Z horského chmelu bude další várka ležáku

17.09.2020AtBars

Hanušovický pivovar potřetí uvaří speciální ležák Holba Keprník, k jehož ingrediencím vedle podhorských ječmenů patří ručně česaný divoce rostoucí horský chmel. Jeho sklizeň už v Jeseníkách začala, pivo bude k mání ve druhé polovině října.

Ležák Holba Keprník hanušovický sládek Luděk Reichl poprvé uvařil v roce 2018. Použil na něj divoký horský chmel, který v Jeseníkách každoročně dozrává na přelomu srpna a září. Letos pivovarští na vytipovaných místech ve volné přírodě zahájili sklizeň na začátku září, první várka Keprníku tak už zraje ve sklepích a k dispozici bude ve druhé polovině října. „Divoký horský chmel je tak unikátní surovina, že u jeho sklizně zkrátka chci být. Ne snad proto, že bych nevěřil našim lidem, ale je to tradice a zároveň radost vidět celou cestu horského chmelu ze svahů Jeseníků až do jiskrného čerstvě načepovaného piva. Jsem pyšný na to, že se nám tím daří Holbě Keprník vtisknout duši zdejších hor. Až v druhé polovině října narazíme první letošní sud, budu mít radost ještě větší,“ říká ředitel Pivovaru Holba Ing. Vladimír Zíka, jenž ani letos u sklizně horského chmelu nechyběl.

Kromě divoce rostoucího horského chmelu se na chuti ležáku Holba Keprník podílí ještě slad z podhorských ječmenů a voda z vlastního vrtu, kterou pivovar čerpá přímo v Hanušovicích, tedy v podhůří Jeseníků. Výsledné pivo má 5,3 % alkoholu, vyznačuje se osobitou vůní, bohatou hořkostí a určitou chlebnatostí, která baví nejen pivaře, ale i odborné poroty pivních soutěží. Na exkluzivitě mu dodává skutečnost, že se vyrábí pouze v omezeném množství. Jeho produkce je závislá na úrodě horského chmelu, který je poměrně vzácnou surovinou. Každoroční výstav Keprníku tak činí jen několik tisící hektolitrů. K dostání je pouze jako pivo sudové, a to ve vybraných hospodách a restauracích. Příležitostně se v podobě limitované edice stáčí rovněž do pětilitrových soudků.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest

@mohlo by vás zajímat