Farmářské trhy se postupně vracejí k normálu

20.05.2020AtBars

Před měsícem se s podmínkou dodržovat přísná bezpečností opatření mohly znovu začít konat farmářské trhy. Jejich návrat doprovázela určitá omezení, teď už se ale pomalu vše vrací k normálu – zpět je občerstvení i pouliční umělci.

Pražské farmářské trhy záhy po znovuobnovení přitáhly spoustu zájemců. „Co se návštěvnosti týče, u menších trhů, jako jsou Heřmaňák a Kubáň, můžeme hovořit o stovkách návštěvníků denně, u Náplavky pak o tisících. Je vidět, že se lidem po trzích stýskalo a že byli vyprahlí po kvalitních čerstvých potravinách od českých farmářů. Všichni se chovají i v rámci bezpečnostních opatření velmi disciplinovaně a my jsme nezaznamenali žádné excesy. Prodejci jsou samozřejmě rádi, že mohou opět nabízet své produkty, že mají odbyt. Pokud vím, na opatření si nijak nestěžují,“ říká předseda Asociace farmářských tržišť České republiky Jiří Sedláček. Trhy se zároveň pomalu vracejí do podoby, v jaké je zákazníci znají. „Na menších trzích se počet stánků blíží obvyklému stavu, na větší Náplavce jsme po odmlce začínali sotva se třetinou, trh od trhu stánky postupně přidáváme. Na farmářských trzích, tak jako na restauračních zahrádkách, je možné od 11. května podávat potraviny a nápoje k jídlu i na místě při zachování bezpečnostních opatření. Druhou květnovou neděli se na farmářské trhy vrátili také pouliční umělci. Jsou povoleny akce, včetně kulturních, do sta osob, což obě tržiště Kubáň i Náplavka, na kterých buskeři pravidelně vystupují, splňují,“ dodává Jiří Sedláček.

Ačkoliv se díky obnovení trhů v první vlně uvolňování restrikcí nenaplnil katastrofický scénář, který předpokládal zánik až 40 % malých farem v Česku, farmáři i tak sčítají ztráty, které jsou obrovské. Farma Krasolesí je po uzavření trhů vyčíslila až na 80 % a podobně na tom byli i ostatní. „Nečekané zrušení farmářských trhů u nás vyvolávalo myšlenku prodat roznesené hejno mladých slepic. V karanténě zvířata nezastavíte a produkce vajec z volného výběhu stojí farmáře vybrané bio komodity spoustu peněz. Bez odbytu vajec vznikne okamžitá ztráta. Škody vzniklé kvůli uzavření farmářských trhů a restaurací teprve počítáme,“ objasňují majitelé Dvoru Kobylnice Petra Smejkalová a Aleš Ravandi. A vyhráno pořád ještě není. „Naše rodinná farma se díky prodeji výrobků jinými kanály, jako jsou e-shop, přímé rozvozy a zásobování prodejen, v přímém ohrožení neocitla, i tak jsme samozřejmě kvůli uzavření trhů ekonomické dopady pocítili. Nyní se obáváme spíš dlouhodobých důsledků – jaký bude mít zpomalení ekonomiky vliv na naše dodavatele surovin a naše velkoodběratele,“ uzavírá spolumajitelka rodinné firmy Marmeládový mlýn Hana Veverková.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat