Po omáčkách a polévkách svedou souboj řízky

10.10.2020AtBars

Průhonická restaurace Babiččina zahrada se chystá na třetí olympiádu. Zatímco před rokem se o přízeň hostů utkaly vybrané polévky a letos na jaře byla v plánu olympiáda omáček, teď se bude rozhodovat o tom, který z řízků je ten nejlepší.

Řízková olympiáda startuje v Babiččině zahradě právě dnes a potrvá tři týdny. Hosté restaurace během nich rozhodnou, který z řízků reprezentujících šest zemí světa je ten nejlepší. Kromě klasického českého vepřového řízku smaženého na sádle či vídeňského telecího řízku se o jejich přízeň bude ucházet ještě třeba milánský řízek obalovaný v parmazánu. Traduje se totiž, že právě v Itálii si tento pokrm oblíbil rakouský polní maršál Josef Václav Radecký z Radče a následně jeho recepturu představil na vídeňském císařském dvoře. Tamní kuchař ale neměl parmazán, a tak zvolil trojkombinaci mouka – vejce – strouhanka, a dal tak vzniknout nové vídeňské specialitě. V Babiččině zahradě jí bude konkurovat ještě kyjevský kuřecí řízek, japonský řízek tonkatsu a francouzský cordon bleu. První dva týdny budou soutěžit vždy tři řízky proti sobě. Poslední týden, od 24. října do konce měsíce, proběhne závěrečné klání třech nejúspěšnějších.

Po řízkové olympiádě bude v listopadu následovat svatomartinský týden, jenž se ponese ve znamení voňavých husích a kachních pečínek. Na konec listopadu je naplánována přehlídka nejlepších českých knedlíků a ve druhé polovině ledna přijde na řadu oblíbená Babiččina zabíjačka.

@mohlo by vás zajímat