Koktejlová štafeta: Spring Rush

22.05.2020AtBars

Trasa koktejlové štafety zatím vedla z Prahy přes Brno do Hradce Králové, kde majitel baru Blind Lion Tomáš Melzer namíchal z bourbonu Jim Beam Black a vanilkových bitters osvěžující drink Georgian. Za svého nástupce na trati si zvolil Jirku Vošahlíka z Hemingway baru a místo štafetového kolíku mu do Prahy poslal jednu ze svých oblíbených domácích ingrediencí – hluchavkový med. Ten dal v kombinaci s Jim Beam Rye, kyselou složkou a listem kopřivy vzniknout koktejlu Spring Rush.

Úkolem barmanů v koktejlové štafetě je jednak namíchat drink na bázi whiskey Jim Beam a domácí ingredience, kterou jim pošle jejich předchůdce, jednak vybrat toho, kdo je bude následovat, a poslat mu nějakou svou home made surovinu. Tomáš Melzer, zkušený barman a majitel hradeckého baru Blind Lion, se rozhodl najít dalšího „běžce“ v podniku, ve kterém profesně vyrostl. Jeho volba padla na Jirku Vošahlíka z Hemingway baru. „Říkal jsem si, co mu poslat. Napadl mě nějaký cordial, které vařím poměrně hodně a rád s nimi pracuji. Blesknul mi hlavou i shrub, ale ten jsem nedávno dodělal. A pak jsem si vzpomněl na věc, kterou jsem vytvořil vloni – hluchavkový med. Jde v podstatě o naložené hluchavky v cukru, ve kterém strávily několik měsíců. Cukr vytáhne z bylinky vodu a postupem času se zkoncentruje, zhoustne a vytvoří bylinný med,“ objasňuje Tomáš a přidává i přesnější návod, jak tuto netradiční home made ingredienci připravit: „Potřebovat budete 100 g čerstvých hluchavek, 200 g cukru, trpělivost a celkem dost času. Hluchavky je potřeba důkladně opláchnout. Poté se vloží do sklenice a zasypou cukrem. Nádoba se uzavře a uloží na teplé místo, kde se její obsah nechá alespoň třicet dnů pracovat. Je-li med příliš řídký, lze přidat trochu cukru. Pokud se naopak cukr nechce rozpouštět, můžete přidat trochu vody.“

Od vzpomínek k newyorské legendě / Jirku výzva stát se dalším běžcem na trati koktejlové štafety potěšila. „Když jsem dostal od Tomáše zprávu, že mi posílá dárek, jen jsem se pousmál a začal přemýšlet, co to asi bude za šmakuládu. Po přečtení článku o hradecké etapě koktejlové štafety jsem se už smál úplně. Bylo to super překvapení a oživení karanténních dní. Děkuju, Tome,“ říká a neskrývá nadšení z obdržené home made suroviny: „Tomáš mi poslal hluchavkový med. Krásnou netradiční ingredienci, plnou sladkých, ale i svěžích tónů. Příprava medu sice zabere hodně času, výsledek je ovšem neuvěřitelný. Silným aroma, jantarovou barvou a hutnou strukturou opravdu připomíná med.“ Při vymýšlení koktejlu se Jirka vrátil zpátky v čase. „Intenzivní sladká chuť hluchavek ve mně ihned vyvolala vzpomínky na dětství a popáleniny z kopřiv,“ prozrazuje a tajnosti nedělá ani ohledně směru svých dalších úvah: „Med a whiskey jdou velice dobře dohromady. Jako první se mi vybavila spojitost s koktejlem Penicillin, který je velmi populární, ale taky až moc generický. Předlohou pro můj drink se proto stala moderní klasika od T. J. Siegala z legendárního newyorského baru Milk & Honey. Mám na mysli Gold Rush, což je jednoduchá medová varianta na Whisky Sour, která v baru vždy najde své uplatnění, ale stále není tak populární, jak by si zasloužila.“ Na inspirační zdroj Jirka odkazuje i názvem svého koktejlu, který pojmenoval Spring Rush.

Spring Rush

4,5 cl Jim Beam Rye, 2 cl hluchavkového sirupu, 1,5 cl Sūpāsawy, 1 kopřivový list, krusta ze sušených kopřiv a práškového cukru, citronová kůra na zástřik

Jako bázi pro svůj drink si Jirka vybral žitnou variantu Jima Beama. „Není tak sladká jako bourbon, současně si ale zachovává vanilkové podtóny, dřevitost a říz,“ objasňuje. Tomášův hluchavkový med se rozhodl naředit vodou v poměru 2 : 1, a získal tak sirup, s nímž se za barem přece jen lépe pracuje. Kyselou složkou koktejlu Spring Rush je Sūpāsawā. „Jde vlastně o destilovanou vodu, která je okyselena pěti druhy přírodních kyselin,“ dodává na vysvětlenou a pokračuje: „Poslední ingrediencí je jeden velký list kopřivy, který má podpořit a zintenzivnit jarní bylinné chuti drinku. A dál už nic – hlavní myšlenkou koktejlu je totiž jednoduchost.“ Ani jeho příprava není složitá. „Vše se důkladně vyšejkruje a přes double strain nalije do old fashioned glass na blok ledu. Na závěr koktejl ovoním zástřikem citronovou kůrou.“ Jedinou ozdobou drinku Spring Rush je krusta, kterou Jirka vytvořil z drcených sušených kopřivových listů a trochy práškového cukru.

Z Prahy znovu na jih Moravy / Aby měl Jirka úplně splněno, musel ještě vybrat svého nástupce v koktejlové štafetě a především vytvořit ingredienci, s níž ho na další úsek pomyslné trati vyšle. Po sirupu, cordialu, bitters a hluchavkovém medu se snažil přijít s něčím, co tu ještě nebylo. „Pro dalšího účastníka štafety jsem připravil tinkturu ze šalvěje lékařské s trochou sušeného hřebíčku. Vše bylo na deset dnů naloženo do neutrálního 40% alkoholu,“ objasňuje a ohledně složení ingredience dodává: „Chtěl jsem do ní zakomponovat nějakou čerstvou sezonní surovinu, ale takovou, se kterou nepřijdeme do kontaktu každý den.“ A komu se rozhodl štafetu předat? Po hradecké odbočce a zastávce v Praze zamíříme opět na jih Moravy. „Za svého nástupce jsem si vybral Honzu Podlenu z brněnského Baru, který neexistuje. Svou tinkturu tak posílám skvělému barmanovi, stále pozitivnímu člověku a taky jednomu z nejvíce nadaných bubeníků v naší zemi. Během posledních pár let jsme neměli moc příležitostí se potkat na koncertech, a o to víc mě to nutí mu štafetu předat,“ uzavírá Jirka Vošahlík.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat