The Tipsy Banker: Clover Club

29.07.2020The Banker’s Bar

K pozapomenutým drinkům americké předprohibiční éry patří koktejl pojmenovaný po filadelfském pánském klubu, jenž se scházel v hotelu Bellevue. Jeho popularita začala upadat v polovině třicátých let a návratu na výsluní se dočkal až s novým tisíciletím. Jak a z čeho Clover Club namíchat, prozrazuje ve videu nový Tipsy Banker Honza Veselý. Nejdřív si ale přečtěte příběh drinku, jenž si svého času vysloužil zařazení mezi ty nejhorší…

Albert Stevens Crockett, jenž ve 30. letech 20. století sepsal několik barmanských manuálů odkazujících na newyorský hotel Waldorf-Astoria, spojuje původ koktejlu Clover Club se stejnojmenným pánským klubem tvořeným právníky či bankéři, ale i básníky a spisovateli, kteří se od počátku 80. let 19. století pravidelně scházeli ve filadelfském hotelu Bellevue. Odkazuje rovněž na George C. Boldta, jenž stál v čele hotelu Bellevue-Stratford a významně se přičinil o to, že se v tamním Old Baru kombinace ginu, domácího malinového sirupu, suchého vermutu, citronové šťávy a bílku těšila velké oblibě. Receptura drinku se zrodila nejpozději v roce 1896, první dochované písemné záznamy se ale vztahují až k roku 1901 a lze je nalézt v New York Press. Na sklonku první dekády minulého století se Clover Club míchal nejen po celé Filadelfii, ale také v newyorských hotelech Plaza nebo Waldorf-Astoria a popularitu si udržel až do první poloviny 30. let. Traduje se kupříkladu, že si jej rád jako doplněk k jídlu dopřával irský básník William Butler Yeats. Zlom přišel v roce 1934, kdy byl Clover Club označen časopisem Esquire za jeden z nejhorších koktejlů, který vyhledávají převážně ženy nebo homosexuálové. Nijak mu nepomohla ani poválečná éra spojená s postupným úpadkem koktejlové kultury, v níž pro čerstvé bílky ani domácí malinový sirup nebylo místo. Návrat na barovou scénu tak Clover Club slavil až s nástupem koktejlové renesance v novém tisíciletí. Nejvýrazněji se k jeho odkazu přihlásila Julie Reiner, když v newyorském Brooklynu otevřela stejnojmenný bar. Tipsy Banker Honza Veselý přemýšlel, jak klasiku malinko vylepšit, a tak se dopustil malého twistu. „Rozhodl jsem se 15 ml malinového sirupu nahradit čerstvými malinami. Použil jsem je kvůli příjemné vůni a jen lehké sladkosti, která vyzdvihuje ostatní ingredience,“ objasňuje.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat