The Tipsy Banker: Vieux Carré

22.10.2020The Banker’s Bar

Celá řada koktejlů má v rodném listě jako místo původu uvedeno New Orleans. Patří k nim i Vieux Carré, který je po části tohoto města dokonce pojmenován. A právě na drink, jenž cílí na milovníky whiskey a koňaku zároveň, zaměřil svou pozornost Tipsy Banker Honza Veselý.

Historickým srdcem New Orleansu je French Quarter, která je mezi místními známa také jako Vieux Carré (Staré náměstí). Nejstarší budovy v téhle čtvrti pocházejí ještě z dob, kdy Louisianě vládli Španělé, kteří se na charakteru tehdejší výstavby významně podepsali. Leccos z toho ale zničily dva rozsáhlé požáry v letech 1788 a 1794, a tak většina stávajících budov pochází až z 19. století, kdy se velká část Louisiany včetně New Orleansu stala součástí Spojených států amerických. Město se proměnilo ve významný mezinárodní přístav a jeho populace se během padesáti let zdesetinásobila. Rostoucí počet obyvatel i návštěvníků New Orleansu s sebou přinesl výrazný nárůst počtu restaurací, barů a také hotelů. Jeden takový v roce 1886 na rohu ulic Royal a Iberville koupil Antonio Monteleone. Nejprve ho provozoval pod původním názvem Commercial Hotel, v roce 1908 mu ale dal své jméno, pod nímž ho následně spravovalo pět dalších generací Monteleonových. V běhu desetiletí objekt prošel mnoha rekonstrukcemi, které průběžně navyšovaly jeho kapacitu. Současná podoba má kořeny v roce 1954. Ovšem už o pět let dříve byl postaven Carousel Bar & Lounge. Jeho dominantou je ostrůvkový bar pro pětadvacet hostů, který je pojatý jako kolotoč a každých patnáct minut se skutečně otáčí. Pokud byste si tu měli dát jen jeden drink, měl by to být zcela určitě Vieux Carré, který v hotelu Monteleone vznikl, a to ještě před Carouselem. Jeho autorem je šéfbarman tehdejšího hotelového baru Walter Bergeron. Přesný rok vzniku koktejlu není znám, bylo to však někdy ve 30. letech minulého století, a to před listopadem 1937, kdy poprvé vyšla kniha Famous New Orleans Drinks and How to Mix ’em, do níž je již receptura zahrnuta. Vieux Carré má v sobě něco z Manhattanu i Sazeracu. Jeho receptura počítá s dílem rye whiskey a koňaku, se stejným množstvím sladkého vermutu a pak ještě se lžičkou Bénédictine a střikem Peychaud’s a Angostura bitters. Připravuje se v míchací sklenici a servíruje na ledu v rock glass. Jako ozdoba optimálně poslouží citronová kůra, ačkoliv některé starší verze receptury velí sáhnout po ananasu a koktejlové třešni. Tipsy Banker Honza Veselý se rozhodl zaměnit rye whiskey za bourbon, který podle něj drink zjemní a odlehčí. „Nebál bych se ale zajít ještě dál – místo koňaku použít armagnac a v roli druhé báze nějakou nakouřenou whisky, třeba moji oblíbenou Bruichladdich. Tahle kombinace posune Vieux Carré na jinou úroveň a dodá mu u mnoha hostů oblíbenou kouřovost,“ dodává.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat