Little Urban Distillery vznikla z potřeby změny

26.10.2020Bára Urbanová

Robert Urbánek patří k lidem, kteří se kolem padesátky rozhodli nabrat úplně jiný směr a vybrali si novou profesi. Na začátku byla touha po změně a příklon k řemeslu a na konci malá řemeslná palírna situovaná na jednom dvoře v Brně na Králově Poli. Little Urban Distillery se zaměřuje na gin v různých chuťových variantách, jichž je aktuálně pět. Od poloviny října má také vlastní tonik a ani u něj plány brněnského palírníka zdaleka nekončí.

Úplně původně se Robert Urbánek věnoval obchodu v oblasti strojírenství, poté na osm let spojil svůj život s volejbalem. Působil v Českém volejbalovém svazu, kde se mimo jiné podílel na organizaci mezinárodních eventů, například mistrovství Evropy a mistrovství světa ve volejbalu či Světové tour v beach volejbalu. Na konci roku 2015 svaz i Prahu opustil a vrátil se do Brna. Původně měl v plánu se dál věnovat produkční práci na úrovni extraligy a rozvíjet spolu s kamarádem pár dalších projektů, ale nakonec se rozhodl za volejbalovou etapou udělat tlustou čáru a začít jinak a jinde. „Na podzim roku 2016 jsem dospěl k názoru, že nastal čas na změnu – že jen dojedu sezonu, která končila na jaře, a pak se začnu věnovat něčemu jinému. Měl jsem přesně půl roku na to vymyslet, čemu,“ vzpomíná a pokračuje: „Bylo mi jasný, že ve svým věku nemůžu nikam do korporátu, protože tam bych se jenom trápil. Zároveň jsem vzhledem ke své povaze a taky po předchozích ne zrovna příjemných zkušenostech s lidmi věděl, že když se pustím do podnikání, tak jedině sám, abych nebyl na nikom závislý. Nejlíp mi z toho vycházelo nějaké řemeslo. V té době jsme zrovna prodávali dům, a tak jsem mohl počítat i s nějakou korunou do začátku.“ Zbytek byla tak trochu náhoda. Na webu jednoho dne narazil na workshop How to open own distillery, který ho zaujal. „Byl to pro mě prvotní impulz. Hned pak jsem začal hledat důvody, které by mě od toho mohly odradit – ekonomické, personální, legislativní… Nenašel jsem nic zásadního, co by mi v otevření palírny mohlo zabránit. Pustil jsem se proto do studia a do Londýna na workshop jsem už odjížděl s relativně slušným vědomostním vybavením,“ prozrazuje a dodává: „Nic moc nového jsem se tam sice nedozvěděl, ale pomohlo mi to si v hlavě krásně učesat myšlenky. Vracel jsem se s přesvědčením, že do toho rozhodně půjdu.“

Jen pár metrů od domova / Už před cestou do Británie Robert začal s hledáním vhodných prostor a zrovna jednoduché to nebylo. „Sehnat v Brně tři tisíce metrů čtverečních provozních prostor až takový problém není, ale na prostory od padesáti do sto metrů, které splňují všechny bezpečností a požární předpisy, hned tak nenarazíte. Už jsem byl dokonce ve fázi, kdy jsem se přestal vázat na Brno a objížděl jsem objekty na Vysočině. Rozjednaný jsem měl i jeden krásný statek v Kuřimi. Od počátku jsem ale věděl, že chci v palírně kvůli budování širšího povědomí o značce a osobnímu kontaktu se zákazníky pořádat eventy, na kterých se bude pít, a tak jsem potřeboval, aby byla dostupná tramvají nebo taxíkem, aby se odtud lidi měli jak dostat,“ říká. Pak opět zaúřadovala náhoda, a to v podstatě za pět minut dvanáct. Kousek od svého bydliště, na bráně do dvora, kolem nějž běžně chodil, si všiml nasprejovaného čísla a informace o prostorech k pronájmu. „Vypadalo to, že to tam může být klidně pět let, ale i tak jsem to zkusil – a klaplo to. Rychle jsme se domluvili a já jsem za to rád, protože sázka na Brno se vyplatila. Atmosféra v gastru je tu úžasná, barmani mě mají rádi a berou mě tak, že jsem jejich. Kdybych byl odjinud, nebyla ta vazba mezi námi tak úzká,“ podotýká.

Palírnu na Palackého třídě, ve dvoře, který okupují hlavně automechanici, Robert Urbánek budoval od jara 2018. Vybavil ji 150l destilačním kotlem a třístupňovou rektifikační kolonou od uherskobrodské firmy Kovoděl Janča. „Objel jsem tři německé výrobce a nechal se od nich protáhnout výrobou. Na základě svých dřívějších zkušeností ze strojírenství jsem ale nakonec usoudil, že kluci z Uherského Brodu to dělají taky velmi dobře, a že mě tudíž nic nenutí objednat si zařízení u Holsteina,“ objasňuje s tím, že si nechal celou sestavu vyrobit na zakázku tak, aby pasovala do malých prostor palírny. „Musel jsem je chvíli přemlouvat, aby zohýbali měděné trubky, protože jsem chtěl, aby byly alkoholové páry co nejdéle v kontaktu s mědí, protože alkohol má měď rád,“ dodává.

Od názvu po složení receptury / Paralelně s tím vším, zhruba od podzimu 2017 do podzimu 2018, Robert řešil všechna potřebná „lejstra“ – od založení firmy přes vyřízení živnosti až po povolení k výrobě, kolky a tak podobně. Poměrně dlouho se rodil i název palírny. „Soustředil jsem se hlavně na značku a jméno společnosti moc neřešil. Od počátku mi bylo jasné, že se chci zaměřit na gin. Hlavou mi létaly názvy jako Bob’s Gin a různé varianty anglických nebo českých slov obsahujících slabiku gin. Většina z nich ale byla moc prvoplánová nebo vtipná jen chvilku. Kamarád z olomoucké společnosti Rency, která se mi starala o design, mě nakonec přiměl to otočit a hledat nejdřív jméno pro palírnu. Navrhoval Urban Distillery, což se mi nezdálo, protože jsem přece jen Urbánek, a ne Urban. Oponoval jsem mu, že by to muselo být něco jako Small Urban a od toho byl už jen kousek k Little Urban Distillery,“ objasňuje.

Ještě před zahájením provozu palírny měl Robert jasno také o receptuře. Z Portugalska si dovezl malý destilační kotlík a doma v kuchyni na něm od podzimu do zimy 2017 zkoušel různé sestavy botanicals. Jakmile byl s mixem bylin spokojen, nechal to tak. „Nedávalo smysl donekonečna pokračovat ani ladit poměry, protože to, co funguje na malém alembiku, by pak nemuselo fungovat ve 150l kotli,“ dodává na vysvětlenou. Z workshopu v Londýně si přivezl doporučení na komoditní dodavatele, s nimiž spolupracuje celá řada palíren. Tři z nich objel a poptal u nich podmínky. Na základě relativně vysokých minimálních odběrů dva z nich vypadli a u třetího Robert objednal botanicals do začátku. „Bylo to tehdy nejjednodušší a nejpraktičtější řešení. Věděl jsem, že ještě nemám dost zkušeností na to, abych se třeba sám vypravil do Srbska pro jalovec, a u tohoto dodavatele jsem měl jistotu stabilní kvality i garantovaného původu ingrediencí.“ Později Robert britského dodavatele vyměnil za Itala, který se věnuje mimo jiné i výrobě tinktur z čerstvých bylin a pravidelně jezdí do Brna. Botanicals od počátku čerpá také z lokálních zdrojů. Něco nasbírá nebo sklidí sám spolu s rodiči, něco odebírá od prověřených lokálních pěstitelů.

Z palírny do barů a restaurací / Povolení k destilaci získala Little Urban Distillery v polovině srpna 2018. K tomu, aby mohl gin přes práh palírny, chyběly už jen kolky. Těch pár týdnů Robert využil k vyladění receptury. „Na první várku si přesně pamatuju. Byl jsem tehdy hodně nervózní, protože jsem na tu chvíli čekal už rok a půl. Obětoval jsem tomu všechen čas a energii, neměl jsem žádný vedlejšák nebo šolich, a tak i peníze pomalu docházely. Palírna už stála, všechno bylo funkční a já potřeboval začít vyrábět a prodávat. Prožíval jsem bezesný noci a měl jsem strach, co se stane, když výsledek nebude dobrý,“ vzpomíná a pokračuje: „To se ale nestalo. Ten první pokus mě opil, a to nejen fyzicky, jak jsem chodil ochutnávat, ale i na duši. Dostavila se neskutečná euforie z toho, že to dobře dopadlo.“ Zkušebních várek bylo celkem deset, jako nejlepší Robert vyhodnotil tu čtvrtou, které se drží dodnes.

London Dry Gin z Little Urban Distillery obsahuje celkem čtrnáct botanicals. Kromě srbského jalovce ještě například marocký koriandr nebo třeba egyptské citrusové kůry, které jsou však v chuti lehce upozaděny ve prospěch lokálních surovin – jablka, rakytníku a jeřabin. Má 43 % alkoholu, což je podle Roberta Urbánka tak akorát, aby byl jemný a chuťově výrazný zároveň. První „ostrá“ várka určená už na prodej byla vypálena v polovině září 2018. Do prodeje šla přes e-shop, který byl už s předstihem nachystaný, současně Robert popadl pár láhví a začal s nimi obcházet brněnské bary. „Jako první můj gin začala nabízet ochutnávková pivnice Pub U Dvou přátel a pak další brněnské podniky. V říjnu se pak v Praze konala bar show, kde si mě všimla třeba Eska a dalších pár restaurací i barů,“ vzpomíná a pokračuje: „Spolupráce s Barem, který neexistuje přišla až později. Podzimní menu jsme nestihli, ale na jaře už se sami ozvali a v novém menu už byl i drink.“

Pět chuťových variací a tonik nádavkem / Po London Dry Ginu měl původně jako druhý následovat Little Urban Sloe Gin. Na ten jsou ale potřeba přemrzlé trnky, a tak ho v produktové řadě už na přelomu listopadu a prosince předběhl Winter Gin. „Je to takový můj jednoduchý twist na sloe gin, na nějž jsem místo trnek použil plody aronie, tedy temnoplodce černoplodého, které jsou známé i jako černé jeřabiny,“ popisuje Robert likér vyrobený na bázi jeho ginu. První várka byla omezená, hned následující sezonu si palírník zajistil více aronie od dodavatele a zároveň si zamluvil obecní alej u Borače, kde plody s rodiči sám sklízí. Třetí v pořadí byl sloe gin, který se do prodeje dostal v březnu 2019 a už o dva měsíce později ho následoval Little Urban Matured Gin – gin stařený v desetilitrových soudcích z jalovcového dřeva. Pocházejí stejně jako jalovec ze Srbska a Robert jich pro začátek pořídil šest. Doba ležení se mění podle opotřebení soudků, každá várka je v nich o něco déle. „Začínal jsem na třech měsících, teď už jsem na pěti. Výsledná chuť je pořád plná a barva poměrně intenzivní,“ dává nahlédnout do zákulisí výroby palírník a pokračuje: „Chystám se nakoupit další soudky a jejich obsah budu míchat tak, aby byla výsledná chuť co nejvíce konzistentní.“

Mezitím vznikaly různé limitované edice pro firmy nebo podniky, například pro Skog, 7 Hříchů a Air Café. Další se chystá – a výjimečně to nebude gin. Velkým plus je také distribuce přes Makro, díky níž lze od jara loňského roku Little Urban Gin koupit v každém krajském městě. Důležitou součástí nabídky palírny se staly rovněž eventy, jejichž účastníci se mohou do výroby ginu i sami zapojit. Během jedné takové akce letos na Valentýna, jíž se účastnilo deset dam, putoval do láhví první růžově zbarvený Lady Gin. Robert se v tomto případě rozhodl svou základní recepturu lehce upravit. Ubral na aromatických botanicals, aby se netloukly s těmi, které používá na infuzi. Jde o směs listů lípy, malin, borůvek, ostružin, černých jeřabin, řepy a ibišku. Výsledek má přes prvotní sladkost příjemně hořký dozvuk.

Nejčerstvější novinkou v nabídce palírny je tonik, který vznikl ve spolupráci s Lidmi z Baru. Zázračná! Little Urban Fakt Tonic! je momentálně k mání prostřednictvím e-shopu palírny, jakmile se opět otevřou bary a hospody, bude k ochutnání i tam. V plánu je také dárkové balení v praktické krabici s uchem, která pojme jeden gin a čtyři toniky. A jak nový tonik chutná? Obsahuje málo cukru, je výrazně chininově hořký a lehce rozmarýnový. U téhle novinky to samozřejmě neskončí. Každý další krok si ale Robert Urbánek pečlivě promýšlí. „Snažím se jít dál opatrně a pomalu. Dávám si záležet na tom, aby všechno, co dělám, bylo důvěryhodné. To, na čem stavím, je věrohodnost a kvalita. Věřím, že až jednou ginový boom pomine, tohle budou hodnoty, díky nimž se na trhu Little Urban Distillery udrží,“ uzavírá.

@poslední příspěvky

@newsletter

Fields marked with an * are required

Vyplněním uvedených polí a kliknutím na „přihlásit“ udělujete AtBars Spirit, s.r.o., souhlas se zpracováním osobních údajů, jež bude provedeno dle platné legislativy.

@mohlo by vás zajímat