Tělo a pohyb: Zvedání těžkých předmětů

03.04.2020Tomáš Pausa

Pro všechny kolegy z gastra, kteří právě teď dočasně makají ve skladu nebo jako kurýři, jsme se rozhodli natočit speciální díl seriálu Tělo a pohyb. Zaměříme se v něm na to, jak zvedat ze země těžké předměty, aniž byste si odrovnali záda. Ze svého okolí znám bohužel spoustu takových případů a byl bych rád, kdyby už další nepřibývaly. Zároveň vám poradím dva cviky na protažení, které vám bolavá záda aspoň trochu srovnají. Doporučuji se na video podívat také těm, kdo nejste momentálně skladníky nebo kurýry, bude se vám to hodit za barem i v běžném životě.

Jedním ze základních úkonů, s nimiž se skladníci i kurýři den co den potýkají, je zvedání a přenášení těžkých předmětů. Vypadá to snadně, ale doporučuji tento zdánlivě jednoduchý pohyb nepodceňovat – dřív nebo později se totiž ozvou záda. Přesně ta totiž zapojujete, když zvedáte předměty špatně, a přetěžujete tím nejen svaly, ale i obratle. Výsledkem mohou být vyhřezlé plotýnky. Nejčastěji bývá postižený obratel L4 a sedací nerv, proto bolest často vystřeluje i do zadku a zadní části stehen. Svaly zad se následně zablokují, aby tělo ochránily a nedocházelo k dalším pohybům ohrožujícím obratle. Ve videu vám ukazuji, jak při zvedání těžkých předmětů postupovat správně. Vše by měly odmakat svaly zadní strany stehen a zadek. Záda pohyb dotáhnou až ve finále. Neberte nic na dlouhou ruku a nerotujte v té nejtěžší fázi. Pokud se přece jen stane, že si záda zablokujete, vyhledejte doktora. Není-li bolest tak intenzivní, pomohou teplé vlhké obklady, teplá koupel nebo masáž. A samozřejmě také cvičení. Prospěje vám vis na hrazdě, díky němuž se obratle roztáhnou a vrátí zpět na své místo. Cílem je vydržet viset alespoň minutu, pokud spadnete dřív, nedá se nic dělat. Doporučuji investovat do domácí hrazdy, která se umisťuje mezi futra, zavěsit se ale můžete i na dveře nebo na skříň. Na protažení jsou vhodné ještě cviky, které jsem vám ukázal v díle o hrudní páteři. Pomůže ale také dřepění, které je prospěšné pro kyčle, kotníky a bederní páteř. Optimální je setrvat v této poloze 5 minut. Pokud nedokáže dřepět s patami na zemi, podložte si je. Komu padají kolena dovnitř, pomůže si lokty. Podstatná je taky životospráva – myslete na to, co jíte. Jídlo si raději nachystejte předem, zapomeňte na bagety nebo energeťáky. Dopřávejte si v rámci možností dlouhý a kvalitní spánek. Zkuste před spaním alespoň dvě hodiny nejíst. Ve dnech volna před spaním už nepracujte ani necvičte. Z doplňků stravy vám může s kvalitním spánkem pomoci magnesium, které si dáte těsně před ulehnutím. Doufám, že si moje rady vezmete k srdci a o žádných zablokovaných zádech dlouho neuslyšíme.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat