy, a to i kdyby to byl třeba Tim Philips nebo Alex Kratěna. Pak se přesouvá na další pozici a postupuje pořád dál, až se stane barmanem. V ten okamžik zná provoz baru od A až do Z, dokáže namíchat všechny klasiky a zvládne sestavit denní menu. Ve vzdělávání ale pokračujeme dál. Alespoň jednou měsíčně si zveme různé odborníky z barové branže, aby nás v dané problematice důkladně proškolili. Děláme si i vlastní prezentace a snažíme se rozvíjet sami. Hodně se zaměřujeme na aktuální sezonu, navštěvujeme pěstitele a další dodavatele a tak podobě. Společně jsme třeba vyrazili na sběr rostlin podél řeky v jihozápadním Sydney nebo jsme navštívili první australskou střešní zahradu, na níž se pěstují výhradně původní rostliny. Všechno to jsou cesty, jak vtáhnout tým do hry, podporovat jeho kreativitu, inspirovat ho a motivovat.

Co bys doporučil manažerům, kteří chtějí vést svůj tým lépe?

Žádné univerzální doporučení neexistuje. Každý podnik je trochu jiný a také jednotliví členové týmu se liší, mají různé ambice a odlišný přístup. Každého z nich může motivovat a posouvat dál něco jiného. Doporučuji proto být flexibilní a otevřený změnám, zároveň ale laskavý a dostatečně pokorný. Je dobré si umět připustit, že někdo druhý toho o určitých věcech může vědět víc než my sami, a byt připravený se nechat poučit nebo si dát poradit.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat