Tělo a pohyb: Krční páteř

24.05.2020Tomáš Pausa

V prvním díle seriálu Tělo a pohyb jsme se naučili správný postoj, jehož zvládnutí pomáhá předcházet přetěžování svalů zad. Následně jsme si ukázali základ bráničního dýchání, pomocí nějž rovněž předcházíme bolestem a zároveň nás zbavuje stresu. Poté jsme se zaměřili na hrudní páteř. Ukázali jsme si cviky na protažení svalů, které jsou stáním za barem přetížené. Tím jsme si připravili půdu pro ramena, o nichž byl další díl, a krční páteř, na niž se zaměříme tentokrát.

Stání za barem a lehký předklon nad pracovní desku přetěžují i svaly krční páteře. Ve videu najdete dva cviky, jak unaveným svalům ulevit. První se zaměřuje na trapézový sval, druhým, který je jeho lehkou obměnou, protáhnete zvedač lopatky. Oba jsou velmi jednoduché a dají se cvičit i přímo za barem, kde přetížené krční páteři prakticky ihned dokážou ulevit. Musíte však dbát na pozvolné protažení. Nechtějte sval hned od začátku co nejvíce natáhnout, tím byste ho ještě více vystresovali. Důležité je vnitřní napojení na sval a prodýchávání. Nikam nepospíchejte! Kromě protahovacích cviků vás naučím ještě cviky kompenzační, jimž se věnujte doma. Jsou nezbytné pro dobrou kondici vašeho krku, ale hlavně páteře jako celku. Svaly a obratle zkrátka potřebují pohyb! První ze cviků se jmenuje šuplík a je opět velmi jednoduchý. Rozvinutím pohybu, jenž spočívá v předsunování a zasunování hlavy, jsou vlnky. Cvičí se v sagitální i frontální rovině, ve druhém případě mohou vést pohyb kromě hlavy také boky. Vlnky na první pohled vypadají možná trochu směšně, jejich cvičení vám ale mohu jen doporučit. Uznávaný izraelský učitel pohybu Ido Portal nedávno vyzval své příznivce, aby vlnky v sagitální rovině cvičili po třicet dnů deset minut denně s tím, že jim to zcela změní život. Něco takového vám garantovat nemohu, ale jsem si jistý, že když vlnky budete cvičit alespoň deset minut denně, může vám to jenom prospět – zlepší se mobilita vaší páteře a svaly kolem ní vám zesílí.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat