Koktejlová štafeta: Black Milk Punch

29.02.2020AtBars

Své vlastní ingredience si dnes připravuje kdejaký bar. Jak ale naložíte s takovou, kterou si pro vás jako výzvu nachystá někdo jiný? Přesně o tom je koktejlová štafeta s Jimem Beamem. Odstartoval ji whisky ambasador Michal Marešovský a jako adresáta své home made ingredience (vlastně hned dvou) si vybral barmana pražského baru Black Angel’s Pavla Mandrlu. Výsledkem je Black Milk Punch.

Proč si Michal Marešovský jako prvního barmana do koktejlové štafety s Jimem Beamem vybral právě Pavla Mandrlu? „Pavel mi padl do oka při mé vánoční návštěvě Black Angel’s. Namíchal mi tehdy lahodný drink na bourbonu Jim Beam. Náš tehdejší rozhovor a postupné rozkrývání chutí popíjeného koktejlu mi utkvěly v paměti, a tak jsem si při hledání adresáta pro mnou vyrobenou domácí ingredienci vybral právě jeho,“ zdůvodňuje svoji volbu whisky ambasador společnosti Stock Plzeň-Božkov, do jejíhož distribučního portfolia Jim Beam patří, a pokračuje: „Vzhledem k Pavlovým zkušenostem jsem se nebál použít trochu rozmanitější suroviny a vytvořil jsem rovnou dvě ingredience, aby měl na výběr.“ První Michalovou ingrediencí je sirup z jedlých kaštanů, cukru, vody, přírodního kaštanového aroma a kyseliny citronové. „Připravoval jsem ho s využitím metod a postupů, s nimiž jsem se blíž seznámil během svých nedávných cest po Británii. V současné době se v barové branži běžně používají různé parfémy a aromata, jedno takové jsem se proto rozhodl zakomponovat do receptury i já. Výsledný sirup v sobě kombinuje chuť kaštanů s tóny kaštanového dřeva,“ vysvětluje Michal Marešovský. Jako alternativu ke kaštanovému sirupu mohl Pavel použít cordial z pomerančové kůry, kardamomu, skořice, medu a třtinového cukru s vanilkou v kombinaci s fortifikovaným vínem. „Mým cílem bylo zvýraznit jednotlivé chuťové nuance fortifikovaného vína. Zahřál jsem ho a nechal v něm louhovat kůru z pomerančů, skořici a kardamom. Jakmile vínu propůjčily svou chuť, přidal jsem med a třtinový cukr s vanilkou. Získal jsem tak kořenitý a zároveň hořkosladký cordial,“ popisuje Michal postup výroby druhé ingredience.

Sirup, nebo cordial? Obojí! / Ačkoliv si Pavel Mandrla mohl mezi Michalovými ingrediencemi vybrat, nakonec se rozhodl použít obě dvě. „Cordial je výrazně kořeněný a díky tomu, že Michal použil pomerančovou kůru včetně bílých slupek, i příjemně nahořklý. Kaštanový sirup je zase hodně aromatický. Svou konzistencí by mi pasoval do twistu na nějakou klasiku, třeba Manhattan,“ říká barman Black Angel’s a pokračuje „Nakonec jsem se ale vydal úplně jinou cestou. Michala, který mi štafetu předal, mám spojeného primárně s whisky Johnnie Walker a tu zase s koktejlem Penicillin, který u nás v Black Angel’s mícháme s Black Label. Rozhodl jsem se proto vytvořit twist na Penicillin, ovšem takový, který se bude podávat jako punch. Kolem Michala je pořád spousta lidí, a tak i můj drink se má servírovat z punchové mísy pro partu kamarádů.“ Jako bázi pro svůj Punch si Pavel zvolil bourbon Jim Beam Black. „Původně jsem chtěl sáhnout po Jim Beam Rye, protože je to moje oblíbená žitná, ale chuťově mi neladila s kořeněným cordialem, dost by se to třískalo. Oproti tomu kombinace s Jim Beam Black, pro nějž jsou typické tóny dubového dřeva a karamelu, vyznívala velmi dobře,“ objasňuje volbu báze Pavel a pokračuje: „Do postupu přípravy jsem se rozhodl zakomponovat klarifikaci, která chuť drinku příjemně zjemní a vyčistí a dodá mu lehce sametovou texturu.“ Výsledkem první etapy koktejlové štafety je Black Milk Punch. Přívlastek Black dostal hned ze tří důvodů – podle Johnnieho Walkera, od nějž se Pavel na samém počátku svých úvah nad drinkem odrazil, podle Jima Beama, který je jeho bází, a podle baru Black Angel’s, za jehož barovým pultem byl poprvé namíchán.

Black Milk Punch

Na litr punche (tj. cca 8 porcí) budete potřebovat: 400 ml bourbonu Jim Beam Black, 20 ml citronové šťávy, 80 ml zázvorového sirupu, 80 ml kaštanového sirupu, 80 ml cordialu z pomerančové kůry, kardamomu a skořice, 190 ml mléka a jedlé květy na ozdobu

Do odměrného válce nebo nějaké větší nádoby dávkujte bourbon, citronovou šťávu, oba sirupy a cordial. Poté přilijte mléko ohřáté zhruba na 90 °C a nechte Punch při pokojové teplotě třicet až čtyřicet minut odstát, aby se mléko dokonale vysráželo. Na závěr procesu klarifikace drink nadvakrát sceďte přes plátýnko nebo kávový filtr. Pokud Punch nebudete hned podávat, nalijte ho do láhve, pečlivě ji uzavřete a uložte do chladničky. Před podáváním Black Milk Punch krátce promíchejte v míchací sklenici a servírujte ho v old fashioned glass na velký kus led. Jako ozdobu použijte jedlý květ, například plátek růže. K servisu pro větší společnost použijte punchovou mísu a kalíšky.

Štafeta míří na Brno / Pavlovým úkolem bylo kromě vymyšlení drinku s využitím dodané ingredience vytvořit také nějakou svoji home made surovinu a vybrat toho, kdo z ní něco namíchá. V jeho hledáčku se ocitl Marek Adam, barman brněnského baru Jekyll & Hyde. „Marek je sympaťák, vloni jsme se poznali na soutěži a už tam mě jeho práce za barem zaujala. Jsem proto hodně zvědavý, co vymyslí,“ říká Pavel a pokračuje: „Posílám mu cordial ze tří mých oblíbených surovin – zeleného čaje, máty a hrušek Williams. V poslední době přestávám pít kafe a přecházím na čaj, takže jsem do cordialu použil zelený čaj senča. Jako ovocnou složku jsem zvolil hrušky, které mám rád, stejně jako spojení whiskey a máty. Jsem velký milovník Mint Julepu. Doufám ale, že jsem to tím Markovi moc neusnadnil, že se vydá trochu jinou cestou a neudělá jen twist na tuhle kentuckou klasiku.“

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat