Holandský gin 1689 je odrazem dávné historie

14.10.2020Ondra Hnilička

Nizozemci i Britové po staletí tíhnou k jalovcové pálence – ostatně právě z Nizozemí se do Anglie dostala. Kořeny v obou zemích má i novodobý Authentic Dutch Gin 1689, jenž se vyrábí v Schiedamu podle receptury nalezené v Britské knihovně.

Zásluhy na tom, že se stal z ginu jeden z britských národních nápojů, jsou připisovány Vilému III. Oranžskému, jenž byl v roce 1689 korunován anglickým králem. Hned zkraje své vlády se zasadil mimo jiné o to, aby se do Anglie místo brandy z nepřátelských katolických zemí začal dovážet gin z jeho rodného Nizozemí. Zároveň otevřel cestu k jeho lokální výrobě, což po čase vyústilo v takzvanou gin craze. Jalovcová pálenka různé kvality se stala velmi dostupnou a taky široce oblíbenou, v důsledku čehož došlo k nárůstu opilství a kriminality, s nimiž země různými zákony a opatřeními bojovala až do konce 50. let 18. století. Krize byla zažehnána a gin se postupně etabloval jako kvalitní destilát, jenž k Velké Británii prostě patří. Stejně silné kořeny má ale i v Nizozemí, odkud pocházejí tvůrci značky Authentic Dutch Gin 1689.

Příběh ginu 1689 se začal psát v roce 2006, kdy Alexander Jenssens v jednom z temných koutů londýnské Britské knihovny objevil starou knihu obsahující mimo jiné i recepturu na gin. Nebyla to samozřejmě náhoda, spolu se svým nizozemským kamarádem podnikl výpravu do hlavního města ginu a taky zpátky v čase, aby se o historii jalovcové pálenky s anglo-holandskými kořeny dozvěděli více. Úspěch se dostavil po dlouhých osmnácti měsících. Ještě nějakou dobu ale trvalo, než se jim podařilo vyřídit vše potřebné, aby podle více než tři sta let staré receptury, která se zrodila na samém počátku gin craze, mohli začít svůj gin vyrábět. Partnera si pro to našli v nizozemském Schiedamu, jenž je s výrobou jalovcové pálenky po staletí neodmyslitelně spjat. Stala se jím palírna Herman Jansen, jeden z nejstarších nizozemských lihovarů, jenž byl založen už v roce 1777.

Authentic Dutch Gin 1689 se vyznačuje dominantní chutí jalovce a ořechů. Ve vůni dostávají prostor i ostatní botanicals, k nimž patří sušené kdoule a jablka odrůdy Pippin, citronová a pomerančová kůra, muškátový oříšek, anýz a hřebíček. Do výrazných modrých láhví se plní při 42 % alkoholu. O tři a půl procenta alkoholu méně má Authentic Dutch Pink Gin 1689, který vzniká podle základní receptury obohacené o jahody a maliny, jejichž lehká vůně se velmi dobře mísí s kořeněností původního ginu. Neobsahuje žádný přídatný cukr a je ideálním společníkem hlavně pro letní měsíce. Základní varianta má samozřejmě sezonu celoročně. Zakoupit ji lze u společnosti Rumako, jež je hlavním distributorem značky Authentic Dutch Gin 1689 pro Českou republiku. K podnikům, které s ní už pracují, patří například Café Bar Pilotů, Cloud 9, BackDoors, Bowl & Tonic, Frame a celá řada dalších.

@mohlo by vás zajímat