Wee Beastie se dokáže pěkně zakousnout

14.05.2020AtBars

Na sobotu 16. května, kdy se slaví World Whisky Day, je v České republice naplánován oficiální on-line launch novinky z palírny Ardbeg. Základní řadu její whisky letos na jaře rozšířila pětiletá single malt Wee Beastie.

Palírna z ostrova Islay se do rozšiřování své základní řady pustila už před bezmála třemi lety, kdy po delší době představila novinku v podobě no age statement whisky Ardbeg An Oa. Další nové whisky na sebe nenechaly dlouho čekat – vloni byla představena Ardbeg Traigh Bhan 19 y. o. a letos v dubnu měla premiéru Ardbeg Wee Beastie. V České republice bylo její oficiální uvedení naplánováno na 16. května a i s ohledem na stávající situaci proběhne on-line.

Palírna má ve zvyku některé své whisky pojmenovávat podle nejrůznějších mytických příšer a o Wee Beastie říká, že vylezla přímo z rašelinových borků. Tahle mladá, pouze pětiletá single malt se totiž vyznačuje intenzivní kouřovitostí a – jak její tvůrci říkají – dokáže se pěkně zakousnout. „Nepochybuji o tom, že Ardbeggians budou naši novinku, jež je na jazyku lehce zabrní, milovat. Sudy, které jsme pro její zrání vybrali, z ní dělají ideální whisky pro popíjení v čisté podobě, stejně jako chuťově výraznou ingredienci silně nakouřených koktejlů,“ podotýká jeden z hlavních tvůrců Wee Beastie Dr. Bill Lumsden. „Rozšíření základní řady o novou whisky je pro palírnu vždycky významným momentem, Wee Beastie je pro nás ale ještě o něco výjimečnější. Jde o velmi mladou whisky, a tak se jejím prostřednictvím dostáváme tak blízko k destilačním kolonám, jak jen to jde,“ dodává ředitel palírny Mickey Heads.

Ardbeg Wee Beastie zraje v sudech po bourbonu a oloroso sherry. Má 47,4 % alkoholu. Voní po čerstvě namletém černém pepři a borovicové pryskyřici, ale taky po vanilce, hruškách, medem glazované šunce a turecké kávě. Když se zakápne vodou, rozvinou se v ní více bylinné tóny (rozpoznat mezi nimi lze například náznak vetiveru, tedy vousatky draslavé, fenyklu a anýzu) a aroma zeleného jablka či kůže. V chuti dominuje čokoláda v doprovodu kreosotu, dehtu a uzené slaniny, postupně se přidávají ještě tóny antiseptických pastilek, eukalyptu a anýzu. S ústy se Wee Beastie loučí přece jen o něco mírněji – opouští je s chutí kakaa, fondánu a kořeněného masa.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat