Každý jsme jiný a máme jiná slabá místa

30.07.2020AtBars

Druhá polovina seriálu Tělo a pohyb, v němž se věnujeme fyzickým obtížím, které může práce za barem přinášet, se ponese v trochu jiném duchu než doposud. Její ústřední postavou se stane fyzioterapeut David Novotný a také samotní barmani, jimž bude radit, jak bolest odstranit a jak jí předcházet. Mezi lidmi z gastra má spoustu přátel a už stihl vypozorovat, že nic jako „číšníkova pata“ nebo třeba „barmanovo rameno“ neexistuje. „Každý jsme jiný, a tak by měl každý dostat doporučení na svoje slabé stránky,“ říká. 

Proč sis zvolil právě profesi fyzioterapeuta?

Celý život trpím na různé bolístky těla spojené se sportem a životem, kdysi jsem i nějakou rehabilitaci absolvoval. Že se budu fyzioterapii sám věnovat, jsem se rozhodl asi čtrnáct dnů před odevzdáním přihlášky. V té době jsem uvažoval i o architektuře, ale když jsem v seznamu škol uviděl studijní program fyzioterapie, byla to láska na první pohled. Vystudoval jsem ji na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Jsem rád, že jsem si zvolil právě tenhle obor. Pomáhat lidem je vlastně záslužná činnost, někdy hodně unavující a jindy naopak nabíjecí.

Máš nějaké profesní vzory?

Vzorů nebo spíš lidí, kteří mě inspirují, mám mnoho. Ještě před zahájením studia jsem občas četl o profesoru Kolářovi a jeho práci u sportu a dětí. Zaujalo mě jeho celostní pojetí a neuvěřitelné diagnostické schopnosti. Na škole jsem objevil další významná jména, patří k nim Karel Lewit, jenž se zabýval manuální medicínou, František Véle, neurofyziolog, kineziolog a především skvělý člověk a pedagog, který vždy podával těžké informace s neuvěřitelnou lehkostí, Václav Vojta, jehož doménou byla vývojová kineziologie dětí, David Pánek, což je výborný neurolog i člověk, nebo třeba Petr Bitnar, kterého nelze nemít rád už jen proto, jaký je, navíc má fenomenální cit v prstech a intuici. A takto bych mohl pokračovat…

Existují ve fyzioterapii nějaké školy, přístupy, trendy? Kterou z cest vyznáváš ty a v čem je specifická?

Fyzioterapie je obrovsky široký obor, že snad neexistuje klinická medicína, ve které by se neuplatnila. Mně osobně je stále velmi blízká myoskeletální medicína, tedy manuální přístupy k ošetření svalů a kloubů. V poslední době se začínám věnovat fasciím, které v naší zemi začínají prostupovat do odborného popředí. Pořád mě také fascinuje pohyb jako takový. Stejně tak mě velice zajímá duše, která je nejspíš tím hlavním každého z nás.

Pracuješ i s lidmi z gastronomie. S jakými nejčastějšími problémy se u nic setkáváš?

Mezi lidmi z gastra mám mnoho přátel. Nemůžu říct, že je trápí něco specifického. Chodí ke mně s bolestí nebo problémem, který by je trápil i v jiném zaměstnání. Zatím neznám typický problém, který bychom nazvali „číšníkova pata“ nebo třeba „barmanovo rameno“. V práci je trápí záda, ruce, kolena, nohy…

Kdy je čas na to vyhledat pomoc fyzioterapeuta?

Preventivně je možné navštívit fyzioterapeuta kdykoliv. Proč čekat, až „se ucho utrhne“? Pokud něco stejného dělám mnoho hodin denně vícekrát v týdnu, už by to chtělo pravidelnou kompenzační činnost. Všem lidem doporučuju, aby něco dělali pravidelně. Někdy se rouhám a říkám, že je jedno co, ale pravidelně. Pokud někdo trpí bolestmi pohybového aparátu, tak bych doporučil nejdříve návštěvu odborníka, který s tělem a pohybem pracuje prakticky. Pokud se nedaří ulevit od trápení, tak až pak bych doporučil lékaře.

Máš nějaká obecná doporučení, jak za barem bolesti předcházet?

Každý jsme jiný, a tak by měl každý dostat doporučení na svoje slabé stránky. Obecně lze říci, že by tělo nemělo být příliš pokroucené. Pohyb by měl být pestrý a ve velkém rozsahu. Každý by měl sám na sobě poznat, kdy je křečovitý a kdy uvolněný. Nestresovat se, dobře jíst i pít a dostatečně odpočívat.

Chystáme společně pokračování seriálu Tělo a pohyb, na co se v jednotlivých dílech zaměříš a proč?

Rád bych se v každém díle zaměřil na problémy konkrétního člověka a na nich bych chtěl ukázat, že příčina je často vzdálená od místa bolesti.

foto: Jakub Dvořák

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat