Barová akademie: Jak vyladit on-line nabídku

07.08.2020DBA

V uplynulých měsících se s ohledem na omezené možnosti barového provozu řada podniků po celém světě uchýlila k prodeji koktejlů s sebou či rozvážkové službě. Některé v této nabídce pokračují, jelikož jde o vítaný zdroj dalších příjmů. Jak na to? Nechte si poradit od těch, kteří uspěli.

V čase uzavření podniků se do prodeje drinků on-line rozhodl pustit například Iain McPherson z edinburského baru Panda & Sons, jenž na podporu místní barové komunity spustil on-line doručovací službu Edinburgh Booze Delivery. Podobně se k nelehké situaci postavil Lucas Lopez Davalos, barový konzultant z Buenos Aires, který založil on-line obchod Dava Mercado, jenž prodává koktejly a dárkové balíčky sestavené z nabídky těch nejlepších podniků v zemi. A právě Iain s Lucasem dali pro Diageo Bar Academy dohromady deset tipů, jak s nabídkou s sebou v barech co nejlépe pracovat a jak tuto novou obchodní příležitost využít.

Vsaďte na jednoduchost / Stejně jako v případě koktejlového menu i u nabídky s sebou platí, že nic se nemá přehánět. „Příliš mnoho možností výběru zákazníka zbytečně zatěžuje, proto naši on-line nabídku omezujeme na šest koktejlů na každý bar. Z provozního hlediska to pomáhá šetřit čas, bary mohou efektivněji reagovat na poptávku a uzpůsobovat jí přípravu vybraných drinků,“ říká Iain a pokračuje: „Velkým plus naší on-line platformy byla od počátku možnost shromažďovat a analyzovat data o prodejích, což je velmi užitečný nástroj, který nám pomáhá lépe pochopit, co si zákazníci žádají a jaké mají potřeby.“ Na poptávku reaguje i Dava Mercado. „Jednou z hlavních charakteristik našeho projektu je, že se snažíme vyrábět s nejnižšími možnými náklady na suroviny a s maximální přidanou hodnotou v podobě jejich zpracování,“ objasňuje Lucas a dodává: „Když jsme s on-line nabídkou začali, zařadili jsme do ní výběr aperitivních a klasických koktejlů s lehkým twistem a slavili jsme s nimi úspěch. Teď, když se nám daří, uvažujeme o vytvoření řady nealkoholických koktejlů a kombuchy.“

Myslete na čas / Klíčová je rovněž efektivnost z pohledu času, který přípravou a doručením drinků strávíte. „Hned na začátku je potřeba najít rovnováhu mezi pracovními hodinami a příjmy, které z koktejlů s sebou plynou, jinak by vůbec nemělo smysl se do této formy prodeje pouštět. My jsme celý proces výběru a objednání přesunuli on-line. Zákazníci si tak z nabídky mohou vybírat tak dlouho, jak potřebují, a nás to nestojí ani minutu času, můžeme se tudíž plně soustředit na vyřízení objednávek. Díky tomu, že si vždy vyberou přesný časový úsek pro vyzvednutí nebo doručení, můžeme si vše každý den dobře naplánovat. Je to výhra pro všechny strany,“ říká Iain.

Zvolte správné ingredience / „Když jsme naši doručovací službu spustili, prodávali jsme celkem dost koktejlů, které obsahovaly ingredience, jež se poměrně rychle kazí, což s sebou pochopitelně nese omezené skladovací možnosti a vyšší náklady. Rozhodli jsme se proto například čerstvou limetovou nebo citronovou šťávu zaměnit za směs několika kyselin, kterou lze v chladu uchovávat až tři týdny. Šetříme tím čas, protože si ji můžeme připravit dopředu, navíc nám nevznikají náklady za opakovaný nákup čerstvých ingrediencí. Schválně se podívejte do svých koktejlových receptur a pokuste se přijít na to, které položky byste mohli nahradit – samozřejmě aniž by to mělo vliv na chuť nebo kvalitu daného drinku,“ doporučuje Iain. Na kvalitu dbá i Dava Mercado. „Produkt, který nabízíte, je pro váš úspěch klíčový. Z dlouhodobého hlediska se rozhodně nevyplatí zahrávat si s kvalitou jen proto, abyste ušetřili,“ podotýká Lucas a dodává: „V Dava Mercado si dáváme pozor také na odpad a snažíme se každou surovinu využít co nejefektivněji. Zbytky ovoce například zpracováváme na sirupy nebo třeba cordialy, ovocné kůže či infuze. Nic se nevyhodí.“

Pěkně to zabalte / Při kalkulaci ceny koktejlu je potřeba zohlednit také náklady za obalové materiály. „Tuhle položku je potřeba pečlivě zvážit. Osobně doporučuji nakupovat láhve ve větších objemech, protože čím víc jich najednou koupíte, tím levněji vás každá vyjde,“ říká Iain a pokračuje: „My jsme vybrali láhve, které pojmou dvě porce koktejlu, a prodáváme je vždy po dvou, protože nám to tak z pohledu marže a zisku lépe vychází.“ Lucas k tomu přidává ještě další rozměr. „Náklady ale nejsou to jediné, na co byste měli myslet. Zvažte rovněž, zda se dokážete chovat udržitelně. Finančně to samozřejmě bude o něco náročnější, ale planeta a životní prostředí vám za to budou vděční. Ekologické balení navíc může být právě tím, co váš produkt odliší od ostatních, takže určitě stojí za to prozkoumat, jaké možnosti se vám nabízejí,“ říká.

Nastudujte si zákony / Než se do prodeje s sebou pustíte, měli byste se důkladně seznámit s platnou legislativou. „Ve Skotsku je například potřeba mít v licenci zahrnout i možnost vynášet alkohol mimo provozovnu,“ poukazuje na jedno z lokálních úskalí Iain. Lucas se domnívá, že zejména v případě internetového prodeje je lepší se obrátit na právníky a rozšíření obchodních možností s nimi konzultovat. „Nechte na odbornících, ať vaše smluvní podmínky zkontrolují, ať máte jistotu, že je vše v souladu s legislativními požadavky,“ doporučuje.

Buďte digitálně důvtipní / Iain se do webu pustil vlastními silami. „S využitím rad a návodů na YouTube a fórech pro vývoj webových stránek jsem byl schopen e-shop Edinburgh Booze Delivery postavit sám, čímž jsme ušetřili spoustu peněz. Neříkám, že máte udělat to samé, jen chci poukázat na sílu technologií a na to, že se s nimi můžete popasovat i sami. Navíc existuje celá řada možností, jak prodávat on-line – můžete k tomu využít Facebook nebo Instagram, dokonce i na WhatsAppu lze nastavit objednávkový systém,“ nastiňuje možnosti. Podobně to vnímá také Lucas. „V pohostinství se dnes vyplatí být digitálně důvtipný, ať už jde o vytvoření e-shopu nebo komunikaci a prodej prostřednictvím sociálních sítí. Nikdy ale nesmíte ztratit ze zřetele skutečnost, že lidé nakupují od lidí. Vaši zákazníci musejí vědět, že jste na druhé straně vy. Využijte všechny kanály, které máte k dispozici, k propojení s komunitou a k budování stálé a věrné klientely,“ zdůrazňuje.

I na doručení záleží / Nalahvováním perfektního koktejlu to zdaleka nekončí, součástí vaší služby je doručení, které má rovněž velký vliv na to, jak vás budou zákazníci hodnotit. „V Booze Delivery si doručení zabezpečujeme sami, a tak máme plnou kontrolu i nad touto částí služby a nemusíme platit třetí stranu. Pokud je to jen trochu možné, doporučoval bych vám postupovat stejně. V opačném případě si pečlivě prostudujte nabídku kurýrních služeb ve vašem okolí a pokuste se vyjednat co nejlepší podmínky,“ říká Iain. Stejné řešení přijali i v Buenos Aires. „Dodávky do 80 km doručujeme s využitím vlastních zdrojů, pro ty do vzdálenějších míst využíváme národní poštu. Všechny zásilky průběžně sledujeme, nicméně riziko, že během přepravy dojde k jejímu poškození tu samozřejmě vždycky existuje. Snažíme se tomu předejít pečlivým balením. Jak jsem již zmínil, kvalita obalových materiálů je klíčová. Zaměřili jsme se také na aktualizaci objednávek, což se nám velice osvědčilo. Posiluje to důvěru zákazníků a obecně to prospívá celému obchodnímu vztahu,“ dělí se o nabyté zkušenosti Lucas.

Rozmanitost nese ovoce / I když základ vaší nabídky budou tvořit koktejly, přemýšlejte o tom, jak a čím ji zpestřit. „Booze Delivery kromě koktejlů nabízí ještě další doplňkový sortiment včetně skla nebo ledu. Prodáváme také různé nealko, pivo i destiláty, třeba náš Gin Gin Panda, ale také merch zapojených barů nebo třeba vouchery, aby náš on-line obchod nebyl pro zákazníky jen jednorázovou zastávkou a poskytl jim více nákupních možností,“ objasňuje Iain. Rozmanitost vyznává také Dava Mercado. „Do nabídky jsme zařadili zážitkové balíčky sestávající z jídel a nápojů, při jejichž sestavování se snažíme být náležitě kreativní. Naším záměrem je zprostředkovat zákazníkům skvělý večer i v případě, že nemohou nebo nechtějí vyrazit ven,“ prozrazuje Lucas a dodává: „Další možnost navýšení prodejů skýtá oboustranně prospěšná spolupráce se stejně smýšlejícími značkami nebo jednotlivci, jež zvýší povědomí o vašem produktu a pomůže vám oslovit širší publikum.“

Rozhlédněte se kolem / „S ohledem na to, že se takeaway a doručovací služby staly nedílnou součástí naší nové gastronomické reality, přibývá i zdrojů informací, které vám pomohou se v této problematice lépe zorientovat,“ podotýká Iain a pokračuje: „Osobně považuji za velmi užitečné se porozhlédnout kolem a zjistit, co v této oblasti v lokálním i globálním měřítku ostatní podnikají a jak se jim v této oblasti daří. Ostatně právě díky komunikaci s majiteli dalších podniků a vzájemném sdílení zkušeností Booze Delivery vznikla.“

Nezapomínejte na trénink / Dokonalého výsledku lze dosáhnout pouze v případě, že je barový tým seznámen s novou formou nabídky a každý ví, jak k ní svým dílem přispět. „Strávili jsme dostatek času tréninkem personálu, aby byli jednotliví členové týmu schopni pracovat na různých postech. Díky tomu dokážeme být i za stávajících podmínek pružní a pohotoví. Zároveň to znamená, že nemusíme žádné dílčí práce zadávat externě, což nám pomáhá snižovat náklady,“ vypočítává výhody trénovaného týmu Iain. „Důkladné proškolení personálu v recepturách, přípravě a lahvování koktejlů může pomoci minimalizovat plýtvání a zachovat optimální marži. Nemluvě o tom, že se všichni členové týmu budou cítit silní v kramflecích a dostatečně sebevědomí na to, aby dokázali zvládnout svou práci i za ztížených podmínek, jimž jsme byli a někteří i nadále jsme vystaveni,“ uzavírá Lucas.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat