Svatomartinského bude kvůli opatřením méně

20.10.2020AtBars

Už za pár týdnů bude možné ochutnat první vína letošního ročníku. S ohledem na stávající situaci a vládní opatření omezující akce pro veřejnost i provoz restaurací a vináren bude ale letos Svatomartinského méně, pravděpodobně až o pětadvacet procent.

Sklizeň hroznů pro Svatomartinská vína probíhá od poloviny září. „Z dlouhodobého hlediska se letošní ročník jeví jako normální, ale oproti minulým letům, kdy byly průměrné teploty minimálně o dva stupně vyšší, a réva tedy dozrávala dříve, jsme o dva až tři týdny pozadu. Vinaři tak mají vzhledem ke sklizni kratší čas na výrobu. Se Svatomartinskými víny mají ale dlouholeté zkušenosti, a tak si bez problémů poradí,“ říká hlavní sommelier Národního vinařského centra Ing. Marek Babisz a prozrazuje i něco málo k chuťovému profilu letošních mladých vín: „Lze předpokládat, že budou velmi aromatická, lehčího ovocného charakteru a s alkoholem do 12,5 %. Budou vynikat svojí svěžestí, díky pikantním kyselinkám, což je velmi žádoucí hlavně u odrůd, jako je Muškát moravský, Müller Thurgau a Veltlínské červené rané, které právě v horkých letech kyselinku příliš nemají. U růžových vín bude charakter velmi podobný jako u bílých vín, tzn. bude v nich dominovat ovocnost a svěžest. Co se týče červených vín, tak ta s ohledem na kratší dobu na jejich výrobu budou hodně svěží, mladistvá a živá, tedy v mnoha ohledech výrazně jiná než vyzrálá vína straších ročníků.“

Hodnocení vín ucházejících se o známku Svatomartinské proběhne 22. a 30. října. Už teď lze ale předpokládat, že jich bude přinejmenším co do počtu láhví méně než loni, a to až o 25 %. Dáno je to zejména současnou epidemiologickou situací, v jejímž důsledku došlo ke zrušení tradičních koštů a dalších hromadných akcí. Svůj podíl na tom má samozřejmě i uzavření restaurací a nejistota, zda budou 11. 11. v 11 hodin, kdy se moravská a česká mladá vína poprvé otevírají, opět v provozu. „Popularitě Svatomartinských vín v minulých letech odpovídala i bohatá nabídka originálních akcí konaných napříč celou republikou. S ohledem na zpřísněná opatření se v letošním roce nebude konat tradiční Svatomartinský košt v Brně a dojde i k rušení ostatních svatomartinských slavností. Provoz restaurací bude v nejlepším případě výrazně omezen,“ podotýká ředitel Vinařského fondu Ing. Jaroslav Machovec a vyzývá k nákupu vín na doma či objednávání nejen svatomartinských specialit z restaurací prostřednictvím donáškových služeb. „Tento způsob oslavy svatého Martina je nejenom bezpečný, ale zároveň poslouží jako podpora našich vinařů a restauratérů, kteří teď věrnost svých zákazníků potřebují,“ uzavírá.

@mohlo by vás zajímat