Gin z pražské Garage 22 už se stáčí do láhví

20.07.2020Bára Urbanová

Není výjimkou, že se ginové palírny pustí do vývoje či rovnou výroby vlastního toniku, který s jejich jalovcovým destilátem tvoří ideální pár. I holešovická Garage 22 má svůj gin a tonik, její příběh je ale přesně opačný. Všechno to před pár lety začalo tonikem, přesněji tonikovým sirupem. A k ginu se čtveřice majitelů malé pražské destilerky dopracovala až časem – první láhve Ginu 22 se do oběhu dostanou tento týden.

Základ projektu Garage 22 Prague Distillery, která je jedním z nájemců Vnitroblocku v Praze-Holešovicích, před čtyřmi lety položili Ondřej Volák a Matouš Ballík. Svého času byli spolužáky na hotelovce v Mariánských Lázních, ale zatímco Matouš ji dokončil a stal se sommelierem, Ondřeje už ve druháku vyhodili, a tak se aspoň v oboru vyučil a začal pracovat jako číšník a později i manažer restaurace. Jejich prvním společným, nikoliv však samostatným počinem bylo Nejen Bistro v pražském Karlíně, kterého se v roce 2015 stali spolumajiteli. Odešli odtud o tři roky později do vlastního – na Letné otevřeli bistro Pipca, jehož hlavní položkou na menu jsou grilovaná kuřata. V té době už paralelně pracovali na dalším projektu. „Ve Švédsku, které mám hodně rád, jsem objevil tonikový sirup. Mít k dispozici silný koncentrát, z nějž si můžou lidé nebo i podniky sami velmi snadno připravit tonik, mi v době ginového boomu přišlo jako skvělý nápad. Chtěl jsem ho začít do České republiky dovážet, ale jednání se švédskými výrobci se nepodařilo dotáhnout do konce, tak jsme se s Matoušem rozhodli, že začneme Tonic Syrup vyrábět sami a podle vlastní receptury. A protože šlo v zásadě o garážový projekt, vznikla značka Garage 22,“ popisuje Ondřej úplné počátky podnikání, které nakonec vyústilo v palírnu. Od rozhodnutí po první půllitrové lahvičky s přírodním koncentrátem z chininové kůry a dalších ingrediencí uběhl zhruba rok. Letos na jaře k sirupu přibyla ještě Garage 22 Tonic Water ve 200ml lahvičkách, která na první pohled zaujme nahnědlou barvou po chininové kůře. „Pracujeme i na čiré verzi,“ prozrazuje Ondřej a dodává: „Sirup od nás bere například pražský bar Balcony, tonik Garage 22 momentálně najdete třeba v karlínském bistru Proti proudu.“

Palírna v srdci Holešovic / Nápad destilovat vlastní gin je stejně starý jako ten na tonikový sirup, jen trvalo trochu déle, než se pro něj Matoušovi s Ondřejem podařilo nadchnout také nějakého investora. Mezitím se tým Garage 22 rozšířil o Martina Přibíka, který má bohaté manažerské zkušenosti z gastronomie i nápojové a obchodní branže. Zbývalo už jen najít vhodné prostory. „Hledali jsme něco s industriálním charakterem a holešovický Vnitroblock, jehož jsme se před více než rokem stali součástí, tuhle představu naplňuje naprosto ideálně. Navíc se nachází v širším centru Prahy a v místě, které už nějakou dobu žije zajímavým životem,“ podotýká Martin. Prostory bylo potřeba upravit a dát jim designově přívětivou tvář, čehož se ujal architekt Martin Šenberger, jenž je Matoušovým a Ondřejovým společníkem v Pipce a stojí i za jejím interiérem. Tím nejdůležitějším v celé Garage 22 je kromě jejího osazenstva destilační zařízení Arnold Holstein. „Rozhodli jsme se pro kombinaci třísetlitrového kotle s rektifikační věží. Součástí zařízení je i aroma koš, do nějž vkládáme čerstvé botanicals,“ vysvětluje Ondřej. Vybavení pro výrobu ginu včetně dvou zracích tanků o objemu 330 l a filtračního zařízení na vodu má Garage 22 už od loňského podzimu. „Kotel jsme montovali v říjnu, o povolení provozovat palírnu jsme žádali o měsíc dříve a získali jsme ho před dvěma týdny. Naplnit veškeré administrativní požadavky nám zabralo deset měsíců,“ objasňuje Martin důvod, proč bude první gin z holešovické palírny k mání teprve v nadcházejících dnech.

Deset botanicals a růžová variace / Ani receptura na Gin 22 samozřejmě nevznikla ze dne na den. Kromě studia destilace jalovcové pálenky a bezpočtu ochutnávek se celý „garážový“ tým loni v lednu vypravil do Londýna, kde absolvoval masterclass v City of London Distillery. „Součástí semináře je i destilace vlastní receptury ginu na malém alembiku. Přivezli jsme si tak čtyři různé giny a jeden z nich se stal odrazovým můstkem pro naši recepturu,“ prozrazuje Ondřej a pokračuje: „Volba padla na ten nejvíc oldschoolový, který jsme se ale rozhodli doplnit o ryze české ingredience, jako jsou šištice chmelu nebo borovicové výhonky. Do budoucna bychom si chtěli hrát třeba ještě s kaštanovým květem nebo trnkami, do oka nám padl taky trnovník akát.“ Celkem receptura na premiérový Gin 22, jenž se do půllitrových láhví plní při 42 % alkoholu, zahrnuje deset botanicals. Kromě jalovce z Makedonie a zmiňovaných šištic a výhonků k nim patří třeba ještě andělika, koriandr, grepová kůra a skořice čínská. Většinu z nich holešovická palírna odebírá od britské společnosti Beacon Commodities, jež dodává například i pro Diageo. Neutrální destilát je obilný. „Velejemný 96% obilný líh máme z Kojetína,“ doplňuje Ondřeje Martin. Současně se základní variantou poputuje z Garage 22 do barů i ke koncovým zákazníkům pink gin. Jeho receptura je úplně jiná, sestává ze třinácti botanicals, mezi nimiž nechybí čerstvé granátové jablko, rebarbora a grep, které se při destilaci vkládají do aroma koše. Barvu růžovému ginu následně propůjčují okvětní lístky růží a brusinky, jež mu navíc ještě přidávají mírně kyselé tóny. „Zatímco Gin 22 bych popsal jako jemný a mírně nasládlý, s tóny jalovce a citrusů a nádechem skořice, náš Pink Gin je spíš květinově-ovocný,“ popisuje první dva destiláty Garage 22 Martin. V polici za ním stojí ještě gin zbarvený do modra. „Vyrobili jsme ho na přání jednoho klienta. Barvu mu dodává klitorie, s níž chceme do budoucna taky experimentovat,“ prozrazuje Ondřej. „Naším cílem ale primárně je budovat vlastní značku,“ dodává. Co várka ginu to maximálně pět set láhví. První z nich opustí prostory palírny už tento týden.

foto: BoysPlayNice

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat