Koktejlová štafeta: Georgian

30.04.2020AtBars

Třetí etapa koktejlové štafety odstartovala v Brně. Barman tamního baru Jekyll & Hyde Marek Adam s bourbonem Jim Beam a cordialem ze zeleného čaje, máty a hrušek, který mu poslal jeho předchůdce na pomyslné trati, namíchal koktejl No Island in Kentucky! Jeho dalším úkolem bylo vybrat třetího „běžce“ a místo štafetového kolíku mu poslal nějakou svou home made ingredienci. Markova volba padla na Tomáše Melzera, jenž v Hradci Králové provozuje bar Blind Lion. A jakou domácí surovinu mu poslal? Bitters s nádechem vanilky.

Marek Adam si za svého nástupce v koktejlové štafetě Tomáše Melzera vybral, protože jej považuje za mistra domácích surovin a skvělého barmana. „Líbí se mi, jak s ingrediencemi pracuje. V loňském roce mě hodně inspiroval v soutěžích a hodně fandím i jeho baru Blind Lion, který si ve svém rodném Hradci Králové otevřel,“ říká. Home made ingrediencí, která do baru na hradeckém Velkém náměstí putovala, jsou klasická koktejlová bitters, která ovšem Marek upravil po svém. „Vytvořil jsem pro Tomáše ingredienci, jejíž obdoba provázela koktejlový svět v podstatě od samého počátku a neodmyslitelně patří do výbavy každého baru. Jde o Angostura bitters obohacené o vanilkový lusk,“ objasňuje. V praxi to znamenalo, že nechal ve známé značce bitters po třicet dnů macerovat podélně rozříznutý vanilkový lusk. Lahvička byla po celou dobu uložena na temném místě. Na závěr její obsah přefiltroval přes plátýnko. „Moje bitters v sobě mají schovaný krémový efekt, což by mohlo vnést nevšední výsledek i do klasického koktejlu. Krásně se budou párovat s whiskey a věřím, že Tomáše bude bavit s nimi pracovat,“ zadoufal na závěr Marek a jak se ukázalo, vůbec se nemýlil.

Kříženec s jižanským původem / Za Tomášem Melzerem štafeta doputovala kurýrem v polovině dubna. Původ Markovy ingredience mu byl zřejmý hned po prvním ochutnání. „Angosturu mam moc rád, takže mi zachutnala i Adamova bitters s lehkou vanilkovou dochutí. Bitters všeobecně používám celkem dost, ale většinou slouží k balancování, doladění drinku. Málokdy jsou v koktejlech cítit v čisté podobě. Ačkoliv pár výjimek existuje, třeba takový Pink Gin,“ odkazuje Tomáš na koktejlovou klasiku, která kromě ginu obsahu právě už jen onu hořkou složku. To ale nebyla cesta, kterou se chtěl majitel hradeckého baru Blind Lion vydat. „Jelikož se blíží léto, tak jsem si řekl, že udělám něco lehčího,“ objasňuje a dodává: „K létu mi sedí určitě delší drinky, v nichž je více tekutiny. Ze všeho nejdřív jsem chtěl namíchat twist na Horse’s Neck. Zvažoval jsem možnost, že bych bourbon nakouřil, a zapojil tak do receptury BBQ. Jako ozdoba by pak připadala v úvahu nakládaná kukuřička. Už jsem pro ten drink měl i jméno, nakonec ale zvítězila druhá varianta.“ Tou je kříženec dvou koktejlů, které má Tomáš rád – už zmíněného Horse’s Neck a Georgian Julepu. „Oba patří k americkému Jihu. Od Julepu jsem si navíc vypůjčil jedno slovo a svůj drink jsem pojmenoval Georgian. Je to jednoduchý název, ale v jednoduchosti je krása, takže podle mě to takto stačí.“

Georgian

40 ml bourbonu Jim Beam Black, 10 ml broskvového likéru, ginger ale, 3 velké střiky bitters, snítka máty

Příprava koktejlu Georgian je velmi snadná. Sklenku typu highball, ideálně tenkostěnnou, naplňte ledem. Odměřte na něj bourbon a broskvový likér a lehce promíchejte. Přidejte další led, aby jím byla sklenka naplněná až po okraj, a drink dolijte zázvorovou limonádou. Ještě jednou jej něžně promíchejte. Mátu promněte v dlaních, aby se rozvoněla, a zasuňte ji do koktejlu. Na závěr na jeho hladinu kápněte tři větší střiky bitters ve stylu Angostury, ovšem doplněných o tóny vanilky. Účel tohoto kroku je vizuální a chuťový zároveň. „Na hladině by bitters měla vytvořit takzvaný float, díky němuž během pití nejprve ucítíte jejich hořkost a pak následuje drink samotný,“ popisuje svůj výtvor Tomáš a dodává: „Jako bázi jsem zvolil bourbon Jim Beam Black, protože mám rád jeho dřevitost. Výsledný Georgian je lehký a lekce nasládlý koktejl s příjemně nahořklým startem. Je to taková svěží limonáda s příchutí bourbonu, broskve a máty.“

Od sirupu a cordialu přes bitters k medu / Posledním úkolem Tomáše Melzera bylo vybrat dalšího barmana, který se vydá na pomyslnou trať koktejlové štafety a vybrat pro něj nějakou zajímavou domácí ingredienci. „Rozhodl jsem se poslat štafetu do Prahy, přesněji do baru, ve kterém jsem ‚vyrostl‘. Moje volba padla na Jirku Vošahlíka z Hemingway baru,“ objasňuje. A jakou ingredienci mu poslal? Už jsme ve štafetě měli kaštanový sirup, cordial z pomerančové kůry, kardamomu, skořice, medu, třtinového cukru, vanilky a fortifikovaného vína, cordial ze zeleného čaje, máty a hrušek a bitters s tóny vanilky, Tomáš ale dokázal najít ještě trošku jiný typ suroviny. „Říkal jsem si, co poslat. Napadl mě nějaký cordial, které vařím poměrně hodně a rád s nimi pracuji. Blesknul mi hlavou i shrub, ale ten jsem nedávno dodělal. A pak jsem si vzpomněl na věc, kterou jsem vytvořil vloni – hluchavkový med. Jde v podstatě o hluchavky naložené v cukru, ve kterém strávily několik měsíců. Cukr z bylinky vytáhne vodu a postupem času se zkoncentruje, zhoustne a vytvoří bylinný med,“ popisuje Tomáš svoji home made ingredienci a neskrývá zvědavost, jak s ní Jirka Vošahlík z Hemingway baru v květnu naloží.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat