60 vteřin s Tomášem Paličkou

02.06.2020Ondra Hnilička

O své budoucí profesi měl barman a majitel Bonvivants CTC Tomáš Palička jasno už jako kluk. I když dnes dává přednost klasice, kdysi mu učaroval flair, jehož je lektorem. Možná se tak stává inspirací pro další barmany, on sám to má ale se vzory trochu složitější. 

Tomáš Palička objevil kouzlo barmanství už jako kluk na dovolené u moře. Ve svých vzpomínkách má ale uloženou ještě jednu alternativu k této profesi. „Když jsem byl prcek, vždycky jsem obdivoval naše oblíbené řeznictví, kam jsme s mámou jezdili,“ prozrazuje potenciální řezník a uzenář. Nakonec ale přece jen zvítězil bar, za nějž se Tomáš poprvé postavil ve čtrnácti letech. „Do barového řemesla jsem se zamiloval a to mi zůstalo. Těžko říct, jak a co by bylo, kdybych se s barem nepotkal,“ dodává. Jelikož pochází z Vysokého Mýta, vystudoval hotelovku v Chrudimi. Ta byla vyhlášená flairem, k němuž měl Tomáš i díky filmu Koktejl blízko. Tehdy vyhrával flairové soutěže a objížděl akce, dnes je jedním z lektorů flairu na Bar Academy Absolvent, jíž pořádá společnost Jan Becher Pernod Ricard. Už na škole ale Tomáš přičichl také ke klasice a své dovednosti každé léto prověřoval v Itálii, kam jezdil za prací. Jeho prvním působištěm v České republice se stal pražský hotel U Prince a následně bar Black Angel’s v jeho sklepních prostorách. „Pavel Šíma tehdy dával dohromady opening tým a já do něj patřil,“ vzpomíná. Podobně jako spousta barmanů Tomáš od počátku snil o vlastním podniku a tenhle svůj sen si naplnil už v prosinci 2013, kdy spolu s Eduardem Ondráčkem v Bartolomějské ulici v centru Prahy otevřel Bonvivant’s CTC. O pět let později se bar přesunul na Vinohrady, do prostor, které Tomáš „podědil“ po Lounge Bohemia, dočasné pražské verzi londýnského baru Pavla Tvaroha. I tímhle směrem, i když trochu oklikou, mířila jedna z otázek 60 vteřin. Tomáš na sebe prozradil třeba i to, co by nikdy nesnědl nebo nevypil, jen jaké má profesní vzory, se nám z něj prostě vymámit nepodařilo…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat