Opravujeme whisky klasiku: The Blinker

31.05.2020Tomáš Mozr a Bára Urbanová

Když se řekne blinker, většině z nás se vybaví směrovka v autě. Blinkers jsou ale také klapky, které dostávají na oči koně, především ti kočároví. A právě po této pomůcce, jež omezuje vidění, se jmenuje koktejl The Blinker. Jde o kombinaci žitné whiskey, grepové šťávy a grenadiny, kterou už autor poválečné publikace The Fine Art of Mixing Drinks David A. Embury hodnotí trochu s rozpaky. Prý to není vyloženě dobrý, ale také ani špatný drink. Pro nás jedině dobře – aspoň skýtá dostatek prostoru pro souboj našich dalších „opravářů“ whisky klasiky, jimiž jsou Ladislav Glaser a Kryštof Valek z českokrumlovského Zapa Baru.

I když originální receptura na The Blinker počítá vedle žitné whiskey a čerstvé grepové šťávy s grenadinou, ta bývala obzvlášť v době prohibice často nahrazována malinovým sirupem. Narazit lze také na verze s malinovým likérem, džemem nebo zmrzlinou, případně nálevem z třešní maraschino. Co se grepové šťávy týče, nejčastěji se doporučuje ta z bílého grapefruitu, jelikož má vyšší hořkost. Ted Haigh do své knihy Vintage Spirits and Forgotten Cocktails, která vyšla v roce 2009, The Blinker zařadil a uvádí, že jde o kombinaci 60 ml žitné se 30 ml čerstvé grapefruitové šťávy a dvěma barovými lžícemi malinového sirupu. Zároveň prozrazuje, že receptura na tento drink se poprvé objevila v roce 1934 v Duffyho barmanské příručce The Official Mixer’s Manual. Patrick Gavin Duffy, jemuž přátelé neřekli jinak než Patsy, začal ve svých šestnácti utírat stoly a uklízet špinavé nádobí v newyorském hotelu Ashland House. Po roce postoupil na pozici barbacka, později povýšil na barmana a záhy nato se stal šéfbarmanem. Jeho největším potěšením údajně bylo naslouchat rozhovorům literátů, kteří v hotelovém baru popíjeli a zaníceně diskutovali. V roce 1894 si otevřel Lyceum Café, jež bylo situováno prakticky naproti jeho bývalému působišti, a většina štamgastů ho na novou adresu následovala. Po čtyřech letech ovšem musel zavřít, protože mu nebyla prodloužena nájemní smlouva. Duffy si našel práci v hotelu Empire a otevřel i další vlastní bar. Už to ale zřejmě nebylo ono, protože se v roce 1907 rozhodl vrátit do Irska, kde byl farmářem a dokonce i radním. New York jej nakonec ale v roce 1921 přivábil zpět. Duffy se usadil v Brooklynu, kde se věnoval pronajímání pokojů. Začal rovněž pracovat na svých memoárech, které po konci prohibice vyměnil za koktejlovou příručku. Význam The Official Mixer’s Manual bývá obvykle zlehčován. Zdaleka však nejde jen o jednu z prvních barmanských publikací po zrušení americké prohibice. Duffymu se podařilo shromáždit obsáhlý soubor receptur, který nastupující barmanské generaci poskytl slušné základy a zároveň zajistil kontinuitu s praxí tzv. staré školy. Pomohl rovněž zachovat budoucím generacím celou řadu koktejlových receptur – včetně té na The Blinker.

Od jednoduchosti ke kráse / Určitě je na místě, že Ted Haigh The Blinker zařadil mezi zapomenuté koktejly. Ze současných barmanů ho má v repertoáru jen málokdo. Výjimkou není ani Ladislav Glaser, majitel Zapa Baru v Českém Krumlově. „The Blinker jsem až doteď neznal. Myslím, že byl fakt hodně schovaný v propadlišti dějin. Takových drinků je ale spousta, všechny koktejly holt nemůžou být Old Fashioned nebo Mojito,“ říká a nabízí i důvod, proč by tomu tak mohlo být: „Často se řídím oblíbeným mottem, že v jednoduchosti je krása. The Blinker jednoduchý je, jen tam schází malinký dotek k tomu, aby to byla i krása. Tím malým dotekem myslím bublinky, které drink určitě povznesou.“ Když si Láďa spolu s barovým kolegou Kryštofem Valkem The Blinker podle originální receptury v baru namíchal, nezdál se mu úplně nejhorší. „Jen se muselo hodně opatrně nakládat s grenadinou. Když jí dáte moc, je drink plochý, sladký a vlastně o ničem.“ Při vymýšlení své verze se Láďa snažil co nejvíce zachovat myšlenku originálu. „Nechtěl jsem utéct ke klasikám a twistům, které by původní The Blinker zasadily například do kategorie sourů nebo fizzů,“ objasňuje a dodává: „Začnu-li bází, v originální receptuře je rye whiskey, takže se doslova nabízelo sáhnout po Red Rye Finish od Johnnie Walker, která v sudech po žitné dozrává. Její chuť sice není až tak výrazná, v drinku se zas ale ukáže i příjemný lehký závan Skotska.“ Na neatraktivnosti původního drinku, má podle Ládi svůj podíl i grepová šťáva, rozhodl se ji proto nahradit. „Původně jsem přemýšlel o grepovém toniku, nevyhovovala mi ale až přílišná hořkost a slabá grepová chuť. Zvolil jsem proto raději grepovou sodu,“ vysvětluje a pokračuje: „Grenadinu jsem použil ve formě prachu, z nějž jsem na sklence vytvořil ozdobný proužek, a v podobě bonbonu. Ten je spolu se sušeným grepem a snítkou rozmarýnu součástí ozdoby a je určený těm, kterým by drink připadl málo sladký.“ Svůj twist na The Blinker Láďa pojmenoval The Right. „Je to odkaz na blinker jakožto ukazatel směru, potažmo na pravou a levou klapku na očích koně. Kryštofův twist se pak logicky jmenuje The Left. Vtipné je, že já jsem pravák a on levák, takže jsme to zároveň pojali jako souboj praváka s levákem,“ uzavírá Láďa.

The Right

50 ml whisky Johnnie Walker Red Rye Finish, 150 ml grepové sody, krusta z grenadinového prachu, grenadinový bonbon, sušený grep a snítka rozmarýnu

Nejprve je potřeba opatřit sklenku krustou. Připravit ji lze buď z prachu z lyofilizovaných malin, nebo z prachu připraveného z cukru a grenadiny, jež se smíchají a po důkladném vysušení se vzniklá tvrdá krystalická hmota rozdrtí v mixéru. Sklenku nejprve potřete citronovou šťávou a pak ji obalte v grenadinovém prachu. „Záleží na vaší fantazii, jaký ornament vytvoříte, já jsem zvolil spirálovitý proužek,“ říká Láďa. Příprava samotného koktejlu je velmi jednoduchá: Do sklenky odměřte whisky, přidejte led a pak drink dolijte grepovou sodou. Zasuňte do sklenky brčko a přes její okraj položte sušený grep, na nějž dejte bonbon ze stejné grenadinové hmoty, z níž je i krusta. Na závěr drink ještě ozdobte snítkou rozmarýnu.

Ostřejší a domácí cestou / Proti Láďovi se v twistovacím souboji postavil jeho barový kolega Kryštof Valek. Ani on The Blinker dříve neznal. „Někde vzadu v mysli jsem ale výraz blinkers uložený měl, a to právě ve spojení s klapkami pro koně,“ prozrazuje a hned přidává i svůj pohled na výchozí recepturu: „Pro mě je The Blinker mdlý, vyhovují mi výraznější chutě. Drinky natažené až přespříliš nealkoholickou složkou mě moc nenaplňují.“ Už jen z toho je zřejmé, kudy se asi Kryštofova verze drinku bude ubírat. „Rád míchám koktejly ve stylu Old Fashioned nebo Manhattan. Zároveň mě baví vytvářet nové ingredience a chuťové variace. Rozhodl jsem se tudíž The Blinker trochu přiostřit, ve smyslu množství alkoholu v poměru k nealkoholické složce, a usoudil jsem, že na škodu určitě nebudou ani mnou připravené ingredience, jimž se dnes s oblibou říká domácí.“ Podobně jako Láďa i Kryštof se chtěl co nejvíc držet původní receptury a pomocí jednotlivých ingrediencí dospět k lepší harmonii chutí. „Odrazil jsem se od grepové kůry. Je svěží a její silice mají krásně průbojnou hořkost. Při výrobě domácích bitters ji tak stačilo jen rozmixovat a naložit na pár dnů do ginu, a to bez přídavku jakýchkoliv bylin nebo koření. Kůru z grepu jsem použil i do své marmelády z granátového jablka a malin, kterou v drinku používám místo grenadiny,“ prozrazuje Kryštof. Stejně jako Láďa pro The Right použil i on pro The Left jako bázi whisky Johnnie Walker Red Rye Finish a na dolití grepovou sodu. „Můj drink je směrován do konceptu krátkého šejkrovaného koktejlu servírovaného v coupette glass. Dolévá se grepovou sodou, která velice příjemně nabourává texturu, kterou v drinku zanechala marmeláda. Zároveň odlehčuje jeho sladkost a dorovnává hořkost. Zástřik grepovou kůrou to vše doladí,“ objasňuje na závěr Kryštof.

The Left

40 ml whisky Johnnie Walker Red Rye Finish, 22 ml marmelády z granátového jablka, malin a grepové kůry, 1,5 ml grepových bitters, grepová soda na dolití, grepová kůra na zástřik a na origami

Do šejkru odměřte whisky, marmeládu a bitters. Přidejte led. Důkladně protřepejte a metodou double strain základ drinku nalijte do coupette glass. Dolijte ho grepovou sodou a zastříkněte grepovou kůrou. Jako ozdobu použijte origami z grepové kůry, které zavěste na okraj sklenky.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest
Paragon

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat