Koktejlová štafeta: Beam Beach

14.09.2020AtBars

Osmá etapa štafety, v níž se místo štafetového kolíku předávají zajímavé domácí ingredience, zamířila napříč republikou zpátky do Prahy. Poslal ji tam Peter Pavlis, jenž ve slezské Ostravici provozuje PePe bakery & coffee. Za nástupce na koktejlové trati si vybral svého někdejšího kolegu ze Slovenska, pro nějž nachystal likér z ingrediencí, které v Beskydech sám nasbíral. Matej Brunovský se ho rozhodl zapracovat do drinku, jenž se nese v lehce brazilském duchu. Má to svůj důvod – jeho aktuálním působištěm je totiž restaurace Brasileiro ve Slovanském domě.

O volbě dalšího barmana na trať koktejlové štafety měl Peter Pavlis jasno prakticky okamžitě – padla na někdejšího kolegu z Grand Hotelu Kempinski ve Vysokých Tatrách. „Mým nástupcem bude Maťo Brunovský. Mám ho rád, je to velký profesionál, který si na nic nehraje a míchá neskutečné drinky. Obdivuju taky jeho přístup k hostům a jsem moc rád, že se vydal do Prahy, která mu otevřela barovou náruč a pomohla mu posunout se ještě o pořádný kus dál. Dlouho jsem ho neviděl, tak mu aspoň posílám pozdrav z Beskyd a jsem zvědavý, jak se s ním popasuje,“ říká. Tím pozdravem je likér, který Peter pojmenoval Lysosběr, protože na něj použil ingredience, které nasbíral na nedaleké Lysé hoře. „Pomohla mi s tím naše dobrá kamarádka a nejlepší bylinkářka v Beskydech. Měl jsem určitý záměr, ale chtěl jsem aby mi se sběrem pomohl někdo, kdo tomu opravdu dobře rozumí,“ objasňuje. Z výpravy do přírody přinesli mladé smrkové a borovicové výhonky, bobulky jalovce a malé borovicové šišky, k nimž Peter přidal ještě trochu pomerančové kůry a vše nechal zhruba dva týdny macerovat v domácí vínovici. Jako sladidlo použil lesní med z Krásné, která leží na opačné straně Lysé hory. „Maťo bude určitě přesně vědět, jak s Lysosběrem naložit. Osobně tipuji, že asi sáhne po Jim Beam Rye, ale uvidíme,“ vyslovil Peter na závěr jednu domněnku, jež se ukázala být správná.

S whiskey v brazilském rytmu / Matej Brunovský zná Petera stejně dobře jako on jeho, a tak ho nijak nepřekvapilo, jakou cestou se při tvorbě své domácí ingredience vydal. „Vždycky měl blízko k přírodě,“ konstatuje s tím, že co ho ale naopak překvapilo velmi příjemně, byl výsledek Peterova snažení. „Peterův Lysosběr má lehce nasládlou chuť s výraznými tóny jalovce. Musím přiznat, že jsem se v první moment trochu lekl, jak ho zkombinuji s whiskey Jim Beam. Po chvilce přemýšlení ta prvotní panika ale opadla,“ přiznává a pokračuje: „Rozhodl jsem se na bázi Jim Beam Rye připravit tiki drink. S úkolem zakomponovat whisky do tropicky laděného drinku jsem se už dřív setkal v jedné ze soutěží a musím říct, že mě ta kombinace náramně bavila. Navíc se hodí ke konceptu restaurace Brasileiro, v níž za barem momentálně pracuju.“ Jedinou variantou, jíž se Maťo zabýval, se stala variace na Caipiriñhu. „Přišlo mi zajímavé vytvořit twist, ve kterém by se jednotlivé ingredience vzájemně doplňovaly. Zároveň to byla docela výzva, jelikož mi jednotlivé složky na první pohled nešly tak docela do kupy,“ připouští a objasňuje i následný směr svých úvah: „Vycházel jsem z likéru, který mi poslal Peter, a vybíral k němu ostatní ingredience. První byla limeta, bez níž se můj twist nemohl obejít. Tím jsem měl vyřešenou kyselou složku a potřeba bylo dodat drinku taky nějakou sladkost. Jalovec v Peterově likéru mě navedl na sloe gin. Nasládlou chuť trnkového likéru jsem ale ještě obohatil o tropické tóny grilovaného ananasu. Koktejl ovšem stále postrádal plnost, proto jsem přidal trochu cukrového sirupu a pár střiků Angostura bitters, které podtrhly kořeněné tóny whiskey Jim Beam Rye.“ Výsledek Matej pojmenoval Beam Beach. „I takhle podle mého totiž může vypadat popíjení whiskey Jim Beam někde na pláži v Riu,“ dodává na vysvětlenou.

Beam Beach

35 ml Jim Beam Rye, 25 ml Lysosběru, 20 ml sloe ginu infuzovaného grilovaným ananasem, 20 ml limetové šťávy, 2 barové lžíce cukrového sirupu, 2 střiky Angostura bitters

Beam Beach se připravuje přímo ve sklence. Nejprve do ní odměřte dva střiky Angostury, potom cukrový sirup a limetovou šťávu. Poté přidejte předepsané množství sloe ginu infuzovaného ananasem, likéru Lysosběr a whiskey Jim Beam Rye. Sklenku naplňte drceným ledem a drink pořádně promíchejte. Na závěr už jen dosypte led, aby přesahoval až přes okraj, a koktejl ozdobte třemi plátky čerstvé limety. „Beam Beach má svěží, ale zároveň jemně kořenitou chuť, v níž dominuje žitná whiskey. Na závěr se v ní vynořují jemné tóny jalovce stejně jako lehká trpkost sloe ginu a hořkost Angostury,“ popisuje svůj štafetový koktejl Matej.

Cachaça přeměněná v mezcal / V brazilském duchu se nese i ingredience, s níž se Matej rozhodl na trať vyslat dalšího barmana. Vytvořil pro něj zajímavou infuzi – cachaçu ozvláštnil spáleným ananasem a olivovým olejem. „Ananas grilovaný na dřevě cachaçe dodává jemný nádech kouře. Trochu mi to začalo připomínat mezcal, a tak jsem infuzi ještě pomocí techniky fatwash obohatil o olivový olej, což jí dodalo extra zemité tóny,“ objasňuje Maťo. S výsledkem byl nadmíru spokojen a vlastně mu i hodně pomohl vybrat toho, komu štafetu předá. „Bude to můj bývalý kolega Vláďa Čech, který aktuálně rozbíhá jeden velmi zajímavý projekt v Praze-Karlíně. Vím o něm, že má rád mezcal, takže jsem si na něj hned vzpomněl.“ Volba, komu infuzovanou cachaçu předá, tudíž byla jasná a Matej ani nepochybuje o tom, že s ní Vladimír dobře naloží. „Pracovali jsme spolu na několika koktejlových menu, a proto vím, že si s ingrediencí, kterou mu místo štafetového kolíku posílám, velmi rád pohraje,“ uzavírá Matej Brunovský.

foto: Luboš Wišniewski

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat