Tělo a pohyb: Ramena

03.05.2020Tomáš Pausa

Předsunutá ramena a kulatá záda – takový pohled se vám často naskytne, když se podíváte na barmana při práci. Nesprávnému postavení ramen v pozici vepředu a mírně nahoře se odborně říká protrakce. Jejím důsledkem je svalová dysbalance. Dochází k přetěžování svalů okolo krční páteře a ke zkracování prsních svalů, zejména malého prsního svalu, ale také dolní části širokého svalu zádového. Dnes vás proto naučím mimo jiné i to, jak si přímo za barem malý prsní sval protáhnout.

Protrakce nám znemožňuje správný postoj i optimální pohyb, způsobuje svalovou dysbalanci a narušuje správné zapojení svalů do daného pohybu. A protože všechno je spojené se vším, zvýšené napětí a zkrácení prsního svalu může ovlivnit postavení ramenního kloubu, ale také vyvolat bolesti trapézového svalu a zdvihače lopatky. Naším cílem by proto mělo být uvolnit zkrácené a přetížené svaly a současně posílit oslabené svalové skupiny. Pomoci nám v tom mohou cviky, které jsme si ukázali v předchozím dílu seriálu Tělo a pohyb, jenž byl zasvěcen hrudní páteři. Doporučuji k nim ale přidat ještě další dva, které pocházejí z dílny školy Pohyb je život. Já sám je cvičím pravidelně a mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti. První z nich, který zkuste cvičit klidně až třicetkrát na každou stranu, má krásný název z naší branže – jmenuje se číšník. Z našeho pohledu je důležitý zejména pro procvičení mobility ramen, současně jde ale o velmi dobré koordinační cvičení – to když zapojíte obě ruce najednou, vydáte se s nimi v protisměru a tak podobně. Pro druhý cvik budete potřebovat poněkud specifické náčiní, jsem si ale jistý, že se u vás doma určitě najde – je to totiž obyčejné koště. I tenhle cvik, který možná na první pohled vypadá trochu komplikovaně, ale jsem přesvědčený o tom, že se zvládnout dá, doporučuji cvičit třicetkrát na každou stranu. No a přímo za barem si můžete i v průběhu směny alespoň uvolnit a protáhnout malý prsní sval…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat