Martin Hudák plní svou kávu také do kapslí

14.08.2020Bára Urbanová

Před pár týdny měla svou premiéru nová značka kávy Spiritual Coffee, kterou vytvořil světově uznávaný slovenský barman a barista Martin Hudák, jenž už déle než dva roky působí v Austrálii. Sám si ji vybírá a praží a do světa ji posílá jak v zrnkové podobě, tak naplněnou do recyklovatelných kapslí. Obě už jsou k mání i v srdci Evropy.

Co tě přivedlo na myšlenku vytvořit vlastní značku kávy?

Během mých cest po světě v rámci šíření povědomí o značce Mr. Black jsem narazil na spoustu barů, v nichž káva představovala zásadní problém. Mnohé z nich se potýkaly s neochotou ze strany majitelů nebo managementu investovat do kvalitních technologií a do kávy samotné nebo i s nedostatkem prostoru za barem pro její přípravu. To vše mě motivovalo poskytnout své zkušenosti a využít své vášně pro kávu k odbourání tohoto problému.

Kolik času uběhlo od prvotního nápadu po jeho realizaci? A kdo všechno ti s ní pomáhal?

S nápadem na vlastní značku kávy jsem přišel v polovině roku 2018, tedy zhruba rok poté, co jsem vyhrál mistrovství světa v disciplíně Coffee in Good Spirits, a v době, kdy jsem stál na začátku nové cesty v Austrálii. Dát dohromady celý koncept a konečně vše dotáhnout do zdárného konce mi trvalo déle než rok, jelikož jsem byl hodně vytížený díky našemu baru Maybe Sammy a likérům Mr. Black. Koncem roku 2019 jsme se spolu s mojí partnerkou Miškou rozhodli investovat naše úspory a pořádně to rozběhnout. Najali jsme si profesionální marketingovou firmu, která nám pomohla s identitou značky a jejím designem, spolupracujeme také se šikovnou freelancerkou, která se nám stará o sociální sítě. Zatímco mým úkolem je výběr, ochutnávání, pražení a balení kávy, Miška řeší veškerou logistiku, od objednávek až po webovou stránku.

Proč jste vybrali právě název Spiritual Coffee?

Částečně jde o drobný odkaz na soutěž Coffee in Good Spirits, které jsem se čtyřikrát zúčastnil. Hlavně se mi ale líbilo spojení slov káva a spirit, přičemž spirit v mém pojetí není jen alkohol jako takový, ale něco víc duchovního, něco, co nelze uchopit, co musíš procítit. Koktejlový a kávový svět jsou navíc propojené prostřednictvím rituálů. Shrnul bych to tedy asi takto: Coffee rituals with good spirit.

Kávu si vybíráš a pražíš sám? Odkud je a kde se zpracovává?

Snažím se vybírat kávu přímo od farmářů, se kterými jsem měl možnost se setkat nebo jsme byli v osobním kontaktu. Do Austrálie se dováží prostřednictvím jedné brazilské rodinné firmy, kterou vlastní tři bratři, s nimiž dlouhodobě spolupracuji už v rámci Maybe Sammy. Po otestování vzorků si kávu sám pražím v Alexandrii, což je jižní část Sydney. Zapojil jsem se do kolektivního projektu, který mi umožňuje pronajmout si prostor pražírny na vybraný den a čas, mohu ji tudíž pražit podle aktuální poptávky, takže je maximálně čerstvá. Na tvorbě kávového profilu a pražení se sám podílím, tím pádem jsem schopen se za její kvalitu osobně zaručit.

Jakou kávu jsi vybral pro začátek a chystáš se nabídku dál rozšiřovat?

Pokuj jde o zrnkovou kávu, základ naší nabídky momentálně tvoří káva z brazilského regionu Minas Gerais, který jsem měl v posledních letech možnost dvakrát navštívit a podílet se na sběru kávy i jejím zpracování. Mám tento region rád a cítím zodpovědnost propagovat tamní farmáře. Do kapslí plníme směs brazilské kávy z regionu Poços de Caldas a kolumbijské Popayan Reserve. Začínám v malém, abych si otestoval trh a zjistil, jaké budou reakce. Do budoucna plánuju vytvořit širší spektrum káv, které budou vhodné jako house blend na espresso i jako single origin na filtrovanou kávu. Chystám se rovněž pražit kávu na míru pro partnerské podniky a další zákazníky.

Budeš se do budoucna snažit držet stejného chuťového profilu, nebo se chuťová škála Spiritual Coffee bude měnit podle dostupných surovin?

Mým záměrem je ukázat, že káva nemusí být jen hořká a čokoládová nebo oříšková, ale že může chutnat i úplně jinak. Právě proto si při výběru kávy a jejím zpracování nechci nijak svazovat ruce. Rád bych experimentoval přímo s farmáři a přišel s něčím zajímavým a unikátním. Chtěl bych bourat hranice zažitého a otevřít dveře do nového světa kávového požitku.

Proč ses rozhodl nabízet kávu taky v kapslích? Mezi baristy se přece jen oblibě zrovna netěší…

Momentálně naše nabídka sestává půl na půl z kávy zrnkové a kávy v kapslích, časem se to ale může změnit. Kapsle jsou určeny především těm, kdo mají rádi dobrou kávu, ale nemají na její přípravu tolik času nebo nemají dost vědomostí na to, aby dosáhli dokonalého výsledku. Sám jsem byl dlouhá léta proti nim, ale měl jsem možnost ochutnat kávu v kapslích od známých světových baristů a byl jsem velmi mile překvapený. Problémem kávového světa je určitá míra snobství a příliš mnoho ega. Zatímco si každý hrajeme na svém písečku, lidé doma nebo v kancelářích pijí instantní nebo nějakou podřadnou kávu a nemají ani tušení, odkud pochází. Osobně se domnívám, že je na čase mnohem víc otevřít svět výběrové kávy běžným kávovým fajnšmekrům, což by se prostřednictvím kapslí mohlo postupně podařit.

Z čeho ty kapsle jsou a jak se plní?

S výrobou a plněním kapslí mi pomáhá jedna firma v Sydney. Každá z nich obsahuje kávu, kterou jsem sám upražil. Kvůli delší životnosti a zachování chuti i aroma je zakonzervovaná dusíkem. Kapsle, které používáme teď, jsou recyklovatelné, připravuju už ale druhou edici, která se bude plnit do kapslí z biologicky odbouratelného materiálu.

S jakými objemy kávy pracuješ?

S kapslemi je to lehčí, protože mají delší živostnost. Nechal jsem si jich vyrobit 2500 kusů na jedno plnění, takže je mám skladem připravené na prodej. Se zrnkovou kávou musím být opatrnější a pražit ji tak, aby byla co nejčerstvější – od jejího upražení po odeslání zákazníkům nesmí uplynout déle než měsíc. Jsem ještě na začátku, a tak pořád hledám ideální model. Znám ale svou kapacitu i možnosti. Nejmenší množství kávy, které dokážu upražit, se pohybuje mezi třemi a čtyřmi kilogramy, největší pak činí až sto kilogramů za hodinu.

Co dalšího si pod značkou Spiritual Coffee uvedl na trh a co ještě chystáš?

V nabídce máme ještě eko tašku vyrobenou z konopí jednou firmou z Melbourne. Plánujeme uvést na trh řadu keramických pomůcek na přípravu filtrované kávy a kávové šálky. Značka Spiritual Coffee zahrnuje ale také konzultační služby – vytvářím personalizované kávové koncepty pro bary a kavárny nebo třeba kávovo-koktejlové programy pro různé typy akcí.

Kde si lze Spiritual Coffee koupit a kde všude bys ho do budoucna rád viděl?

Momentálně prodáváme kávu přes e-shop na našem webu, chtěli bychom ji ale nabízet také prostřednictvím butikových prodejen a bio obchodů. Hranice si neklademe – velký potenciál vidím například na asijském trhu a hlavně v hotelovém sektoru. Káva v kapslích určitě najde uplatnění v koktejlových barech, kde chybí finance, prostor nebo čas na přípravu espressa. Už teď si lze obě varianty kávy koupit i v Čechách. Kapsle mám uskladněné na Slovensku, zrna posílám kvůli čerstvosti z Austrálie. Postupně se to rozjíždí, tak mi držte palce a užijte si chuť Spiritual Coffee!

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat