60 vteřin s Jakubem Ondříškem

07.05.2020Ondra Hnilička

Sbírá figurky slonů, kouká sousedům přes plot, má rád soulful a liquid drum and bass a snaží se tvořit i vlastní hudbu. Za běžného chodu téhle republiky je ovšem Jakub Ondříšek na plný úvazek především barmanem a spolumajitelem pražského baru Parlour.

Jakubovi je třiatřicet. Rád o sobě říká, že pochází z Mariánských Lázní, tam ale chodil až na hotelovku. „Dětství jsem strávil v Habartově. Jsem prostě echtovní vesničan,“ přiznává. Od okamžiku, kdy se poprvé posadil v Tretter’s na bar, mu bylo jasné, že chce být barmanem a jinou profesi už ani nezvažoval. Na druhou stranu barového pultu se poprvé postavil před dvanácti lety v Tančícím domě v baru Céleste, který tehdy vedl Eduard Ondráček. Dalším zlomovým momentem jeho profesní cesty se stal smíchovský Back Doors, kde mimo jiné potkal i Martina Tomáška. Spolu pak 16. listopadu 2012 v Krakovské ulici, jež vybíhá z Václaváku směrem k Žitné, otevřeli svůj vlastní bar. „Parlour je myšlenka, která vznikla z touhy po dokonalosti, postupem času se přeměnila na touhu po pochopení a vykrystalizovala v bar pro čtyřiadvacet lidí, v němž je nejdůležitějším fragmentem vnímání hosta a naslouchání jeho potřebám. Je pro nás důležité, aby měl člověk, který s námi mluví, pocit, že ho někdo slyší, že se na něj soustředí. Aby věděl, že zkušenosti a znalosti, které máme, využíváme k tomu, abychom co nejlépe interpretovali jeho slova do drinku. Není to o nás, ale o našich hostech. Oni určují, jak budou drinky chutnat, my je pak vytvoříme. V tom si myslím, že je podstata našeho baru,“ shrnuje Jakub filozofii podniku. A čeho se nejvíc bojí? „Že se jednoho krásného rána probudím a budu mít pocit, že to, o co se snažím, je absolutní nesmysl. Dojdou mi síly a nebudu mít chuť v tom pokračovat. Octnu se ve vzduchoprázdnu, nebudu vědět, jak dál, a stane se ze mě zapšklej člověk, který nemá rád svůj život a jen stojí na místě. Toho se vážně bojím,“ prozrazuje na sebe. Náš šedesátivteřinový rozhovor jsme ale vedli na podstatně veselejší notu…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat